Gotu kola. Właściwości i zastosowanie wąkroty azjatyckiej
Gotu kola, znana także jako wąkrota azjatycka, od lat stosowana jest jako lecznicze zioło w medycynie ajurwedyjskiej. Czym właściwie jest gotu kola i skąd pochodzi? Jakie właściwości zdrowotne wykazuje gotu kola i jak stosować wąkrotę azjatycką, by cieszyć się jak najlepszymi efektami?
Co to jest gotu kola i jakie jest jej pochodzenie?
Gotu kola inaczej wąkrota azjatycka ze względu na swoje lecznicze właściwości w starożytnych Chinach uznawana była za eliksir życia. Łacińska nazwa tego ziela, czyli Centella, pochodzi od słowa "centum", które tłumaczy się jako liczbę sto. Nazwa ta ma symbolizować obfitość wąkroty azjatyckiej.
Gotu kola występuje głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Przede wszystkim spotyka się ją na Madagaskarze, w Chinach, Indiach i w Południowej oraz Centralnej Afryce. Gotu kola lubi wilgoć, ale dojrzewa również w regionach nasłonecznionych przy skałach lub kamiennych murach. Wygląd rośliny, a także bogactwo składników są uzależnione od miejsca dojrzewania. W ziołolecznictwie wykorzystuje się zazwyczaj nadziemną część gotu koli.
Gotu kola - wartości odżywcze
Gotu kola jest rośliną, której niewątpliwą zaletą jest bogactwo wartościowych związków chemicznych. Gotu kola zawiera triterpeny, a w tym kwas azjatykowy i kwas medecassynowy. W składzie gotu koli znajdują się również witaminy A, C, E i K, olejki eteryczne, kwas glutaminowy oraz magnez. Gotu kola to także źródło antyoksydantów, w tym flawonoidów i fitosteroli.
Właściwości i zastosowanie wąkroty azjatyckiej
Lista właściwości i możliwych zastosowań gotu koli jest bardzo imponująca. Po pierwsze gotu kola wykazuje korzystny wpływ na układ nerwowy, wspomaga procesy uczenia się i kojarzenia, a także ułatwia koncentrację. Ponadto zmniejsza wrażliwość na stres, poprawia samopoczucie i niweluje objawy napięcia nerwowego. Poprawia jakość snu, działa antydepresyjnie, a także może wspomagać leczenie Alzheimera.
Gotu kola znana jest także w leczeniu schorzeń układu ruchu. Aktywuje syntezę kolagenu, przez co wspomaga regenerację stawów, kości i mięśni.
Ponadto jest środkiem pomocniczym przy wysiękach okołostawowych i kontuzjach. Gotu kola jest środkiem, który poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Znacznie przyspiesza proces gojenia się ran, oparzeń czy blizn. Wykazano także jej działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Gotu kola poprawia ukrwienie tkanek, a także wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Gotu kola - jak dawkować?
Gotu kolę można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Wyciągi alkoholowe z gotu koli można stosować bezpośrednio na skórę, co przyspieszy gojenie się ran, a także zintensyfikuje proces produkcji kolagenu. W sprzedaży dostępne są także toniki i kremy, które zawierają ekstrakty z gotu koli.
Gotu kolę można przyjmować także w postaci tabletek. Zalecana dawka jest uzależniona od rodzaju schorzenia. Zalecane spożycie gotu koli to 200-400 mg dziennie. Spożywanie 100 mg dziennie raczej nie przyniesie żadnych efektów. Przy leczeniu chorób neurodegeneracyjnych zaleca się także dawki w wysokości 600 mg na dobę. Preparaty z gotu kolą należy przyjmować rano i wczesnym popołudniem, gdyż dawki wieczorne mogą utrudnić zasypianie.