Blisko ludziHalloween 2020. Kiedy wypada i czy wiesz, skąd pochodzi ten zwyczaj?

Halloween 2020. Kiedy wypada i czy wiesz, skąd pochodzi ten zwyczaj?

Halloween tradycyjnie obchodzone jest pod koniec października.
Halloween tradycyjnie obchodzone jest pod koniec października.
Źródło zdjęć: © Pexels

09.10.2020 11:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Halloween zwyczajowo określa się mianem święta duchów i zjaw. Tego dnia wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli przebierają się za przeróżne postaci z filmów i bajek, a przy okazji młodsze pociechy zbierają słodycze, pukając od drzwi do drzwi. Halloween to bardzo lubiany zwyczaj szczególne w Stanach Zjednoczonych – już we wrześniu domy i osiedla przyozdobione są efektownymi dyniami.

Halloween co roku obchodzone jest 31 października. Poszukiwanie cukierków czy przebieranie się za postaci z horroru to specyficzna tradycja, która z roku na rok okazuje coraz popularniejsza w wielu krajach. Kiedy wypada Halloween w tym roku? Poznaj ciekawostki dotyczącego zwyczaju obchodzenia święta zmarłych.

Halloween 2020 – skąd pochodzi tradycja?

Jeśli chodzi o genezę Halloween, to nie jest ona do końca rozwikłana. Najczęściej pojawiają się informacje o tym, że tradycja może mieć bezpośredni związek z legendą o Oszczędnym Jacku, który po zawarciu paktu z diabłem nie został wpuszczony do nieba, przez co wciąż błąka się po świecie, trzymając latarnię z wydrążonej rzepy. Rzepa ostatecznie została zamieniona na dynię, co wciąż kojarzy się z obchodami Halloween. Często wspomina się, że święto zmarłych może się wywodzić z Samhain, czyli celtyckiego obrządku, którym żegnano lato, witało wiosnę oraz czczono zmarłych. Do tej pory utrzymuje się wiara, że w Halloween dobre duchy zaprasza się do domu, a złe przepędza. Kostiumy i maski mają odstraszać niedobre duchy, dlatego wszyscy się przebierają.

Halloween 2020 – kiedy wypada i jak się je obchodzi?

Halloween 2020 podobnie, jak w poprzednich latach wypada 31 października. To święto duchów, czarownic i zjaw wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. W tym roku przypadnie w sobotę, więc zabawa może być przedłużona na cały weekend. Halloween najhuczniej obchodzone są w USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W każdym wspomnianym kraju organizowane są specjalne imprezy i wydarzenia, w których uczestniczą także dzieci przebrane w specjalne stroje. Z Halloween związana jest zabawa "cukierek albo psikus" - dzieci chodzą po domach i proszą o cukierki.

Halloween 2020 – czy obchodzone jest w Polsce?

Halloween znane jest na całym świecie, co nie oznacza, że obchodzone jest w taki sam sposób. W Polsce zwyczaj ten nie jest celebrowany – głównie z powodu wypadającego 1 listopada Dnia Wszystkich Świętych, kiedy w zadumie idziemy na cmentarze i odwiedzamy groby najbliższych. Jednak zwyczajowo w czasach przedchrześcijańskich u Słowian obchodzono dziady. Celem było uzyskanie przychylności zmarłych, uważanych za opiekunów urodzaju. Dziady obchodzono w okolicach 2 maja oraz w nocy z 31 października na 1 listopada.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także