UrodaJak poradzić sobie z zaskórnikami

Jak poradzić sobie z zaskórnikami

Jak poradzić sobie z zaskórnikami

Pojawiają się, gdy dochodzi do zablokowania porów skóry, najczęściej u kobiet z cerą tłustą lub mieszaną. Występują w dwóch postaciach: otwarte przypominają wyglądem ciemne kropki, zamknięte są białe. Jednak bez względu na rodzaj zaskórniki to nieprzyjemny i mało estetyczny problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Pojawiają się, gdy dochodzi do zablokowania porów skóry, najczęściej u kobiet z cerą tłustą lub mieszaną. Występują w dwóch postaciach: otwarte przypominają wyglądem ciemne kropki, zamknięte są białe. Jednak bez względu na rodzaj zaskórniki to nieprzyjemny i mało estetyczny problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Zabiegi higieniczne

Pierwszym krokiem do pozbycia się zaskórników jest staranne oczyszczenie twarzy, dzięki któremu pozbędziemy się nadmiaru sebum i wydzieliny gruczołów potowych. Jednak nie należy przesadzać z częstotliwością zabiegów higienicznych, żeby nie pozbawić skóry naturalnej flory bakteryjnej.

Twarz należy myć dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Warto stosować odpowiednie preparaty kosmetyczne, których pH jest zbliżone do naturalnego, a w składzie nie znajduje się np. alkohol. Skuteczny płyn do mycia twarzy można przygotować własnoręcznie, z mleka i gałki muszkatołowej czy świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

(raf)/(mtr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Oczyszczający piling

Obraz
© 123RF.COM

W domowej walce z zaskórnikami bardzo ważną rolę odgrywa regularne pozbywanie się złuszczonego naskórka. Na rynku znajdziemy ogromny wybór preparatów pilingujących, których jednak nie można nadużywać - powinny być stosowane nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Warto czasami zastosować naturalne metody oczyszczania martwych komórek naskórka. Jedną z nich jest maseczka z białka i miodu. Taką miksturę nakłada się na twarz i pozostawia na ok. 20 minut. Jej składniki zwężają pory i zapobiegają nawrotom zaskórników.

Antybakteryjnie oraz ściągająco działa również maseczka z glinki kosmetycznej albo płatków owsianych.

2 / 7

Siła aspiryny

Obraz
© Fotolia

W pozbyciu się zaskórników pomagają również niektóre kwasy, zwłaszcza salicylowy, który sprzyja usuwaniu martwych komórek i oczyszcza pory zablokowane przez nadmiar sebum. Działa też przeciwzapalne i antybakteryjne.

Jeśli nie mamy pod ręką tej substancji, możemy wykorzystać jej syntetyczną wersję - kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Kilka tabletek rozgniatamy i mieszamy z wodą lub jogurtem naturalnym. Maseczkę nakładamy na skórę i pozostawiamy na kilkanaście minut. Pozytywne efekty mogą pojawić się już po pierwszym zabiegu.

3 / 7

Sodowa kuracja

Obraz
© Fotolia

Wodorowęglan sodu, czyli popularna soda oczyszczona, słynie z licznych zastosowań kulinarno-czyszczących, ale okazuje się również niezwykle skutecznym kosmetykiem. Jedna jej łyżeczka wymieszana ze szklanką wody destylowanej (ewentualnie octu jabłkowego, który wykazuje właściwości ściągające i antybakteryjne) to świetny preparat przeciw zaskórnikom. Można go użyć jako tonik, do przemywania twarzy albo jako maseczkę (pozostawiamy ją wówczas na skórze przez kilkanaście minut).

4 / 7

Roślinna kąpiel

Obraz
© 123RF.COM

Rumianek nieprzypadkowo znajdziemy w składzie wielu kosmetyków, ponieważ jest to roślina o imponującym działaniu "upiększającym" - oczyszcza skórę, dezynfekuje ją i łagodzi podrażnienia. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne. Osoby zmagające się z zaskórnikami powinny zażywać rumiankowej kąpieli (do wanny z wodą wlewamy napar przygotowany z kilku saszetek lub garści roślinnego suszu i pławimy się przez kilkanaście minut). Świetnie sprawdzi się również napar z rumianku użyty do inhalacji. Skórę można też przemywać specjalnym tonikiem - wystarczy dwie łyżeczki suszu roślinnego zalać wrzącą wodą destylowaną (około pół szklanki) i zaparzyć pod przykryciem przez ok. 20 minut. Po przecedzeniu należy dodać do roztworu łyżeczkę gliceryny (do nabycia w aptece).

5 / 7

Jonem w zaskórniki

Obraz
© 123RF.COM

Jeśli naturalne metody zawiodą, warto skorzystać ze sposobów oferowanych przez gabinety kosmetyczne i dermatologiczne. Jednym z nich jest jonofereza. Za pomocą jonów zawartych w cząsteczkach wody i działaniu sterowanej energii elektrycznej o słabym napięciu można nie tylko usunąć zaskórniki , ale także zablokować czynność nadmiernie aktywnych gruczołów potowych na bardzo długi okres. Poza tym jonfereza ma odżywczy wpływ na komórki skóry, a także działa przeciwzapalnie.

6 / 7

Naskórkowe implozje

Obraz
© 123RF.COM

Inną metodą walki z zaskórnikami jest kawitacja. To zabieg, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe do oczyszczania i złuszczania skóry. Wibracje, w połączeniu z roztworem wodnym lub soli fizjologicznej, powodują mikroimplozje w naskórku, a efekcie usunięcie zrogowaciałych komórek i usunięcie zaskórników. Taki bezbolesny zabieg poprawia też mikrokrążenie i dotlenia skórę.

Kawitacja pobudza również proces usuwania zbędnych produktów przemiany materii i aktywowania różnych enzymów w komórkach.

7 / 7

Diamentowa głowica

Obraz
© 123RF.COM

Zaskórników pozbędziemy się także poddając się popularnemu w wielu gabinetach kosmetycznych zabiegowi mikrodermabrazji. Lekarz stosuje wówczas specjalną głowicę pokrytą drobnymi diamentami lub kryształkami korundu, czyli tlenku glinu. Urządzenie generuje duże podciśnienie, a efektem jest złuszczanie naskórka, oczyszczenie skóry, obkurczenie rozszerzonych porów i pobudzenie produkcji kolagenu. Po zabiegu często nakładane są kwasy owocowe.

(raf/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)