Blisko ludziInfekcje u ciężarnych

Infekcje u ciężarnych

Infekcje u ciężarnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
10.02.2010 12:59, aktualizacja: 07.06.2010 03:35

Jesteś w ciąży i wiesz, że musisz unikać infekcji. Co jednak zrobić, jeśli już do niej dojdzie?

Jesteś w ciąży i wiesz, że musisz unikać infekcji. Zdajesz sobie sprawę z tego, że niesie ona ryzyko nie tylko dla Ciebie, ale też dla dziecka. Co jednak zrobić, jeśli już do niej dojdzie?

Wysoka gorączka u kobiety ciężarnej może uwrażliwiać mięsień macicy na substancje skurczorodne, krążące we krwi. Stwarza to ryzyko poronienia we wczesnym okresie ciąży albo przedwczesnego porodu w ciąży zaawansowanej. Nie zawsze można zapobiec grypie i przeziębieniom. Nie sposób bowiem zamknąć się w domu i nie wychylać nosa. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które zmniejszą ryzyko zachorowania.

Ogranicz kontakty z chorymi. W sezonie zwiększonego zachorowania, o ile to tylko możliwe, unikaj dużych zbiorowisk, żeby ograniczyć kontakty z osobami zakażonymi. Zastanów się więc nad wyjściem na przyjęcie, czy do kina. Jeśli wybierasz się na zakupy, to zaplanuj je poza godzinami szczytu. Zrezygnuj z witania się ze znajomymi buziakami, zwłaszcza gdy mają katar, czy kaszel.

Wzmacniaj organizm. Ważna jest odpowiednia dieta, która dostarczy witamin i mikroelementów. Powinna więc zawierać dużą ilość warzyw i owoców. Wzmocni organizm i system immunologiczny. Wysypiaj się. Dużo łatwiej możesz złapać wirusa, kiedy organizm jest przemęczony.

Zaszczep przeciwko grypie. Na rynku istnieją szczepionki bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zawierają jedynie niegroźne fragmenty wirusa, które pozwalają na uodpornienie, ale nie powodują żadnych konsekwencji zdrowotnych. Nie kupuj jednak sama szczepionki w aptece, w tym celu koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Często myj ręce. Dotykasz bowiem wielu przedmiotów, na których mogą być bakterie i wirusy. Rób to zawsze po przyjściu do pracy, przed jedzeniem, po powrocie z pracy do domu, czy z zakupów. Miej przy sobie chusteczki nawilżone, z których będziesz mogła skorzystać. Odpowiednio się ubieraj. Zazwyczaj kobietom w ciąży jest cieplej, a to za sprawą zwiększonej masy ciała. Nie powinnaś jednak zapominać o czapce, szaliku i rękawiczkach. Najwięcej ciepła „ucieka” przez głowę i nogi. Nie przegrzewaj się też. Najgorsze są gwałtowne skoki temperatury. Pokochaj styl „na cebulkę” – pozwoli ci dopasować strój do temperatury otoczenia, nawet kiedy się zmieni i z mrozu wejdziesz do nagrzanego pomieszczenia.

Kiedy już zachorujesz

Nie zadręczaj się wyrzutami sumienia, że coś zaniedbałaś i naraziłaś na niebezpieczeństwo swoje dziecko - na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Zareaguj jednak, kiedy poczujesz pierwsze objawy przeziębienia. Teraz jest najlepszy czas, żeby ratować się sprawdzonymi, domowymi metodami leczenia. Wiele z nich możesz też stosować w ciąży. I przede wszystkim zgłoś się do lekarza.

Leki mogą zaszkodzić. Popularne środki zwalczające objawy grypy nie zawsze można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. Przyjmowanie przeciwgorączkowych medykamentów może stanowić ryzyko dla dziecka i przebiegu ciąży. Preparaty zawierające aspirynę nie powinny być stosowane szczególnie w III trymestrze ciąży. Mogą bowiem powodować wady płodu i komplikacje w czasie porodu – nadmierne krwawienia ze względu działanie przeciwkrzepliwe.

W przypadku infekcji konieczna jest wizyta u lekarza, który dobierze odpowiedni preparat i dawkę. Domowe sposoby na przeziębienie i grypę. Z pewnością nie zaszkodzi ci herbatka z sokiem malinowym, czy z dzikiej róży (jest bogatym źródłem witaminy C) albo z plasterkiem imbiru, który pomoże także na ból gardła. Korzeń ten dodatkowo przeciwdziała mdłościom, które często dokuczają kobietom w ciąży. Dobre jest też ciepłe mleko z miodem, który działa jak antybiotyk.

Jedz czosnek, który działa antybakteryjnie. Pamiętaj, że najlepiej wspomaga leczenie, kiedy jest jadany na surowo. Na ból gardła dobra jest płukanka z letniej wody z solą, napar z rumianku i szałwii, na gorączkę herbatki z kwiatu lipy, czarnego bzu i dzikiej róży, a także chłodny prysznic, który obniży temperaturę ciała, a na kaszel syrop z cebuli. Unikaj eksperymentów, nie bierz niczego, czego nigdy wcześniej nie kupowałaś, nawet jeśli to tylko zioła. Mogą bowiem uczulać.

Grypę trzeba wyleżeć. Kobieta w ciąży powinna także dużo wypoczywać, szczególnie kiedy czuje się osłabiona, czy dopadło ją przeziębienie. Najlepiej wtedy zostać w łóżku, pić dużo płynów, jeść lekkostrawne i pełnowartościowe posiłki.

Nawet jeśli wcześniej byłaś twardzielką, której to przeziębienia nie straszne, taką postawę zostaw na inne czasy. W ciąży idź na zwolnienie już przy pierwszych objawach infekcji, takich jak katar, czy kaszel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także