GotowaniePrzepisyIle filiżanek kawy możemy pić dziennie? Naukowcy tłumaczą

Ile filiżanek kawy możemy pić dziennie? Naukowcy tłumaczą

Czy kawa jest zdrowa? Takie pytanie notorycznie trafia do wyszukiwarki Google. A to dlatego, że napój jest używką i wiele osób boi się jego skutków. Naukowcy tłumaczą, ile można jej pić.

Ile filiżanek kawy możemy pić dziennie? Naukowcy tłumaczą
Źródło zdjęć: © East News | imageBROKER,Value Stock Images
Monika Katarzyna Krupska

30.03.2018 | aktual.: 30.03.2018 16:14

Kawa pod lupę. Tak zdecydowali naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo i 4 400 uczestników poprosili o picie kawy. Jedną, dwie, trzy, a nawet i cztery filiżanki dziennie. Po to, aby zbadać, jaki wpływ ma na organizm. Badania zaskoczyły naukowców, a miłośników kawy odrobinę uspokoiły. Bo okazało się, że nie trzeba rezygnować z małej czarnej, a nawet można sobie pozwolić na więcej.

– W naszych badaniach stwierdziliśmy, że picie większej ilości kawy, niż 3 filiżanki dziennie, zmniejsza ryzyko zwapnień naczyń wieńcowych – tłumaczy Andreia Miranda, autorka badań. Dodaje, że osoby, które piły więcej niż 3 filiżanki miały mniej "zwapniałe tętnice".

Naukowcy przestrzegają jednak, aby nie ryzykować z jej ilością. Trzy to taka optymalna liczba, która nie zaszkodzi, a może nawet zapobiegać niektórym chorobom nowotworowym. – Kawa jest złożoną mieszaniną minerałów i różnych składników. Inne badania wykazały, że jej nadmierne spożycie może być niekorzystne dla zdrowia – tłumaczy Miranda.

Bezkofeinowa kawa ma podobny wpływ na organizm, jak kofeinowa. Co sugeruje, że kofeina nie jest odpowiedzialna za korzyści zdrowotne. Według ekspertów z Uniwersytetu w Endyburgu "kawa palona to złożona mieszanina ponad 1000 związków bioaktywnych". Działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, a także ma wpływ na włókna w organizmie. Picie kawy zmniejsza wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych, a także obniża ryzyko wystąpienia raka wątroby i jelita. Niestety jej zbyt duże ilości zwiększają możliwość zachorowania na raka płuc, chłoniaka czy białaczkę. Osoby pijące kawę mają o 36 proc. mniejszą szansę na rozwój choroby Parkinsona i 27 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności w Europie pije się nie więcej niż 4 filiżanki dziennie. Większa ilość naraża na ryzyko niepokoju, bezsenność, zaburzenia rytmu serca lub jego niewydolność.

Kawa jest napojem, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Bo zawarta w niej kofeina pobudza organizm, sprawność psychiczną i dodaje energii. Dziennie na świecie wypija się średnio 2,25 miliarda filiżanek kawy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
badaniakawakofeina
Zobacz także
Komentarze (2)