Jak długo żyją koty? Rekordzistka zaskoczyła wszystkich

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Niestety, nie żyją jednak tak długo, jak ludzie. Ile lat żyje przeciętnie kot? Rekordzistka, Creme Puff, która pochodziła z Teksasu, dożyła naprawdę zaskakującego wieku.

Jak długo żyją koty?
Jak długo żyją koty?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Elvira

09.08.2023 | aktual.: 19.01.2024 15:57

Choć mówi się, że to psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, koty w niczym im nie ustępują. Od lat są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, które wymagają nieco mniej uwagi i czasu niż psy. Czy żyją jednak wystarczająco długo, abyśmy mogli się nimi "nacieszyć"? Wszystko zależy oczywiście od dbałości właściciela, a także, częściowo, od rasy kota.

Jak długo żyją koty?

Najdłużej żyjącymi kotami są najprawdopodobniej koty dachowe, które przeżywają średnio kilkanaście lat - maksymalnie do dwóch dekad. Nieco mniej żyją od nich koty rasowe, takie jak koty bengalskie czy koty perskie, które przeżywają do ok. 15 lat.

Jak dokładnie wygląda "ranking"?

  1. Brytyjskie koty krótkowłose żyją od 15 do 20 lat.
  2. Koty rasy maine coon żyją do 15 lat.
  3. Koty sfinksy żyją od 13 do 15 lat.
  4. Koty perskie - od 12 do 15 lat.
  5. Koty abisyńskiebengalskie przeżywają od 9 do 15 lat.

Podane liczby są oczywiście orientacyjne. Trzeba bowiem zaznaczyć, że rekordzistką, jeżeli chodzi o długość życia kotów, była pochodząca z Teksasu kotka o imieniu Creme Puff, która urodziła się 3 sierpnia 1967 roku. Najstarsza kotka w historii przeżyła 38 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od czego zależy długość życia kotów?

Nie jest tajemnicą, że koty żyjące na wolności żyją znacznie krócej, niż koty żyjące w warunkach domowych. Wpływ ma na to przede wszystkim regularne i zdrowe karmienie zwierzęcia, opieka weterynaryjna, odrobaczanie, kastracja i szczepienia.

Koty żyjące na wolności są także narażone na więcej niebezpieczeństw - w tym chorób czy tragicznych wypadków spowodowanych znalezieniem się pod kołami samochodu. Znacznie częściej grożą im również ataki ze strony innych, większych czy dzikich zwierząt oraz kontakty z roślinami, które mogą być toksycznie i zagrażać ich zdrowiu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
kotkotywiek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)