Jak kot rozpoznaje właściciela? Mało kto zna odpowiedź

Jak kot rozpoznaje właściciela?
Jak kot rozpoznaje właściciela?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

29.08.2023 20:54, aktual.: 19.01.2024 20:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak kot rozpoznaje właściciela? Czy może go zapomnieć, jeżeli ten zostawi go na dłuższy czas? Mało kto zna odpowiedzi na te pytania. Eksperci nie mają jednak wątpliwości.

Choć powszechnie mówi się, że to psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, koty z pewnością w niczym im nie ustępują. Są niezwykle przyjazne i szybko przywiązują się do ludzi, a już w szczególności do właścicieli. W jaki sposób ich jednak rozpoznają? Czy mogą o nich zapomnieć, kiedy zostaną przez nich pozostawione na dłuższy czas?

Jak kot rozpoznaje właściciela?

Koty mają niezwykle dobry węch i słuch. Kocie nosy posiadają bowiem aż 80 mln receptorów węchowych, czyli 20 razy więcej niż ludzkie. To sprawia, że z łatwością zapamiętują poszczególne zapachy, a także głosy i odgłosy, które następnie wiążą z osobami bądź miejscami. Tak jest także w przypadku ich właściciela lub właścicieli.

Z badań Charlotte de Mouzon, miłośniczki kotów i etolożki, która większość kariery poświęciła zrozumieniu więzi, wytwarzanej pomiędzy kotem a człowiekiem, wynika, że koty rozpoznają właściciela m.in. po głosie, ponieważ człowiek inaczej mówi do zwierzęcia, a inaczej do drugiej osoby. Głos człowieka jest wówczas łagodniejszy.

Podobnie jest z poruszaniem się, ponieważ koty są w stanie rozpoznać właściciela także po jego sposobie poruszania się. Nie widząc danej osoby, doskonale wiedzą, kiedy zbliża się jego opiekun, a kiedy ktoś zupełnie obcy. Już wtedy można zauważyć ich ekscytację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy kot może zapomnieć właściciela?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się więc bardzo prosta. Najprawdopodobniej nie, co odnosi się zarówno do wymienionych wyżej rzeczy, jak i faktu, że kot będzie pamiętał stworzoną, bliską więź z danym człowiekiem bądź osobami. Nawet, jeżeli rozłąka trwała bardzo długo, np. kilka lat. Kot będzie pamiętał zarówno zapach człowieka, jak i głos.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (84)
Zobacz także