Blisko ludziIle powinna ważyć idealna kobieta?

Ile powinna ważyć idealna kobieta?

Ile powinna ważyć idealna kobieta?
Źródło zdjęć: © elsie
08.01.2016 14:21, aktualizacja: 13.01.2016 19:16

„New York Times” w 1912 roku ogłosił, że idealną kobietą jest 24-letnia Elsie Scheel. W dzisiejszych czasach studentka Cornell University zostałaby wysłana na siłownię, gdyż przy wzroście 170 cm ważyła 77 kg.

„New York Times” w 1912 roku ogłosił, że idealną kobietą jest 24-letnia Elsie Scheel. W dzisiejszych czasach studentka Cornell University zostałaby wysłana na siłownię, gdyż przy wzroście 170 cm ważyła 77 kg, a jej BMI wynosiło prawie 27, co ewidentnie wskazuje na nadwagę. Jak na przestrzeni lat zmieniały się te parametry?

104 lata temu Elsie Scheel okrzyknięto ideałem nie tylko ze względu na urodę, ale również dlatego, że według lekarzy tak właśnie powinna wyglądać zdrowa kobieta. Wróżono jej długie życie. I rzeczywiście, Scheel cieszyła się dobrym zdrowiem do późnej starości. Przez całe życie o siebie dbała. Spożywała kilka lekkich posiłków dziennie, unikała słodyczy i kofeiny. Dużo się ruszała, uprawiała sport. Zmarła w 1979 roku w wieku 91 lat.

Z kolei 86 lat temu magazyn „Life” opisywał jako ideał 20-letnią June Cox. Modelka ważyła 56 kg i mierzyła ok. 169 cm wzrostu. „Przez to, że amerykańskie kobiety coraz chętniej uprawiają sport, ich sylwetki stały się bardziej chłopięce – można było przeczytać na łamach „Life”.

Marilyn Monroe, która w latach 50. rozbudziła wyobraźnię mężczyzn i stanowiła wzór dla kobiet, miała 166 cm wzrostu i ważyła ok. 55 kg.
Potem nastała era Twiggy – modelki, która zapoczątkowała zupełnie nowy kanon urody. Przy wzroście 165 cm ważyła zaledwie 40 kilogramów! Jej BMI wynosiło 14,5, co świadczyło o skrajnej niedowadze.

Każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał, słyszał o BMI (ang. Body Mass Index). To wskaźnik, który pozwala określić otyłość lub niedowagę. Służy także do oceniania ryzyka wystąpienia różnych groźnych chorób, m.in. miażdżycy czy udaru mózgu. Wszystkie te schorzenia mogą mieć swoje źródło właśnie w otyłości.

Wskaźnik został opracowany na podstawie danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według jej wytycznych prawidłowy wynik oscyluje pomiędzy 18,6 a 24,9. Gdy nasze BMI jest niższe niż 18,5, oznacza to niedowagę. Od 25 do 29,9 mówimy o nadwadze, a powyżej 30 diagnozuje się otyłość.

Warto dodać, że próg nadwagi obniżono z 27,8 do 25 w 1998 roku. Z dnia na dzień 29 milionów Amerykanów uznano za grubych. Krytycy tego posunięcia zaznaczają, że prawdopodobnie wpływ na to miały firmy sprzedające tabletki odchudzające. Nagle przybyły im całe rzesze klientów.

- BMI nie jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem określającym ewentualną nadwagę, gdyż nie uwzględnia procentowego udziału tkanki tłuszczowej i mięśniowej – komentuje Magdalena Baran, dietetyk.

BMI stał się też ważnym argumentem w debacie przeciwko wychudzonym modelkom. W branży cały czas spekuluje się o kontroli wskaźnika u modelek biorących udział w pokazach i sesjach zdjęciowych. Stanowczy krok w tym kierunku wykonał Izrael. Tamtejszy parlament w 2012 uchwalił prawo zakazujące pokazywania w reklamach zbyt szczupłych kobiet. Nie mogą one również prezentować strojów na wybiegach.
Najniższe dopuszczalne BMI modelek pracujących w Madrycie wynosi 18, z kolei w Mediolanie - 18,5.

Naukowcy z uczelni w Sydney dowiedli niedawno, że idealne kobiece wymiary zdaniem mężczyzn to: 91-72,5-96,5 przy 162,5 cm wzrostu. Wyliczono, że odpowiada to rozmiarowi ubrań 42. Co ciekawe, zdaniem niemieckich ekspertów, w czasach kryzysu mężczyźni wolą kobiety o pełniejszej budowie ciała. Taką kobiecą sylwetkę chętniej wybierają również panowie biedni i starzy.

(kg)/(md), WP Kobieta

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (90)
Zobacz także