Blisko ludziJak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat Internetu?

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat Internetu?

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat Internetu?
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
02.04.2010 15:06, aktualizacja: 06.04.2010 17:28

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat Internetu? Jakie zasady stosować? Czy pozwolić dziecku korzystać z komputera pod nieobecność rodziców, bez ich kontroli?

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat Internetu? Jakie zasady stosować? Czy pozwolić dziecku korzystać z komputera pod nieobecność rodziców, bez ich kontroli?

Nie wiem, o jakim wieku rozmawiamy, nie wiem, o jakim” wprowadzaniu” mówimy. Jestem raczej przeciwniczką niż zwolenniczką telewizji i komputera. Wiem, że bez komputera i internetu dzisiaj nie potrafimy i nie możemy żyć, ale statystyki, jeśli chodzi o czas spędzany przed szklanym ekranem dzieci i nastolatków jest przerażająco długi.

Jeśli więc zapada decyzja, to tylko mądra, kontrolowana, z pełnymi zabezpieczeniami stron, na które dziecko nie powinno nigdy wchodzić. Na początek dobra i mądra zasada – internet tylko wtedy, gdy rodzic jest w domu. A pod nieobecność – zakaz internetowy. Takie ograniczenie stawiamy młodszym dzieciom. Wraz z dorastaniem przyzwalamy na samodzielne korzystanie z internetu.

Wtedy wciąż stawiamy granice – na jakie strony wchodzimy, na jakie nie, ile czasu spędzamy i czego zdecydowanie nie robimy. Dziecko musi znać zagrożenia, musi zrozumieć niebezpieczeństwa, które kryją się za wirtualnymi kontaktami. Taki obowiązujący regulamin musi zawierać te ostrzeżenia. Na przykładach pokazujemy, do czego prowadzi lekkomyślność, nadmiar zaufania i wiara, że po drugiej stronie jest uczciwa osoba z dobrymi intencjami.

Rozmawiajmy, pouczajmy, pokazujmy dobre strony i zagrożenia, no i wymagajmy przestrzegania zasad. Na każdą samowolę, łamanie przyjętych zobowiązań i ograniczeń, reagujmy stanowczo, aż do kary – zakaz internetowy przez czas.

Pamiętajmy, przy niekontrolowanym sposobie korzystania z internetu, więcej mamy negatywnych skutków niż pozytywnych. A przecież chcemy, by te drugie zdominowały pierwsze i rzeczywiście dążymy do tego, by internet był bezpiecznym oknem na świat, z którego nie można wypaść w niekontrolowaną przestrzeń. Zachęcam do sporego rozsądku, dużej ostrożności i wzmożonej kontroli.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda