GwiazdyIrena Kwiatkowska przeżyła z mężem 45 lat. To była wielka miłość

Irena Kwiatkowska przeżyła z mężem 45 lat. To była wielka miłość

Irena Kwiatkowska przeżyła z mężem 45 lat
Irena Kwiatkowska przeżyła z mężem 45 lat
Źródło zdjęć: © AKPA
17.09.2022 12:10, aktualizacja: 17.09.2022 17:29

Irena Kwiatkowska urodziła się 110 lat temu, 17 września 1912 roku. Jej wielkie role, zwłaszcza Zofii Jankowskiej w "Wojnie domowej" czy Kobiety Pracującej w "Czterdziestolatku", a także występy w kabarecie Dudek czy Kabarecie Starszych Panów są pamiętane do dziś. Niewielu wie jednak, że prywatnie Kwiatkowska przeżyła wielką miłość.

Irena Kwiatkowska została zapamiętana jako aktorka pełna żywiołowości i temperamentu. Niewiele brakowało, a nie widzielibyśmy jej w serialach, filmach czy na deskach teatru i kabaretu. Jako młoda dziewczyna marzyła o szkole teatralnej, obawiała się jednak, że nie dostanie się do niej ze względu na swój wygląd. Na szczęście udało się - chociaż w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Kwiatkowska wspominała, że od Aleksandra Zelwerowicza usłyszała: "Warunków pani nie ma, trzeba dużo pracować".

Irena Kwiatkowska często się zakochiwała. Do końca życia była jednak wierna jednemu mężczyźnie

Kwiatkowska wzięła sobie do serca słowa swojego profesora. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Grała też w teatrach - Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach, aż do wybuchu wojny. Po niej wróciła do zawodu i otrzymywała kolejne propozycje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aktorka świetnie sprawdzała się zwłaszcza w komediowych rolach, dzięki swojej niepowtarzalnej mimice. Była ambitna i pracowita, co zagwarantowało jej sukces. Jej kreacje, Kobietę Pracującą czy Hermenegildę Kociubińską, pokochały tysiące Polaków.

Irena Kwiatkowska była kochliwa – w swoich pamiętnikach opisuje randki i fascynacje mężczyznami. Mimo to miała na swoim koncie tylko jedno małżeństwo. Jej wybrankiem był Bolesław Kielski, spiker Polskiego Radia, który prowadził słynną w tamtym czasie audycję "Kółko i krzyżyk". Mężczyzna miał na swoim koncie już jedno małżeństwo. Podczas wojny ożenił się z Jadwigą Kozakiewicz, z którą miał dziecko. Ich związek jednak nie przetrwał i para się rozwiodła.

Irena Kwiatkowska i Bolesław Kielski przeżyli razem 45 lat. Poznali się w radiu

Bolesław Kielski i Irena Kwiatkowska poznali się w studiu na ulicy Myśliwieckiej w Warszawie. Szybko między nimi zaiskrzyło. Mieli podobne spojrzenie na życie, obydwoje zgadzali się też w tym, że nie chcą mieć dzieci. Kielski miał już syna z pierwszego małżeństwa, z kolei Kwiatkowska jeszcze jako nastolatka zdecydowała, że nie chce być matką i woli poświęcić się aktorstwu.

Para pobrała się w 1948 roku. Kielski wspierał żonę w karierze, przychodził na wszystkie jej spektakle i prowadził nawet zeszyt z wycinkami prasowymi na jej temat. "Gdy wracałam do domu rozdrażniona, z miejsca oświadczałam, że jestem zdenerwowana. Nie pytał, dlaczego. Wiedział, że trzeba odczekać. Był cierpliwy. Jeśli mógł, odbierał mnie z teatru. Dom był właściwie na jego głowie" - mówiła aktorka w wywiadzie dla serwisu e-teatr.

Bolesław Kielski był mężem Kwiatkowskiej 45 lat
Bolesław Kielski był mężem Kwiatkowskiej 45 lat© PAP | Stanisław Dąbrowski

Szczęście przerwała choroba. Kwiatkowska zajmowała się mężem do końca jego życia

Irena Kwiatkowska odsunęła jednak ukochane aktorstwo na boczny tor podczas ciężkiej choroby ukochanego. Pewnego dnia Kielski po wyjściu z domu przewrócił się i uderzył głową o beton. W szpitalu usłyszał dramatyczną diagnozę: postępujący paraliż. Kwiatkowska nie zrezygnowała całkowicie z pracy, łączyła ją natomiast z opieką nad chorym mężem.

"Podziwiałem ją za to, jak profesjonalnie potrafiła łączyć teatr, film i występy w kabarecie ze swym bardzo ciężkim życiem. Pani Irena wiele lat opiekowała się swym ciężko chorym mężem. Ale kłopoty nigdy nie zakłóciły tego, co miała do wykonania" - komentował Jerzy Gruza, reżyser, z którym Kwiatkowska pracowała przy "Wojnie domowej" czy "Czterdziestolatku".

Kielski zmarł w 1993 roku. - Ziemia zapadła mi się pod nogami. (…) Myślałam, że nie będę umiała się otrząsnąć. Moje wszystkie myśli, serce i dusza poszły za nim w inny świat. W ten sposób dalej jestem z nim w kontakcie. Modlę się i rozmawiam z nim. Kochał mnie, dawał mi poczucie bezpieczeństwa, był moim piorunochronem - mówiła Kwiatkowska w jednym z wywiadów. Pocieszenia szukała w religii. Zmarła w 2011 roku, w Domu Artystów w Skolimowie.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta