Czajnik jest jednym z tych sprzętów AGD, które znajdziemy w większości polskich domów. Najczęściej gotujemy w nim wodę na kawę, herbatę i najróżniejsze napary. Do wyboru mamy dwa rodzaje czajników: gazowe i elektryczne. Wśród nich są także te z plastiku, które cieszą się wyjątkową popularnością. Dlaczego zdaniem badaczy mogą być szkodliwe?
Szkodliwość plastikowych czajników
O szkodliwości plastikowych czajników dla zdrowia człowieka napisała na swoim profilu na Instagramie chemiczka Sylwia Panek. Ostrzegła ona wszystkie osoby, które posiadają w domach takie czajniki, aby (najlepiej) z nich zrezygnowały. Jaki jest tego powód?
"Z badań naukowców wiemy, że podczas gotowania wody w plastikowym czajniku uwalnia się z niego mikroplastik, który później wypijamy razem z kawą czy herbatą" - napisała Sylwia Panek.
Jej słowa potwierdza badanie prof. Olivera Jones'a z RMIT University w Melbourne. Wykazało ono, że podgrzewanie 1 litra wody do 100 st. C w czajniku wykonanym z polipropylenu, powoduje uwolnienie ponad 10 mln drobinek mikroplastiku. Tym samym stwierdzono, że mikroplastik jest większym problemem, niż się spodziewano.
Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!
Istnieje jeden sposób
Jak chronić się przed spożywaniem napojów z mikroplastikiem?
"Jedno z badań pokazało, że podczas gotowania wody mikroplastik jest wyłapywany" - oznajmiła Sylwia Panek.
"Kiedy gotujemy twardą wodę, powstają w niej osady. To nierozpuszczalne sole magnezu i wapnia, które potocznie nazywamy kamieniem. Niedawno naukowcy odkryli, że te osady łączą się z mikroplastikiem, który jest w wodzie. To tak jakby maleńka, niewidoczna gołym okiem drobina została obrośnięta jakimś osadem, który opada później na dno czajnika. Jeżeli taką przegotowaną wodę sobie przefiltrujemy na prostym filtrze (nawet taki jak jest w czajnikach przy wylocie już nam trochę odfiltruje) to również pozbędziemy się mikroplastiku" - wytłumaczyła.
Przy tym muszą być jednak spełnione pewne warunki. Aby mikroplastik mógł zostać odfiltrowany, musimy mieć twardą wodę. W przypadku miękkiej wody, używanie dzbanków filtrujących bądź systemów zmiękczających nie będzie skuteczne.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.