Homeopatia na alergie
Już niemal co czwarty Polak jest alergikiem. Objawy tych schorzeń można łagodzić lekami homeopatycznymi.
05.06.2007 | aktual.: 28.05.2010 02:05
Już niemal co czwarty Polak jest alergikiem, a według lekarzy w najbliższych latach ludzi cierpiących na różnego rodzaju uczulenia będzie jeszcze więcej. Objawy tych schorzeń można łagodzić lekami homeopatycznymi.
Nazwa alergia pochodzi od greckiego słowa "allon argon", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "inną reakcję" - wyjaśnia lek. med. Iwona Jabłońska, kierująca działem medycznym firmy Heel Polska. - Jest to zmieniony, odbiegający od normy sposób reagowania organizmu na kontakt z obcą substancją. Medycyna definiuje alergię jako nadwrażliwość, uczulenie. Pojęcia te weszły do potocznego języka.
Alergen to czynnik wywołujący w naszym organizmie reakcję alergiczną. Potencjalnie może nim być każda substancja, którą wdychamy, która wchłania się przez skórę lub błonę śluzową. Dotychczas rozpoznano ponad 40 tys. takich związków.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Najczęściej spotykane to: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt i zarodniki pleśni. Uczulenie objawia się przeważnie kichaniem, wyciekaniem wodnistej wydzieliny z nosa, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Są to uciążliwe dolegliwości. Próbuje się je łagodzić różnymi metodami. Jedną z nich jest homeopatia, oferująca preparaty pobudzające naturalne mechanizmy obronne i łagodzące objawy uczulenia.
Doktor Jabłońska radzi, by lek homeopatyczny dobierać w konsultacji z lekarzem lub farmaceutą - na podstawie występujących objawów. Dokuczliwy katar sienny złagodzić może, na przykład, spray do nosa Euphorbium compositum S. Zalecany jest przy nieżycie nosa i zapaleniu zatok. Poprawia oddychania, zapobiega uczuciu suchości w nosie, a także regeneruje błonę śluzową, co jest bardzo ważne dla alergików, u których często dochodzi do jej uszkodzenia z powodu nadużywania kropli do nosa. Natomiast w przypadku podrażnienia spojówek (z łzawieniem i pieczeniem) oraz w zapaleniu spojówek i brzegów powiek można sięgnąć po krople Oculoheel Lux. Stosować je mogą również pacjenci używający szkieł kontaktowych.