Jak dobrze wykorzystać czas wolny?
Po pracy, w weekendy i w czasie urlopu mamy możliwość korzystania z całego mnóstwa dóbr oferowanych przez współczesny świat. Jak dobrze wykorzystać czas wolny? Kluczem do sukcesu jest zmiana świadomości.
Czas wolny a czas pracy
Socjolodzy w latach 70. przepowiadali, że w krótkim czasie dokona się rewolucyjna zmiana w sferze czasu wolnego. Dzięki automatyzacji i rozwojowi techniki ludzie mieli być coraz mniej obciążeni obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Przepowiednia ta nie ziściła się, a wręcz przeciwnie – doszło do zatarcia granicy między czasem pracy a czasem wolnym.
Czas wolny ma funkcję regeneracyjną – zaspokaja potrzebę odpoczynku. Jego właściwe wykorzystania zakłada rezygnację z jakiegokolwiek przymusu i wybieranie takich działań, które sprawiają przyjemność. Rola czasu wolnego jest nieprzeceniona w łagodzeniu stresu, dlatego – mimo natłoku codziennych spraw – każdego wieczora warto poświęcić chociaż chwilę tylko dla siebie.
Jak spędzać wolny czas? Bierność vs. Aktywność
Formy spędzania wolnego czasu bywają mniej lub bardziej produktywne. Jak wskazują dane statystyczne, gromadzone choćby przez GUS, to te pierwsze – bierne – są dla nas bardziej atrakcyjne. Z badań przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że dla ponad 80% Polaków rytuałem stało się codzienne zasiadanie przez ekranem telewizora. Dominacja biernych form spędzania czasu prowadzi do wyuczonej bezczynności, której przejawem jest brak inicjatywy.
Tymczasem dobrze wykorzystany czas wolny pozwala nie tylko naładować akumulatory, ale również doskonalić swoją osobowość. Aktywne formy rozrywki pozytywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie, motywację oraz samoocenę. I nie chodzi tu wyłącznie o aktywność w sensie fizycznym, ale o wszelkie sposoby samomobilizacji, które mogą polegać np. na pobudzaniu szarych komórek słuchaniem podcastów i audiobooków.
Aktywne spędzanie wolnego czasu zaczyna się od zmiany myślenia i odrzucenia szkodliwych nawyków, do których należy codzienne korzystanie z mediów społecznościowych – największego pożeracza czasu. Godzina bezproduktywnego przesuwania palcem po ekranie smartfona to minimum, do którego przyznają się użytkownicy social mediów.
Ten czas przeznaczony na inną aktywność, np. taniec, bieganie, pływanie, a nawet zwyczajny rodzinny spacer, oprócz odpoczynku mógłby przynieść również inne korzyści, takie jak poprawę sylwetki czy skanalizowanie negatywnych emocji. Produktywne spędzanie wolnego czasu polega na jego wykorzystywaniu, a nie zabijaniu.
Rodzaje aktywności, jakie można podejmować w czasie wolnym, tworzą ciągle otwartą listę, z której każdy – niezależnie od zainteresowań i charakteru – może wybrać coś dla siebie. Są to m.in.:
- treningi sportowe w dowolnej dyscyplinie,
- gry zespołowe (również popularne planszówki) ,
- joga i medytacja,
- fotografia amatorska w terenie,
- gra na instrumentach muzycznych,
- rękodzieło artystyczne,
- renowacja przedmiotów,
- nauka języków obcych,
- turystyka krajowa i zagraniczna,
- cosplay lub rekonstrukcje historyczne.
Dlaczego powinniśmy spędzać czas wolny na świeżym powietrzu?
Odpowiedź na to, jak dobrze wykorzystać wolny czas, daje sama natura. Jej otoczenie zbawiennie wpływa na kondycję psychiczną nie tylko wiosną i latem, kiedy pozytywnie nastraja wszechobecna zieleń, ale o każdej porze roku. Przebywanie na świeżym powietrzu dotlenia mózg i pozwala mu lepiej pracować oraz szybciej się regenerować.
Co więcej, spędzanie czasu wolnego na łonie natury poprawia odporność organizmu, który hartuje się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. W dodatku ruch nieodłącznie towarzyszący rekreacji na świeżym powietrzu działa wzmacniająco na mięśnie, stymulując je do pracy. Nie pozostaje również bez wpływu na układ krążenia, wzmacniany dodatkowo witaminą D3, która powstaje w organizmie w wyniku działania promieni słonecznych.
Przy ładnej pogodzie wystarczy 20 minut aktywności na świeżym powietrzu, żeby uzupełnić swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 – niezbędną nie tylko do wydajnej pracy serca i naczyń krwionośnych, ale również do:
- prawidłowej mineralizacji kości,
- zapobiegania zaburzeniom depresyjnym,
- profilaktyki chorób autoimmunologicznych (m.in. stwardnienia rozsianego, cukrzycy typu 1, choroby Hashimoto, choroby Leśniowskiego-Crohna, łysienia plackowtego) .