UrodaIntymnie i w zgodzie z naturą

Intymnie i w zgodzie z naturą

Dbasz o siebie, zależy ci na tym, by zawsze czuć się świeżo. Czasami jednak nie wszystko przebiega po twojej myśli i mimo codziennej troski o higienę intymną, pojawiają się uporczywe dolegliwości, takie jak pieczenie, świąd czy ból. Jak temu zapobiec?

Intymnie i w zgodzie z naturą

08.02.2007 | aktual.: 28.02.2012 15:48

Dbasz o siebie, zależy ci na tym, by zawsze czuć się świeżo. Czasami jednak nie wszystko przebiega po twojej myśli i mimo codziennej troski o higienę intymną, pojawiają się uporczywe dolegliwości, takie jak pieczenie, świąd czy ból. Co jest ich przyczyną i jak im zapobiec?

Problemy wynikające z infekcji intymnych okolic ciała dotykają około 3/4 kobiet - są zatem bardzo powszechne. Niestety, z różnych przyczyn - począwszy od wstydu, a skończywszy na bagatelizowaniu dolegliwości i twierdzeniu, że "samo przejdzie", wiele pań zmaga się z nimi w milczeniu.

To, że intymne części ciała są tak narażone na infekcje, wynika m.in. z przyczyn, na które niestety niewiele możemy poradzić - a mianowicie z budowy, funkcji narządów rodnych i zmian, jakim podlegają w różnych etapach miesięcznego cyklu. U kobiet cewka moczowa znajduje się bardzo blisko pochwy, zatem wszelkie dolegliwości i zakażenia nie pozostają bez wpływu na nią. Co więcej, infekcje częściej występują u kobiet, które prowadzą aktywne życie seksualne.

Podatne na zakażenia są też kobiety w ciąży - zmiany hormonalne w tym okresie sprzyjają zwłaszcza grzybicom.

Wspomóc naturalną ochronę

Pochwa ma odczyn kwaśny (nadają go pałeczki kwasu mlekowego) – takie środowisko jest zabójcze dla większości bakterii. Dlatego też należy uważać, żeby nie zniszczyć tej naturalnej bariery ochronnej. Trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki, jakich używa się do codziennej pielęgnacji.

Płyny do higieny intymnej nie mogą zawierać drażniących środków zapachowych oraz konserwantów. Trzeba też zwrócić uwagę na odczyn pH – musi być on zbliżony do naturalnego pH pochwy, a zatem powinien wynosić około 5,5.

Dobrze jest mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej – przydadzą się zwłaszcza w podróży czy w pracy. Najbezpieczniejsze będą chusteczki bezzapachowe – na pewno nie wywołają podrażnień.

Ostrożnie z wszelkiego rodzaju irygacjami – należy uważać, by nie zniszczyły one naturalnej flory bakteryjnej pochwy, co w szybki sposób doprowadzić może do infekcji. Uważajmy również na basenie, unikajmy długich kąpieli w wannie i drażniących płynów. Jeśli decydujemy się na mydło, musi ono być bezwonne. Używanie myjek także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ mogą one być siedliskiem grzybów. Przede wszystkim pamiętajmy, że przy pielęgnacji potrzebny jest umiar, gdyż nawet najlepsze kosmetyki używane za często mogą zaburzyć naturalną delikatną równowagę w pochwie, osłabić mechanizmy obronne.

Do wyboru...

Na szczęście na rynku mamy spory wybór środków, które pomogą nam skutecznie zadbać o higienę intymną. Jednym z nich jest żel myjący do codziennej higieny miejsc intymnych Soraya – łagodzi on podrażnienia oraz mikrourazy śluzówki. Ma także działanie antybakteryjne oraz zapewnia odpowiedni odczyn pH (ok. 11 zł). Sprawdzić się może także AA Płyn do higieny intymnej, działający bardzo łagodnie i nie powodujący wysuszenia skóry oraz śluzówki. Może z powodzeniem zastąpić mydło, a ponadto zawiera składniki działające bakteriobójczo (ok. 12 zł).

Firma Dr Irena Eris proponuje zaś Lirene Body Exclusive Odświeżającą piankę do higieny intymnej, z wyciągiem z lnu, d-pantenolem i alantoniną, które znane są ze swego kojącego i łagodzącego działania. Kosmetyk nadaje się do codziennej pielęgnacji i pozostawia przyjemny, subtelny zapach (13 zł).

W ofercie Ziai można znaleźć Płyn do higieny intymnej Intima z korą dębu – ten delikatny produkt polecany jest do utrzymania higieny podczas menstruacji. Nie zawiera mydła, działa ściągająco, a ponadto wzmacnia naturalny system ochronny błon śluzowych. Przyspiesza również gojenie się mikrourazów, a obecność kwasu mlekowego korzystnie wpływa na naturalną florę bakteryjną i przywraca fizjologiczne pH (ok. 5 zł).

Warto wypróbować też Płyn ginekologiczny do higieny intymnej Lactacyd Femina. Produkt posiada odczyn pH 3,5, jego formuła oparta jest na kwasie mlekowym. Stosuje się go w momencie pojawienia się podrażnienia lub uczucie dyskomfortu w obrębie pochwy (ok. 19 zł).

Na pewno przydadzą się także chusteczki do higieny intymnej, np. Bella – nie powodują podrażnień, nie zawierają alkoholu, działają przeciwbakteryjnie i odświeżająco (ok. 6 zł) lub Intimate Oriflame nawilżone roztworem o naturalnym dla skóry odczynie (ok. 30 zł).

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)