UrodaJak często należy myć włosy?

Jak często należy myć włosy?

Odpowiedź na pytanie, jak często myć włosy, jest wymijająca, ale jednocześnie prawdziwa. Otóż włosy powinno się myć wtedy, kiedy tego potrzebują – stają się nieświeże lub wzmagają się objawy różnych dolegliwości skóry głowy. Zatem codzienne mycie włosów nie wchodzi w grę?

Jak często należy myć włosy?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

01.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 13:58

Codzienne mycie włosów – szkodliwe czy nie?

Mycie włosów każdego dnia może negatywnie wpływać na kondycję włosów. Nie sprawia to jednak, że zawsze włosom szkodzi. To zależy od ich typu, a także tego, jak zachowuje się skóra głowy.

Codzienne mycie włosów będzie zupełnie neutralne dla osób zmagających się z nadmiernym przetłuszczaniem. Nieświeży wygląd i zapach z pewnością skłania część kobiet do częstego mycia głowy. W tym wypadku jednak warto zwrócić uwagę na typ szamponu. Te dedykowane włosom przetłuszczającym się są dość „agresywne”. Zbyt częste ich użycie może przynieść sporo szkód. Dlatego warto wymieniać je z preparatami delikatniejszymi, stworzonymi na przykład na bazie rumianku. To sprawi, że włosy nie będą się niszczyć, ani nadmiernie przetłuszczać.

Szampony do włosów i inne kosmetyki do pielęgnacji znajdziesz w jeszcze niższych cenach na WP radarOkazji.

Mycie włosów codziennie zaszkodzi natomiast osobom, które mają prawidłowy poziom wytwarzania się sebum skóry głowy. W ich przypadku włosy stają się nieświeże po 3 – 4 dniach i to właśnie wtedy powinny być myte. Częstsze mycie włosów normalnych może doprowadzić do ich wysuszenia, a co za tym idzie zwiększenia podatności na rozdwajanie się końcówek i łamanie. Źle wpłynie również na skórę głowy. Im bardziej jest wysuszona, tym więcej sebum będzie wydzielać. A to spowoduje osłabienie cebulek i zwiększy ryzyko infekcji.

Mycie włosów a specjalne szampony

W dzisiejszych czasach sklepowe półki uginają się pod ciężarem kilkudziesięciu typów szamponów każdej marki. To daje duże pole manewru i pozwala na dobranie odpowiedniego preparatu do typu swoich włosów. Najczęściej na opakowaniach specjalnych szamponów znaleźć można dokładne informacje na temat częstotliwości mycia włosów z ich wykorzystaniem. Warto zatem czytać i stosować się do etykiet, a w przypadku produktów aptecznych do ulotek dołączonych do opakowania.

Wiele pytań pojawia się między innymi co do kwestii mycia włosów szamponem przeciwłupieżowym. Chodzi przecież nie o naturalne procesy skóry głowy, ale o jej chorobę. W przypadku łupieżu trzeba zachować ostrożność. Preparaty dedykowane tej dolegliwości nastawione są na eliminacje problemu, co oznacza, że ich działanie jest silne. A to może przynieść szkodliwe skutki włosom i skórze głowy. Dlatego oprócz szamponu przeciwłupieżowego warto co drugie mycie włosów użyć delikatnego szamponu do włosów normalnych.

Na rynku drogeryjnym dostępnych jest także wiele szamponów do mycia włosów farbowanych. Ich zadaniem jest podtrzymanie koloru. Przydadzą się zwłaszcza osobom świeżo po koloryzacji włosów na intensywne barwy: rudy, kasztanowy brąz, czarny. Również te szampony powinno stosować się według zaleceń, choć należą do mało inwazyjnych. Warto jednak co jakiś czas wymienić je podczas mycia głowy na delikatniejszy preparat, aby pozwolić włosom odetchnąć.

Mycie włosów – cenne wskazówki

Nawyki związane z myciem głowy mają wpływ na kondycję włosów. Myjąc włosy, należy pamiętać o:

  • masowaniu skóry głowy w celu pobudzenia mieszków włosowych do wzrostu,
  • obfitym spłukaniu z piany,
  • nieprzetrzymywaniu za długo w turbanie z ręcznika i nie „trzepaniu” włosów,
  • czesaniu dopiero na sucho.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)