Blisko ludziIle dać do koperty na wesele? Oto konkretne kwoty

Ile dać do koperty na wesele? Oto konkretne kwoty

Choć eksperci od savoir-vivre'u powtarzają, że wesele to nie urodziny i nie można wymagać od gości jakiegokolwiek prezentu, kwoty, to Polacy swoje wiedzą. Niekoniecznie, ile włożyć do koperty. Dlatego w tym artykule rozwiejemy te wątpliwości.

Ile dać do koperty na wesele? Oto konkretne kwoty
Ile dać do koperty na wesele? Oto konkretne kwoty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.07.2021 09:41

Wesele to dla młodej pary nie lada koszt. Mało kto myśli o tym, gdy się na takie przyjęcie wybiera. Wesela już od dawna się nie zwracają, a jedyne, na co niektórzy biorący ślub mogą liczyć, to finansowe wsparcie rodziców.

Żeby mieć pewność, że młodym wesele się zwróci, goście musieliby do kopert włożyć conajmniej 2 tys. złotych na parę. Takie kwoty w kopertach przeważnie młodzi mogą zobaczyć, gdy ta ofiarowana jest przez najbliższą rodzinę, ale to nie wystarczy, by pokryć wszystkie koszty.

To co zrobić, gdy nie wiemy, ile do tej koperty włożyć? Śpieszymy z informacją.

Dolna granica sumy wkładanej do koperty powinna wynosić około 300 złotych na jednego gościa. W przypadku bliskiej rodziny i przyjaciół - raczej 500 złotych, a rodzice chrzestni powinni się liczyć z kwotą około 1000 złotych, która nie jest niska, ale adekwatna. Więcej o tym, kto ile powinien dać, przeczytacie poniżej. Ale najpierw poznajcie historię Martyny, która ślub brała 5 lat temu.

Na wesele ona i jej przyszły mąż zaprosili ponad 200 osób. Po ceremoni, tuż przed weselem ustawiła się do nich bardzo długa kolejka gości. Świadkowie chowali prezenty do bagażnika samochodu. Młodzi zajrzeli do nich dopiero po poprawinach, gdy nikogo już nie było.

– Dostaliśmy ponad sto kopert. Wszystkie koperty z dużymi kwotami były podpisane przez ofiarujących. Było też kilka, w których nie było pieniędzy, ale kiedy otworzyłam kopertę, w której była poskładana kartka do drukarki, nie wiedziałam, jak zareagować, to było potwornie krępujące – opowiada Martyna.

Historia Martyny nie jest odosobniona. Większość młodych par spotyka się z takim podejściem krewnych.

Wesele 2021 – ile dać do koperty?

Rodzice państwa młodych: od 2000-3000 złotych w górę, o ile nie partycypowali w kosztach organizacji wesela.

Rodzic chrzestny: około 1000-1500 złotych za osobę i więcej (rodzic chrzestny z partnerem/partnerką od 2000-3000 zł).

Świadkowa, jeśli organizowała wieczór panieński na swój koszt: za talerzyk (rozumiany jako sam koszt jedzenia i alkoholu), czyli 200-300 złotych za osobę i 400-600 za parę.

To samo tyczy się oczywiście świadków i wieczoru kawalerskiego.

W przypadku bardzo młodych świadków, o których wiadomo, że nie są jeszcze niezależni finansowo albo dopiero się usamodzielniają kupienie prezentu o mniejszej wartości nie będzie nietaktem.

Wujek/ciotka: w zależności od zażyłości stosunków rodzinnych od 500-800 złotych na osobę, 1000-1600 na parę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (815)