Ile powinien wystawać blat kuchenny?

Ile powinien wystawać blat kuchenny?

Ile powinien wystawać blat kuchenny?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.09.2018 14:15

Aranżacja kuchni powinna być dobrze przemyślana. Nie chodzi jedynie o względy estetyczne, ale przede wszystkim o funkcjonalne ustawienie mebli i sprzętów. Ważne są między innymi szczegóły, na przykład to, ile wystaje blat kuchenny.

Blat kuchenny – funkcjonalność

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów zabudowy kuchennej. Istotny jest materiał, z którego został wykonany, wymiary oraz sposób montowania. Blat będzie funkcjonalny, jeśli kuchnia zostanie zaaranżowana tak, aby jak najrzadziej był ten dzielony. Długi, ciągły blat pozwala na swobodne manewrowanie w kuchni oraz wygodne ustawianie drobnych sprzętów i dekoracji.

Nie bez znaczenia będzie również sposób zamontowania blatu kuchennego. Należy pamiętać o zastosowaniu silikonu przy zlewie czy kuchence, a także listew na łączeniach i u styku ze ścianą. Nie tylko poprawi to estetykę blatu, ale również zablokuje dostęp wody i zabrudzeń w szczeliny.

Kolejna ważna kwestia w zakresie funkcjonalności blatów kuchennych to ich wysokość. Najlepsza to ta, na której poziomie swobodnie opierają się ręce dorosłego człowieka. Poza tym istotna jest głębokość blatów kuchennych, która zależy zarówno od głębokości szafek dolnych, jak i górnych.

Ile wystaje blat kuchenny względem szafek górnych?

Blat kuchenny powinien być głębszy od szafek górnych na tyle, aby ułatwiać domownikom korzystanie z powierzchni roboczej w wygodnej pozycji.

W niewielkich kuchniach szafki górne to jedyna możliwość na zmieszczenie wszystkich najpotrzebniejszych akcesoriów oraz produktów spożywczych. Górne szafki kuchenne są najczęściej dużo płytsze niż te montowane na dole. Przyczyna jest bardzo prosta – jeśli miałyby taka samą głębokość, trudno byłoby z nich korzystać bez konieczności odchylania się do tyłu.

Przyjmuje się, że wygodę w korzystaniu z blatów kuchennych zapewnia już 30-centymetrowe ich wysunięcie poza linię szafek górnych. Oznacza to, że przy szafkach o głębokości 30 cm blat kuchenny powinien mieć co najmniej 60 cm głębokości.

Blat kuchenny a szafki dolne

Trochę bardziej skomplikowana wydaje się sprawa wystawania blatu kuchennego poza szafki dolne. Dlaczego to takie ważne? Chodzi między innymi o porządek i dbałość o stan mebli. Otóż płyny wylane na płycie blatu, który wystaje o kilka centymetrów, będą kapały na podłogę, nie zaś na fronty mebli. To sprawia, że te mniej się brudzą i nie są narażone na odkształcenia pod wpływem wody.

W wyliczaniu głębokości blatu kuchennego względem szafek dolnych należy wziąć pod uwagę kilka odległości:

  • głębokość szafki,
  • grubość frontu szafki,
  • luz między szafką dolną a ścianą.

Wszystkie te odległości na leży zsumować i dodać do nich około 2 cm, na które wystawać będzie blat kuchenny. To najlepsza długość, która z jednej strony zabezpieczy dolne fronty przez szkodliwym działaniem płynów, jak i pozwoli na wygodne korzystanie z blatów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także