Trwa ładowanie...
d4fm6l8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
#ŻYĆLEPIEJ

Hormonalna terapia może powodować chorobę

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą są znacznie bardziej narażone na raka piersi niż kobiety bez takich objawów - wynika z pracy na łamach pisma "Archives of Internal Medicine".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hormonalna terapia może powodować chorobę
(Jupiterimages)
d4fm6l8

Kobiety, u których pojawia się tkliwość piersi w związku ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej są znacznie bardziej narażone na raka piersi niż kobiety bez takich objawów - wynika z pracy na łamach pisma "Archives of Internal Medicine".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 16 608 kobiet, które w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zażywały dwa żeńskie hormony płciowe - estrogen i progestagen (pochodna progesteronu). Te szeroko zakrojone badania o nazwie Women's Health Initiative zostały przerwane w 2002 r, po tym gdy okazało się, że HTZ w pewnym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u zdrowych kobiet po menopauzie.

Połowa pacjentek przyjmowała doustnie hormony (skoniugowane estrogeny końskie plus octan medroksyprogesteronu), podczas gdy połowa pigułki z placebo. Na początku wszystkie panie przeszły mammografię oraz inne badania piersi. Powtarzano je następnie co roku w czasie trwania doświadczenia.

d4fm6l8

Jak wyliczyli naukowcy, kobiety, u których tkliwość piersi pojawiła się w ciągu roku od rozpoczęcia HTZ były o 48 proc. bardziej narażone na inwazyjnego raka piersi niż panie bez tej dolegliwości.

Naukowcy nie potrafią na razie wyjaśnić swojego odkrycia.
- Czy dzieje się tak dlatego, że terapia hormonalna przyspiesza podziały komórek w sutku, co zwiększa tkliwość i zarazem ryzyko raka piersi? Musimy zrozumieć co nasila predyspozycje niektórych kobiet do pojawienia się tkliwości w czasie HTZ - komentuje prowadząca badania dr Carolyn J. Crandall.

Autorzy pracy podkreślają zarazem, że ich badania mają pewne słabe punkty, na przykład to, że analizowano dane na temat tkliwości piersi tylko w pierwszym roku od rozpoczęcia HTZ. Poza tym, wyniki te nie mają odniesienia do hormonalnej terapii zastępczej o innym składzie hormonów.

d4fm6l8

Podziel się opinią

Share

d4fm6l8

d4fm6l8