Blisko ludziJak poradzić sobie z denerwującą koleżanką z pracy?

Jak poradzić sobie z denerwującą koleżanką z pracy?

Jak poradzić sobie z denerwującą koleżanką z pracy?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
08.12.2011 16:07

Nieuprzejmi, drobiazgowi, złośliwi współpracownicy. Chyba każdy zatrudniony w firmie większej niż indywidualna działalność gospodarcza albo firma wujka Mietka doświadczył kopania dołków i wbijania noży w plecy ze strony kogoś, kto jest do nas źle nastawiony…

Nieuprzejmi, drobiazgowi, złośliwi współpracownicy. Chyba każdy zatrudniony w firmie większej niż indywidualna działalność gospodarcza albo firma wujka Mietka doświadczył kopania dołków i wbijania noży w plecy ze strony kogoś, kto jest do nas źle nastawiony… lub zwyczajnie lubi komuś dokopać. Takie czarne owce zdarzają się wśród przedstawicieli obu płci, ale jednak częściej mamy do czynienia z wkurzającymi koleżankami.

Pewnie, kobiety potrafią współpracować i wykazywać solidarność. Czasem nawet nadstawić dla siebie nawzajem karku. Ale często dochodzi do sytuacji, w której prawią sobie złośliwości pod najmniejszym pretekstem, bezwzględnie rywalizują o względy szefa i innych współpracowników bądź próbują wzbogacić się w doświadczenie zawodowe czyimś kosztem. Jak sobie wtedy poradzić? Poniżej, za pośrednictwem cosmopolitan.com, przedstawiamy pięć potencjalnie zapalnych sytuacji wraz ze sposobem na wybrnięcie z nich oraz tym, co można na nich zyskać.

_Wpadka przy szefie_

Co robi ona: krytykuje twój pomysł w obecności szefostwa.

Co możesz zrobić: Powiedzieć: „W sumie się nad tym zastanawiałam, ale potem zdałam sobie sprawę, że lepiej…” i wybronić swój pomysł. A potem przejść do następnej sprawy.

Dlaczego to działa: Koleżanka-nemezis będzie wiedziała, że nie jesteś popychadłem, a na szefostwie zrobisz wrażenie osoby kompetentnej i opanowanej, która nie daje się wyprowadzić z równowagi ani nie jest drobiazgowa.

_Fałszywa troska_

Co robi ona: Ciągle ci powtarza, że wyglądasz na bardzo zmęczoną albo pyta, czy przypadkiem nie jesteś chora.

Co możesz zrobić: Odpowiedzieć jej: „Czuję się super. Wstałam wcześnie, żeby pójść pobiegać/iść na jogę/wyprzedzić program z robotą”.

Dlaczego to działa: Ten sposób uświadomi twojej koleżance dwie rzeczy – po pierwsze, że w ogóle cię nie obchodzi, co ona myśli o twoim wyglądzie, a po drugie, że robisz więcej (i lepiej) od niej. Nawet jeśli to nieprawda i rano włączyłaś na swoim budziku opcję drzemki, żeby jeszcze słodko pospać.

_Spychologia_

Co robi ona: kiedy macie wspólnie pracować nad projektem, nie wykonuje swojej części pracy i oczekuje, że wszystko zrobisz za nią.

Co możesz zrobić: Powiedzieć: „Słuchaj, wiem, że masz mnóstwo roboty, ale musimy wymyślić, jak podzielić te obowiązki sprawiedliwie, bo inaczej obie źle wypadniemy”.

Dlaczego to działa: Jeśli powiesz jej wprost, że myślisz, że odwalasz lwią część roboty, to twoja przeciwniczka pójdzie w defensywę. Jeśli uciekniesz się do powyższego fortelu, wysłucha ciebie bez oporu. Jeśli nadal unika odpowiedzialności, wyślij szefostwu e-maila, kiedy skończycie pracę nad projektem. Napisz, jak bardzo odpowiadała ci ta praca, szczególnie… (i tu jako przykłady podaj te wszystkie rzeczy, które zrobiłaś sama)… i że bardzo chętnie zajęłabyś się czymś takim w przyszłości. Szef lub szefowa będą w stanie czytać między wierszami.

_Ostracyzm_

Co robi ona: Zaprasza na wyjście po pracy wszystkich w biurze… z wyjątkiem ciebie.

Co możesz zrobić: Napisać do kolegi lub koleżanki, z którymi się trzymasz, i zapytać, czy też możesz z nimi wyjść, bo słyszałaś, że coś się szykuje.

Dlaczego to działa: Nawiążesz kontakty z innymi współpracownikami, co sprawi, że następnym razem będą pamiętać, żeby cię zaprosić. A kiedy będziesz się super ze wszystkimi bawić, twoja wredna koleżanka zobaczy, że jej plan spalił na panewce.

_Podebranie pomysłu_

Co robi ona: Na spotkaniu przedstawia twój pomysł jako swój.

Co możesz zrobić: Włącz się do dyskusji i powiedz, jak uczynić ten pomysł nawet lepszym niż wcześniej.

Dlaczego to działa: Jeśli otwarcie zwróciłabyś jej uwagę, szefostwo pomyślałoby, że jesteś marudna. Jeśli zastosujesz powyższy sposób, wyjdzie na to, że działasz drużynowo… a na dodatek będziesz miała satysfakcję z tego, że jesteś lepsza.

Tekst: na podst. Cosmopolitan.com/(ada/sr)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także