FitnessJak prawidłowo badać piersi?

Jak prawidłowo badać piersi?

Jak prawidłowo badać piersi?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.10.2010 14:34, aktualizacja: 08.11.2010 11:55

Zwlekanie z badaniami czy potencjalną diagnozą nie jest czarodziejską metodą, która pozwala uniknąć raka. Lekarze są zgodni: odpowiednio szybko wykryty nowotwór piersi pozwala względnie szybko wyjść z choroby. Aby umknąć rakowi, niezbędna jest prewencja. Nie wymaga ona wiele wysiłku - każda kobieta z łatwością może wykonać samobadanie w domu.

Zwlekanie z badaniami czy potencjalną diagnozą nie jest czarodziejską metodą, która pozwala uniknąć raka. Lekarze są zgodni: odpowiednio szybko wykryty nowotwór piersi pozwala względnie szybko wyjść z choroby. Aby umknąć rakowi, niezbędna jest prewencja. Nie wymaga ona wiele wysiłku - każda kobieta z łatwością może wykonać samobadanie w domu.

Każdego roku tysiące Polek słyszy dramatyczną diagnozę: rak piersi. Mimo licznych akcji informacyjnych, ta najczęściej występująca wśród kobiet choroba nowotworowa często wykrywana jest w zbyt późnym stadium, co oznacza mniejsze szanse na wyleczenie. Przyczyny leżą częściowo w psychologii - nasze własne, ludzkie myślenie życzeniowe zakłada, że dopóki nie znamy diagnozy, nic złego nam się nie stanie.

Trudno o większy błąd. Jeżeli chcemy skutecznie umknąć nowotworowi, musimy być sprytniejsze, niż on. Szczęśliwie metody prewencji nie są skomplikowane, do tego łatwo wykonać je samodzielnie w domu. Samobadanie piersi jest praktyką, która powinna wejść w nawyk, podobnie jak mycie zębów. Jak zbadać się prawidłowo i na ca warto zwrócić szczególną uwagę?

- Samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta po 20 roku życia, najlepiej między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Konsekwencja w wyborze dnia badania jest ważna ze względu na zmiany w utkaniu gruczołowym piersi zachodzące w sposób naturalny w czasie cyklu – mówi lek. med. Karolina Turzańska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Badanie rozpoczynamy od dokładnego oglądania piersi przed lustrem: w pozycji neutralnej z przodu i z profilu, następnie z rękami za głową i na biodrach oraz w przodopochyleniu.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę i jakie objawy powinny skłonić nas do rozważenia wizyty u lekarza? - Za niepokojące uznajemy wszelkie zmiany w kształcie, wyglądzie i symetrii piersi - mówi nasz ekspert. - Szczególnie zmiany skóry: przebarwienia, naczyniaki, owrzodzenia, wciągnięcia, miejscowe zmiany napięcia; zmiany w wyglądzie, nadżerki lub wciągnięcia otoczki, a także wszelkiego rodzaju obrzęki w obrębie samych gruczołów, jak i węzłów chłonnych oraz wycieki z brodawki.

Po dokładnej obserwacji przystępujemy do badania:

  1. Piersi dzielimy wirtualną linią na cztery kwarty.
  1. Następnie zakładamy rękę za głowę, a drugą dokładnie punkt przy punkcie, kolistymi ruchami badamy każdą kwartę po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara, punkt po punkcie.
  1. Badanie przeprowadzamy przykładając dłoń płasko do piersi, a następnie trzema środkowymi palcami wykonujemy ruchy koliste, tocząc pod skórą niewidzialną kulkę.
  1. Badanie przeprowadzamy stosując trzy stopnie nacisku: delikatny – dla sprawdzenia powierzchownych warstw utkania piersi, średni – dla wykrycia zmian mogących znajdować się w warstwie pośredniej, oraz głęboki – sięgając aż do warstw znajdujących się w pobliżu ściany klatki piersiowej. Badanie powtarzamy stosując ruchy liniowe.
  1. Po sprawdzeniu utkania gruczołowego piersi – wsuwamy ręce pod pachy i szukamy powiększonych węzłów chłonnych. W ten sam sposób możemy również sprawdzić okolice nad i podobojczykowe.

Biust biustowi nierówny: różne sylwetki wymagają różnego rodzaju badania. Okazuje się, że pozycja, w której wykonujemy badanie, może mieć znaczenie. Dobór odpowiedniej pozycji do samobadania pozwala uniknąć możliwej pomyłki. - W przypadku dużych piersi łatwiejsze może okazać się badanie w pozycji leżącej na plecach z lekko skręconymi biodrami. Zmniejsza ona grubość utkania piersi, czyniąc badanie łatwiejszym do wykonania i bardziej dokładnym – radzi lek. med. Karolina Turzańska.

Prócz samobadania, po przekroczeniu 35 roku życia warto pamiętać o regularnej ultrasonografii oraz mammografii (do 40 roku życia – co dwa lata, później zalecane jest wykonywanie badania co roku). Wykrycie możliwych zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju oznacza znacznie większe szanse na szybkie wyzdrowienie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także