Jak czyścić biżuterię? Dzięki tym sposobom, będzie wyglądała jak nowa
Pamiątkowa, urocza, przykuwająca wzrok. Biżuteria sprawia, że czujemy się kobieco, a nasza stylizacja jest dopełniona. Nawet ta najpiękniejsza nie będzie wyglądała dobrze, jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbała. Wystarczy kilka prostych sposobów, by zawsze wyglądała nieskazitelnie.
08.09.2017 | aktual.: 08.09.2017 16:21
Odpowiednie traktowanie
Wartościowa biżuteria to prawdziwy skarb. Im bardziej będziesz ją zaniedbywać, tym szybciej się zniszczy i zszarzeje. Jeśli nie chcesz, żeby straciła blask, który tak cię ujął, kiedy ją kupowałaś, wykorzystaj nasze rady. Przede wszystkim unikaj kontaktu jakichkolwiek środków chemicznych z biżuterią. Nią kąp się w niej i zakładaj dopiero po zastosowaniu balsamów do ciała, mgiełek czy perfum. Szczególnie niebezpieczne są te ostatnie, które przyśpieszają proces szarzenia.
Przechowywanie cennych przedmiotów
Ważne, byś nie rzucała swojej biżuterii bez zastanowienia. W sklepach dostępnych jest wiele pięknych szkatułek, które mogą stać się twoją ulubioną ozdobą sypialni lub łazienki. Miękka wyściółka zapobiegnie zarysowaniom i będzie idealnym miejscem do przechowywania biżuterii. Położone od niechcenia łańcuszki i pierścionki mogą się łatwo poplątać, a to dostarczy nam bezsensownej, porannej frustracji.
Domowe sposoby czyszczenia złota
Złoto ma tendencję do ciemnienia i matowienia. Gdy nie będziesz o nie dbać, zajdzie mało estetycznym osadem, który im dłużej istnieje, tym trudniej go usunąć. Najpierw przygotuj złotej biżuterii kąpiel w osolonej wodzie. W ciepłej wodzie rozpuść 5 łyżek soli, mocz w niej swoje błyskotki przynajmniej 4 godziny. Po tym czasie opłucz i wypoleruj cenne dodatki. Jeśli osad jest wyjątkowo oporny, spróbuj wyczyścić biżuterię pastą do zębów bez mikrogranulek. Aby zachować połysk i zapobiec ciemnieniu, przemywaj swoją złotą biżuterię wódką lub spirytusem przynajmniej raz w miesiącu.
*Proste sposoby na srebrną biżuterię *
Srebro potrzebuje innego traktowania niż złoto. Do jego czyszczenia nigdy nie używamy ostrych i trących narzędzi, ani gumowych rękawiczek, które przyśpieszają korozję. Zmiany korozyjne są nieodwracalne, więc zawsze zwracaj na to uwagę. Podobnie jak w przypadku złota, srebro również odzyska swój utracony blask po solnej kąpieli. Ciekawą i sprawdzoną metodą jest także zastosowanie popiołu. Unikaj jednak węglowego, który może porysować srebro. Popiołem czyścimy srebro po nabraniu go na bawełnianą szmatkę.