Blisko ludziJak prawidłowo zdezynfekować przyłbicę? Mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz wyjaśnia

Jak prawidłowo zdezynfekować przyłbicę? Mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz wyjaśnia

Pandemia koronawirusa wymaga podejmowania określonych środków bezpieczeństwa. Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Niektórzy zamiast maseczek czy szalików wybierają przyłbice. Mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz wyjaśnia, jak wyczyścić i zdezynfekować przyłbicę, by bezpiecznie jej używać.

Jak prawidłowo zdezynfekować przyłbicę? Mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz wyjaśnia
Źródło zdjęć: © Getty Images
Dominika Czerniszewska

29.04.2020 | aktual.: 29.04.2020 17:13

Przyłbice są jednym z polecanych środków ochrony w związku z pandemią koronawirusa. Choć są zarezerwowane głównie dla medyków, poleca się ich noszenie kasjerom czy ekspedientom – w ich przypadku taka forma zabezpieczenia przed wirusem może się okazać wygodniejsza. Mimo tych zaleceń coraz częściej możemy zobaczyć na ulicach osoby, które zasłaniają twarz właśnie przy pomocy przyłbic.

Pisaliśmy nawet o 89-letnim panie Mieczysławie, które robił przyłbice w domu, a następnie rozdawał znajomym seniorom. Jednak jak je skutecznie dezynfekować?

Jak dezynfekować przyłbicę?

Po każdym użyciu przyłbicy należy ją zdezynfekować, nie tylko umyć. "Przyłbice pozwalają na pracę w okularach i komfortowe oddychanie. Można je czyścić preparatem na bazie 60 proc. alkoholu. Są wielokrotnego użytku" – czytamy na stronie rządowej ministerstwa zdrowia. Natomiast dr Tomasz Wołkowicz, mikrobiolog, wyjaśnia, że przyłbice powinno się dezynfekować alkoholem o stężeniu powyżej 70 proc.

– Często zaleca się dezynfekcję alkoholem 96 proc., ale w tym przypadku 70 proc. lepiej się sprawdzi. Sami w laboratorium najczęściej tego używamy. Mogłoby się wydawać, że mocniejszy alkohol jest lepszy. Natomiast ten 70 proc. ma relatywnie najlepszy stosunek aktywności do odparowywania. Utrzymuje się on przez pewien czas na powierzchniach, dlatego lepiej to działa – tłumaczy w rozmowie z WP Kobieta.

Doktor Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, w rozmowie z serwisem abcZdrowie podkreślił, że nie należy stosować spirytusu w celu dezynfekcji i ochrony przed koronawirusem. Niektórzy Polacy błędnie używali tego trunku. – Byłby ostrożny jeśli chodzi o spirytus salicylowy, ten alkohol ma spore działanie drażniące – mówił ekspert. Zamiast tego zaleca stosowanie alkoholu etylowego lub izopropylowego.

Jak wyczyścić przyłbicę?

Należy pamiętać, aby przed wyczyszczeniem przyłbicy odpowiednio się ochronić. Najlepiej włożyć rękawiczki i maseczkę. Dla prawidłowego wyczyszczenia przyłbicy zalecany jest demontaż wszystkich części. Następnie zanurzamy wszystkie elementy w cieczy dezynfekującej zawierającej alkohol o stężeniu 70 proc. Należy pozostawić je w płynie na jakiś czas, aby alkohol odparował. Na koniec można przetrzeć przyłbicę ręcznikiem papierowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (287)