Trwa ładowanie...
d3ui905
Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów przed Wielkanocą?

Jak będzie wyglądać święcenie pokarmów przed Wielkanocą?

Ks. Leszek Gęsiak był gościem programu Newsroom i wypowiedział się na temat święcenia pokarmów przed Wielkanocą. Podkreślił, że nie jest to obrzęd liturgiczny, a jedynie tradycja i to biskupi oraz proboszczowie w lokalnych parafiach będą musieli zdecydować sami, czy są w stanie zorganizować w sposób bezpieczny święcenie.- Przepisy reżimu sanitarnego są jasne, pytanie jak to wszystko zorganizować - zastanawia się ks. Gęsiak. Wierzy, że w zaplanowaniu takiego spotkania z wiernymi w sobotę pomogą proboszczom rady parafialne oraz wierni. - Najważniejsze to zachować odpowiednie odstępy i nie przekraczać dopuszczalnej liczby osób w kościele - podkreśla. Dobrym rozwiązaniem mogłoby też być rozdanie specjalnych kartek z modlitwą, którą wierni mieliby obowiązek odczytać przed śniadaniem wielkanocnym.

Ze świętami wielkanocnymi - przedeRozwiń

Transkrypcja:

Ze świętami wielkanocnymi - przede wszystkim jak będzie wyglądało święcenie pokarmów w Wielką Sobotę? Całe szczęście święcenie pokarmów nie jest obrzędem liturgicznym, to jest raczej taka zwyczajowa polska, tradycyjna rzecz - ważna, aczkolwiek to nie jest liturgia, to nie jest część Triduum. Tym niemniej tutaj również biskupi muszą zdecydować czy będzie tradycyjne poświęcenie pokarmów, czy też, tak jak zrobiło to bardzo wiele diecezji w roku ubiegłym, że zostały rozdawane specjalne modlitwy, by odmówić je przed śniadaniem wielkanocnym w domu przy stole. No oczywiście to też jest skutek pandemii, musimy się jakoś ratować. Pozwolę sobie przerwać i dopytać. Jeżeli zdecydujemy się na przyjście na przykład przed kościół, gdzie będzie święcenie tych pokarmów, czy te koszyczki będą musiał być oddalona od siebie czy wierni będą musieli również być odseparowani - jak to może wyglądać w praktyce? Nie wiem, tu będą także podejmować decyzje lokalni proboszczowie, bo to oni muszą zorganizować to. Musi być bezpiecznie, muszą być zachowane wszystkie zasady obowiązujące prawne, bezpieczeństwa. Muszą być przestrzegane wszystkie normy, zalecenia, także odnośnie odległości i liczby osób, które się gromadzą. Tak że przepisy są dosyć jasne. Pytanie jest, w jaki sposób zostanie to wszystko praktycznie zorganizowane. Ja ufam, że każdy proboszcz, także jego rada parafialna i wierni, pomogą tak to zorganizować, by przede wszystkim było bezpieczne, a z drugiej strony by ludzie też otrzymali to, czego potrzebują. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
d3ui905
d3ui905

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj