Gwiazdy„Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii”

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” to spektakl nie tylko dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale też tych interesujących się historią i malarstwem. A wszystko w formie „teatru przy muzyce”.

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii”
Źródło zdjęć: © Bartek Warzecha

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” to spektakl nie tylko dla miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale też tych interesujących się historią i malarstwem. A wszystko w formie „teatru przy muzyce”.

Spektakl muzyczny Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy zagrany zostanie w ramach 22. Lata Teatralnego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.
Termin: 13,14 lipca 2015 roku.

Zamierzeniem twórców jest pokazanie i „zagranie” tekstów komentujących malarstwo, którym fascynował się Jacek Kaczmarski. Reżyser Jacek Bończyk łączy formę muzyczną opartą na mądrych, poetyckich tekstach Kaczmarskiego z projekcją multimedialną dzieł sztuki, które stanowiły inspirację dla twórczości Barda. Spektakl jest rodzajem wernisażu, który łączy ideę pokazu malarstwa z bardzo wysmakowaną formą muzyczno-choreograficzną.

Wystąpią:
Jacek Bończyk
Julia Konarska
Wojciech Michalak
Wojciech Brzeziński
Głos w narracjach: Piotr Fronczewski

Jeden z największych bardów współczesnej polskiej piosenki poetyckiej – Jacek Kaczmarski – nie żyje już od dziesięciu lat… Jego niezwykły, mocny głos, przejmujące teksty i porywająca energia, z jaką grał i śpiewał, były niezapomnianym przeżyciem dla tych, którzy mieli szczęście słuchać go na żywo. Był o wiele za młody na śmierć – miał zaledwie 47 lat, kiedy zabrała go śmiertelna choroba. Jego wspaniałe pieśni budziły wiarę w wolność, odzyskaną także dzięki koncertom Kaczmarskiego gromadzącym tłumy entuzjastów.

Spektakl muzyczny „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” miał swoją premierę 22 listopada 2014 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza i wszedł na stałe do repertuaru tej warszawskiej sceny.
Reżyser Jacek Bończyk wraz z aktorami - Julią Konarską, Wojciechem Brzezińskim oraz Wojciechem Michalakiem wykonują pieśni barda komentujące kilkanaście słynnych dzieł malarskich. W trakcie spektaklu można usłyszeć bardzo ciekawe narracje Piotra Fronczewskiego.

Znakomite aranżacje muzyczne to zasługa Fabiana Włodarka, któremu podczas widowiska towarzyszy Paweł Stankiewicz.

Jacek Bończyk

Aktor, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański. Uczestnik festiwali i zdobywca wielu nagród, z których najważniejsze to: Grand Prix na XXI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. Ma na swoim koncie kilka recitali: "Piosenki kilku Francuzów" (2000), "Tango Kameleon" (2002), "Recital na piano i bass" (2009), "Mój Staszewski" (2012) oraz "Resume" (2013). Nagrał kilka płyt, m.in. "Następny" (2001), "Tango Kameleon" (2003), "Depresjoniści" (2005), "Raj" (2008), "Ideologia snu", "Dzieci Hioba" (2010), "Mój Staszewski" (2012). Pisze teksty dla różnych wykonawców, m.in. dla Katarzyny Groniec i Michała Bajora.

Od kilku lat spełnia się także w roli scenarzysty i reżysera koncertów oraz twórcy spektakli teatralnych, takich jak m.in. "Terapia Jonasza" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, "Obywatel" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, "Kot w butach", "Walc na trawie", "Nie dorosłem" w stołecznym Teatrze Syrena, "Singielka" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i "Zorro" w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Jest twórcą cenionych spektakli poetyckich, jak m.in. "Wersety panteisty", "O aniołach innym razem", "1944 – Miasto – 2012", „Total Niemen, czyli o czym trąbodzwonisz". Jest również reżyserem najnowszej produkcji stołecznego Teatru 6. piętro – „MŁYNARSKI Obowiązkowo!” Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Premiera spektaklu w Teatrze Ateneum została zorganizowana w ramach Oficjalnych Obchodów 10. rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego.
Wszystkie wydarzenia w ramach Obchodów zostały objęte Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "25-lecie Wolności".
Ponadto w skład Komitetu Honorowego weszli:
Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Krzysztof Dudek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Jerzy Kapuściński, Dyrektor TVP2
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta stołecznego Warszawy
Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska
Tomasz Tamborski, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)