Jak idealnie ugotować jajko? Naukowcy podają przepis
Gotowanie jajek wydaje się banalnie proste, ale w praktyce to wyzwanie, z którym mierzą się nawet doświadczeni kucharze. Naukowcy z Włoch postanowili podejść do tego problemu inaczej – wykorzystali badania laboratoryjne, by opracować przepis na perfekcyjnie ugotowane jajko.
Wydaje się, że ugotowanie jajka to jedna z najprostszych czynności w kuchni. A jednak wielu ludzi ma z tym problem. Nieodpowiedni czas gotowania, źle dobrana temperatura wody czy brak schłodzenia po ugotowaniu mogą sprawić, że jajko będzie zbyt twarde, gumowate lub z nieapetycznym, szarawym nalotem na żółtku. Jak więc osiągnąć perfekcję?
Jedni polegają na metodzie ściśle kontrolowanego czasu gotowania, inni stosują zasadę powolnego studzenia. Niektórzy preferują gotowanie jajek na parze, a jeszcze inni polegają na trikach kuchennych, takich jak dodanie soli czy octu do wody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposób na pękające skorupki. Prosty trik w trakcie gotowania jajek
Sekret metody "okresowego gotowania"
Idealnie ugotowane jajko ma aksamitne żółtko w połączeniu z miękkim, stałym białkiem. Trudno jednak uzyskać taki wynik, ponieważ żółtko ścina się w niższej temperaturze (65 st. C.) niż białko (85 st. C.). Dlatego też włoscy badacze z Uniwersytetu Neapolitańskiego im. Fryderyka II, pod przewodnictwem Ernesta Di Maio, postanowili zgłębić ten temat. Na co dzień zajmują się oni technologią przetwarzania polimerów, ale tym razem ich badania skupiły się na kuchennym problemie.
Eksperci ugotowali setki jaj i wykorzystali modele matematyczne, aby zrozumieć, jak ciepło przemieszcza się między gorącą skorupką a wnętrzem jajka oraz jak jego zawartość zmienia się z płynnej w stałą, przechodząc po drodze w żel.
Jak donosi "Newsweek", Włoscy naukowcy opracowali metodę, która polega na przenoszeniu jajek w koszyku co dwie minuty między dwoma naczyniami z wodą – jednym z wrzącą, a drugim z letnią (30 stopni Celsjusza). Proces ten trwa łącznie 32 minuty i obejmuje osiem takich cykli. Na zakończenie jajka są schładzane pod bieżącą wodą i obierane.
Dzięki temu białka są podgrzewane i chłodzone naprzemiennie, aż do całkowitego stężenia, podczas gdy żółtko utrzymuje stałą temperaturę i gotuje się do uzyskania kremowej konsystencji. "Można je niemal rozsmarować" – powiedziała Emilia Di Lorenzo, współautorka badania.
Lepsza wartość odżywcza i smak
Analizy wykazały, że jajka gotowane nową metodą mają również wyższą wartość odżywczą. Utrzymanie optymalnej temperatury pozwala na zachowanie większej ilości witamin oraz aminokwasów, które mogą ulec degradacji w tradycyjnych metodach gotowania.
Naukowcy podkreślają, że chociaż nowa metoda wymaga więcej czasu i precyzji, to efekt końcowy jest wart wysiłku.
Źródło: Newsweek.pl