Jak komfort wpływa na problemy ze snem?

Zaburzenia snu stanowią coraz częściej spotykany problem. Uchodzą za niezwykle złożone zagadnienie. Niekiedy trudno nam zmrużyć oczy z powodu dyskomfortu, stresu i nadmiernego pobudzenia. Zdarza się, że odpływamy w objęcia Morfeusza, ale często się wybudzamy. W rezultacie nasz sen nie jest w pełni wartościowy i nie zapewnia nam regeneracji. Istnieją też osoby, które miewają nawracające koszmary, w rezultacie rano wstają zmęczone. Jak zapewnienie komfortowych warunków snu może przyczynić się do wzrostu jego jakości?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

30.09.2024 | aktual.: 30.09.2024 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaburzenia snu – co warto o nich wiedzieć?

Zaburzenia snu miewają różne podłoże. Niekiedy wymagają interwencji lekarza lub wsparcia psychoterapeutycznego. Bardzo często jednak stoją za nimi złe nawyki i niewłaściwie wyposażona sypialnia. Jeśli materac do spania stanowi źródło dyskomfortu, możemy przez pół nocy szukać wygodnej pozycji, przekręcając się z boku na bok. Nawet jeśli zaśniemy w miarę szybko, rano obudzimy się zmęczeni i zaczniemy się uskarżać na dolegliwości bólowe, które wynikają z napięcia mięśni.

Jakie są symptomy problemów ze snem?

Najczęściej objawy problemów ze snem obejmują:

  • ogólne rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • dysregulację emocjonalną,
  • trudności z zapamiętywaniem,
  • zmęczenie,
  • spadek odporności,
  • większą podatność na stres.

© materiały partnera

Co powoduje zaburzenia snu?

Rozpatrując przyczyny zaburzeń snu, warto zwrócić uwagę na:

  • stres,
  • przeżytą traumę i wynikające z niej nadmierne pobudzenie układu nerwowego,
  • spożywanie ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem,
  • rozbudzanie się wieczorem poprzez prowadzenie ekscytujących rozmów, czytanie kryminałów i oglądanie filmów akcji,
  • nadużywanie kofeiny obecnej w kawie, herbacie, kakao, czekoladzie i energetykach,
  • depresję,
  • zaburzenia lękowe,
  • niewygodny materac,
  • nieprzewiewną pościel,
  • światło padające z ulicy,
  • źle wyprofilowaną poduszkę
  • zbyt grubą lub za cienką kołdrę, która rodzi dyskomfort termiczny,
  • szorstką lub mało przewiewną piżamę,
  • rzadkie wietrzenie sypialni,
  • zbyt wysoką temperaturę w sypialni,
  • chrapanie partnera,
  • korzystanie przed snem z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie.

Postaw na wygodny i komfortowy materac do spania

Jak osiągnąć komfortowy sen? Jeśli dzielisz łóżko z osobą partnerską, prawdopodobnie doceniasz łączącą Was bliskość. Z drugiej strony czasem może pojawić się dyskomfort, zwłaszcza jeśli korzystacie ze zbyt wąskiej powierzchni. Zaleca się, aby każdy z partnerów miał do swojej dyspozycji co najmniej 80 cm szerokości. Pozwala to na swobodną zmianę pozycji leżącej podczas snu i nie powoduje wybudzania drugiej osoby. Większości par wystarcza materac 160x200.

Na rynku znajdziesz różne materace 160x200, niektóre z nich są twarde, średnio twarde i miękkie. Jak wybrać odpowiedni spośród wielu modeli? Przede wszystkim uwzględnij masę ciała każdej z osób, która będzie korzystała z materaca. Jeśli ważysz poniżej 60 kg, możesz pozwolić sobie na miękką powierzchnię. Gdy masa ciała mieści się w przedziale 60-80 kg, dobrym rozwiązaniem okaże się średnio twardy materac. Kiedy natomiast ważysz 80-100 kg, postaw na twardy.

Sprawy nieco się komplikują, gdy materac 160x200 ma służyć dwóm osobom, które dość znacznie różnią się masą ciała. Jak wówczas dobrać ten istotny element wyposażenia sypialni? Różnica rzędu 20-30 kg jest dość znacząca. Można wówczas skorzystać z jednego z dwóch sprawdzonych rozwiązań. Niekiedy kupuje się 2 materace 80x200 o tej samej wysokości, których twardość została dopasowana do indywidualnych potrzeb partnerów. Można także postawić na jeden, który w warstwie wierzchniej podpiera osobę lżejszą, a ciało cięższej unoszą dolne warstwy.

