Jak okleić blat kuchenny? Zrób to sam

Zniszczony blat w kuchni można szybko i tanio odświeżyć. Jak okleić blat kuchenny, żeby centrum domowego ogniska nabrało całkiem nowego charakteru? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak okleić blat kuchenny? Zrób to sam
Źródło zdjęć: © iStock.com

26.04.2019 | aktual.: 28.04.2019 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okleina na blat kuchenny – jaką wybrać?

Okleina na meble i inne powierzchnie płaskie (np. drzwi lodówki) to sprytny sposób na przykrycie plam, zarysowań i zniszczeń oraz urozmaicenie aranżacji wnętrza. Występuje w tysiącach wzorów i kolorów, może mieć również różne faktury, imitujące chociażby chropowatą powierzchnię surowych desek czy idealnie gładką strukturę polerowanego kamienia naturalnego. Dzięki okleinie blat może otrzymać drugie życie i stać się modnym, kolorowym akcentem zdobniczym.

Pod względem wzorniczym wybór oklein meblowych, które można wykorzystać do odświeżenia blatu, wypada imponująco. Nowoczesne technologie druku pozwalają na fotograficzne odwzorowanie dowolnego printu, również z własnego zdjęcia (na zamówienie). Każdy kawałek okleiny ma powtarzalny wzór, który ze wszystkich stron płynnie łączy się z patternem na drugim kawałku.

Ponieważ jednak kuchnia jest miejscem w, którym panują niesprzyjające warunki (wilgoć, wysokie temperatury, ostre narzędzia), okleina może okazać się bardzo nietrwała. Warto więc zwracać uwagę na jej parametry. Powinna być gruba, sztywna, a od zewnątrz zabezpieczona przed odbarwieniami i zadrapaniami. W roli okleiny świetnie sprawdza się dobrej jakości winyl bądź inne tworzywo sztuczne (np. folia PVC) pokryte laminatem.

Oklejanie blatu kuchennego krok po kroku

Oklejanie blatu kuchennego ułatwiają samoprzylepny podkład i nadrukowana od spodu siatka, która pozwala na równe docięcie zwiniętego w rolkę tworzywa. Aby przykleić okleinę samodzielnie, nie trzeba mieć specjalistycznych narzędzi – wystarczą ostre nożyczki lub nożyk do cięcia papieru, ołówek, linijka oraz... płyn do mycia naczyń. Przyda się również rakiel, czyli przyrząd z wyprofilowaną końcówką służący do wygładzania klejonej powierzchni. Oczywiście można go zastąpić innym narzędziem, jak choćby skrobaczką do szyb lub po prostu zwiniętą w rulon szmatką.

Oklejanie można przeprowadzić w 8 prostych krokach:

  1. Wygładź blat papierem ściernym.
  2. Oczyść powierzchnię odtłuszczającym detergentem, np. płynem do mycia naczyń rozrobionym w wodzie.
  3. Dokładne osusz blat kuchenny, np. przy użyciu ścierki.
  4. Dopasuj rozmiar okleiny do blatu (z zachowaniem dodatkowych 4 mm szerokości).
  5. Naklejaj tworzywo od lewej do prawej krawędzi blatu przy stopniowym usuwaniu folii zabezpieczającej warstwę samoprzylepną i równoczesnym przyciskaniu naklejki do podłoża.
  6. Wygładź powierzchnię okleiny rakielem albo innym narzędziem. Jeśli pęcherzyki powietrza nie chcą zniknąć z blatu, możesz przekłuć je igłą, a następnie dokleić palcem lub przyrządem, którym się posługujesz.
  7. Jeżeli okleina nie leży idealnie prosto, możesz spróbować ją przesunąć. Czas wiązania kleju wynosi od 2 do 3 godzin, dlatego dekoracyjnym tworzywem da się swobodnie operować, a nawet całkiem je zdjąć i ułożyć jeszcze raz.
  8. By precyzyjnie dopasować rogi okleiny do blatu (a tym samym uniknąć ich odstawania i zdzierania się całego tworzywa), użyj suszarki do włosów, która sprawi, że kłopotliwe krawędzie natychmiast przywrą do podłoża.

Jeśli chcesz długo cieszyć się efektownie oklejonym blatem kuchennym, unikaj czynników, które mogą przyspieszyć jego niszczenie. Nie stawiaj na okleinie gorących garnków, zawsze używaj deski do krojenia, a gdy cokolwiek się rozleje, natychmiast wycieraj mokre plamy.