UrodaJak olejować włosy?

Jak olejować włosy?

Jak olejować włosy?

Przepis Hindusek na piękne, zdrowe, błyszczące włosy? Oleje. To jedna z najprostszych, najtańszych i jednocześnie najskuteczniejszych metod, by mieć mocne i lśniące kosmyki. Olejowanie przyda się zwłaszcza włosom przesuszonym, zniszczonym i pozbawionym wyrazu. Tego sposobu można się szybko nauczyć, warto jednak znać kilka zasad, które uchronią nas przed pomyłką - a ta mogłaby włosom jedynie zaszkodzić.

Przepis Hindusek na piękne, zdrowe, błyszczące włosy? Oleje. To jedna z najprostszych, najtańszych i jednocześnie najskuteczniejszych metod, by mieć mocne i lśniące kosmyki. Olejowanie przyda się zwłaszcza włosom przesuszonym, zniszczonym i pozbawionym wyrazu. Tego sposobu można się szybko nauczyć, warto jednak znać kilka zasad, które uchronią nas przed pomyłką – a ta mogłaby włosom jedynie zaszkodzić.

Olejowanie od lat znają Hinduski i Arabki słynące ze zdrowych włosów. Od pewnego czasu to także metoda chętnie stosowana przez gwiazdy show-biznesu. I nie ma się co dziwić, bo wcieranie oleju w kosmyki niesie szereg korzyści. Olejowanie przede wszystkim w widoczny sposób wygładza włosy, zapewniając im blask i gładkość. Zabieg ten przyczynia się do nawilżenia skóry głowy oraz kosmyków, ułatwia stylizację, wzmacnia włosy i sprawia, że przestają wypadać, a końcówki się nie rozdwajają. Kosmyki stają się elastyczne, sprężyste, miękkie. Lśnią i wyglądają na zdrowe.

(EPN/sr), kobieta.wp.pl

1 / 4

Jaki olejek?

Obraz
© 123RF

Nakładanie oleju na włosy jest zatem wskazane głównie w przypadku włosów zniszczonych (zabiegami, czynnikami zewnętrznymi), przesuszonych, słabych, napuszonych, ze skłonnością do wypadania, łupieżu, rozdwajania się końcówek, itp. Ale olejowanie to również metoda polecana osobom, które są zadowolone z kondycji swoich włosów – dzięki temu prostemu zabiegowi kosmyki tylko się wzmocnią i będą w znakomitej formie.

Zabieg olejowania należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego olejku. Znajdziemy je w drogeriach, choć mogą być to także „czyste” olejki, np. kokosowy, arganowy, rycynowy, brahmi, amla, sezamowy, z dzikiej róży, jojoba, itp. Korzystać możemy także z mieszkanki olejków oraz ziół, a nawet z oliwy z oliwek, z pestek winogron czy zwykłej oliwki dla niemowląt. Ważne, aby olejek był nierafinowany, bez przypraw, substancji zapachowych czy innych chemicznych dodatków. Powinien być w 100 procentach naturalny, bo taki zawiera najlepsze składniki. Dobrze jest wypróbować kilka olejków i wybrać odpowiedni dla siebie.

2 / 4

Metody olejowania

Obraz
© 123RF

Włosy możemy olejować na mokro albo sucho. W tym pierwszym przypadku olejek wcieramy w wilgotne kosmyki, a następnie dokładnie myjemy je szamponem. Niektóre olejki dostępne są w formie odżywek i nakłada się je już na umyte włosy – informację o tym znajdziesz na etykiecie.

Z kolei w przypadku olejowania na sucho olejek nakładamy na włosy nieumyte, np. wieczorem. Można w tym celu użyć szczotki albo grzebienia o gęstych oczkach (już po nałożeniu oleju na włosy) – pozwoli to otulić olejkiem kosmyki na całej długości. Włosy naolejowane na sucho warto zostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc i umyć je szamponem. Przy olejowaniu na noc warto zabezpieczyć poduszkę np. bawełnianą koszulką, a włosy zapleść w warkocz.

Inny popularny sposób to zanurzenie włosów w misce z wodą i olejkiem (wystarczą dwie łyżki produktu) – olejek rozprowadzamy na włosach palcami. Tak naolejowane kosmyki należy odsączyć i zawinąć w ręcznik, odczekać minimum godzinę i umyć włosy łagodnym szamponem.

3 / 4

Czym zmyć olej?

Obraz
© 123RF

Uwaga! Zmywając włosy po olejowaniu, używajmy szamponów, które w składzie nie zawierają detergentów takich jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS) albo Sodium Laureth Sulfate (SLES). Związki te mogą doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, wypadania włosów, itp. Poza tym zmywają one z włosów cenne składniki dostarczone przez olej. Dobrym rozwiązaniem może być zatem umycie włosów po olejowaniu szamponem dla dzieci. Olej można także spróbować zmyć odżywką. Inna metoda: nałóż na wilgotne włosy równocześnie odżywkę oraz olej – obecne w odżywce składniki pomogą ci pozbyć się oleju z kosmyków.

4 / 4

Jak często?

Obraz
© 123RF

W przypadku olejowania bardzo ważny jest umiar, szczególnie gdy używamy olejów kuchennych. Zacznij od łyżeczki produktu i zwróć uwagę, jak zareagują twoje włosy. Jeśli po zabiegu okaże się, że przesadziłaś z ilością, dokładnie umyj włosy dwa, trzy razy.

Olej można nakładać na całe włosy – ważne, aby obficie użyć oleju na końcówkach. Uważaj natomiast na skórę głowy. Niektórzy skarżą się, że olejowanie przetłuszcza włosy u nasady. Najlepiej sprawdzić to zatem metodą prób i błędów. Jeśli nakładasz olejek również na skórę głowy, wykonaj opuszkami palców delikatny masaż, by pobudzić ukrwienie.

Olejować włosy powinno się co najmniej raz w tygodniu (Hinduski robią to nawet codziennie). Na efekty trzeba trochę poczekać, jednak już po paru tygodniach zauważysz wyraźną poprawę w wyglądzie, kondycji i sile twoich kosmyków.

(EPN/sr), kobieta.wp.pl

urodaolejowanie włosówolej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)