Jak mądrze gospodarować pieniędzmi

Efektywne gospodarowanie pieniędzmi to trudne zadanie, z którym musi się zmierzyć niemalże każdy z nas. Wymaga ono zaangażowania, samodyscypliny i kierowania się zdrowym rozsądkiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Istnieje jednak kilka niezawodnych trików, które pozwalają na skuteczne zarządzanie dysponowanymi środkami finansowymi.

Jak mądrze gospodarować pieniędzmi
Źródło zdjęć: © https://cdn.pixabay.com/photo/2017/10/25/19/46/piggy-2889046_960_720.jpg | QuinceMedia

01.06.2018 | aktual.: 12.06.2018 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Planowanie budżetu domowego

Podstawą w mądrym gospodarowaniu pieniędzmi jest planowanie, które polega na ustalaniu racjonalnych celów i, sprzyjających ich realizacji, działań. Głównym elementem tego procesu jest podsumowanie wszystkich dochodów, a następnie rozpisanie wszystkich wydatków w danym miesiącu. Mowa tu o: czynszu mieszkaniowym, rachunkach, zobowiązaniach finansowych, a także pieniądzach na jedzenie i utrzymanie samochodu. Po odliczeniu wszystkich wydatków pozostaje nam kwota, którą możemy rozdysponować na: odzież i kosmetyki, fryzjera, kosmetyczkę i rozrywkę. Przy czym należy pamiętać, żeby nie wydawać wszystkich pieniędzy. W przeciwnym razie w przypadku zdarzenia losowego (np. awarii samochodu) może się okazać, że znajdziemy się w dołku finansowym.

*Sposobem na oszczędności jest też wyszukiwanie wyprzedaży i promocji. Teraz jest to znacznie łatwiejsze dzięki WP radarOkazji, gdzie znajdują się produkty domowe, odzież, kosmetyki, elektronika, a także książki, gry czy wycieczki. *

Regulowanie wszystkich zobowiązań finansowych w terminie

Przy mądrym gospodarowaniu pieniędzmi ważne jest także spłacanie wszystkich swoich zobowiązań finansowych — kredytów, pożyczek, i kart debetowych, w terminie. W innym przypadku powinniśmy się liczyć z odsetkami lub karami pieniężnymi. Co gorsza, w przypadku ponad 30-dniowego opóźnienia możemy zostać wpisani na listę dłużników w Biurze Informacji Kredytowej, co w przyszłości może znacznie utrudnić nam zaciągnięcie zobowiązań finansowych (nawet na małe kwoty).

Oszczędzanie celowe

Racjonalne gospodarowanie budżetem domowym pozwala na gromadzenie oszczędności. Co istotne, znacznie łatwiej jest oszczędzać, jeśli mamy wyznaczony konkretny cel. Może być nim zakup samochodu, wyjechanie na egzotyczne wakacje czy nawet zakup wymarzonej torebki od znanego projektanta. Oszczędzaniu celowemu sprzyjają produkty bankowe — lokaty, fundusze inwestycyjne i rachunki oszczędnościowe.

Oszczędzanie na codziennych wydatkach

Największe pole do oszczędzania dają codzienne wydatki nie tylko na jedzenie, ale również na media — gaz, prąd i wodę. Skutecznym sposobem na oszczędzanie na wodzie jest zrezygnowanie z długich kąpieli na rzecz szybkiego prysznica, a także zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy golenia. Znacznie więcej pieniędzy można zaoszczędzić na prądzie, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • należy gasić światło pomieszczeniach, w których nikogo nie ma,
  • należy zamienić zwykłe żarówki na energooszczędne,
  • należy ograniczyć liczbę urządzeń elektronicznych pracujących w trybie czuwania,
  • należy oglądać telewizję przy zgaszonym świetle.
Komentarze (0)