Nie bez znaczenia jest długość, jaką ma materac do spania. 160x200 wydaje się dość standardowym rozwiązaniem. Istnieją jednak bardzo wysokie osoby, dla których taki materac okazuje się za krótki. Zaleca się, aby do swojego wzrostu dodać 20-30 cm. Wówczas uzyska się idealną długość materaca.

Poduszka zapewniająca podparcie odcinkowi szyjnemu

Komfort, który zapewnia dobrze wyposażona sypialnia, ułatwia zapadnięcie w zdrowy i regenerujący sen. Jeśli chcesz zainwestować w nocny wypoczynek, zwróć uwagę na poduszkę. Postaw na dobrze wyprofilowaną, która perfekcyjnie dopasowuje się do naturalnych krzywizn anatomicznych, przez co zapewnia podparcie odcinkowi szyjnemu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się pianka wysokoelastyczna lub memory foam, która pod wpływem ciepła ludzkiego ciała zapamiętuje jego kształty.

© materiały partnera

Jak wybrać wygodną kołdrę do spania?

Kołdra powinna być dostosowana do aktualnych warunków termicznych. Zbyt gruba skutkuje nadmiernym poceniem i przegrzaniem organizmu, co zakłóca zdrowy i regenerujący sen. Z kolei spod zbyt cienką jest nam zimno, przez co nie potrafimy odpłynąć w objęcia Morfeusza.

Każdy z nas ma inne preferencje sensoryczne. Jedni nie zasną pod zbyt ciężką kołdrą, potrzebują bowiem ultra lekkiej, która otula ciało niczym mgiełka. Drudzy zaś uspokajają się pod kołdrami obciążeniowymi, są one chętnie wybierane m.in. przez osoby z ADHD.

Niezależnie od tego, na jaką kołdrę się zdecydujesz, zadbaj o to, aby była przewiewna. Unikniesz wówczas nadmiernego pocenia i przegrzania organizmu. Kołdry puchowe, bawełniane, wełniane i bambusowe wspierają prawidłową cyrkulację powietrza. Zapewniają przy tym najwyższy komfort termiczny.

Wysokiej jakości kołdry syntetyczne mają specjalne mikrokanaliki, które umożliwiają przepływ powietrza. Na ich korzyść przemawia świetna trwałość. Dobrze znoszą częste pranie i szybko schną. Ich wypełnienie nie zbija się i pozostaje równomiernie rozłożone. W kołdrach syntetycznych nie namnażają się również roztocza i pleśnie. W rezultacie uchodzą one za przyjazne dla alergików.

Oddychająca pościel – naturalne wsparcie zdrowego snu

Pościel to element wyposażenia sypialni, który ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Warto zatem zadbać o to, aby była miła, gładka i miękka. Twojej szczególnej uwadze polecamy bawełnianą, lnianą i jedwabną. Włókna naturalne doskonale oddychają i wykazują higroskopijność. Uchodzą też za przyjazne dla ciała, zdadzą egzamin nawet przy wysokiej wrażliwości przetwarzania sensorycznego. Pościel z mikrofibry także świetnie przepuszcza powietrze i wspiera komfort termiczny.

Dobre nawyki, które przekładają się na wysoki komfort snu

Na komfort snu przekłada się codzienne wietrzenie sypialni. Należy uchylić okno na co najmniej 10-15 minut, aby w pomieszczeniu nie było za gorąco i duszno.

Jeśli do Twojej sypialni wpada światło z ulicznej latarni, billboardu lub pobliskiej restauracji, przyciemnij okna. Postaw na grubsze rolety lub zasłony, które dzięki wysokiej gramaturze wspierają nocny wypoczynek. Światło bowiem zakłóca syntezę melatoniny, zwanej również hormonem snu.

Przyda Ci się wygodna piżama, która nie krępuje ruchów. Jej szwy nie powinny być zbyt twarde ani szorstkie. Postaw na bieliznę nocną z naturalnych materiałów, które nie powodują przegrzewania organizmu, oddychają i pozostają miłe dla skóry. Jedwab, bawełna, bambus i wiskoza doskonale zdadzą egzamin.

Ostatni posiłek jedz na 3-4 godziny przed pójściem spać. Postaw na lekkie dania. Unikaj ciężkostrawnych potraw obfitujących w tłuszcze. Nie spożywaj również grzybów.

Pozytywnie na komfort snu wpłynie rezygnacja z wieczornego korzystania z urządzeń elektronicznych. Telewizory, tablety, smartfony i laptopy emitują światło niebieskie, które zaburza syntezę melatoniny. Możesz sięgnąć po papierową książkę o niezbyt rozbudzającej umysł fabule.

Źródło artykułu:WP Kobieta
senłóżkomaterac