Trwa ładowanie...
d2vrcfh

Jak ugotować jajka na miękko w mikrofalówce?

Jajka na miękko mają zarówno fanów, jak i przeciwników. Ci pierwsi z pewnością szukają najlepszych sposobów na szybkie i zdrowe przygotowanie jajek na miękko. Okazuje się, że dobrym sposobem może być skorzystanie z kuchenki mikrofalowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W mikrofalówce łatwo ugotować idealne jajko na miękko
W mikrofalówce łatwo ugotować idealne jajko na miękko (Shutterstock.com)
d2vrcfh

Czy można gotować jajka na miękko w mikrofali?

Bardzo dużo mówi się o tym, że podgrzewanie jajek w kuchence mikrofalowej skutkuje ich eksplozją. Jak się okazuje, nie są to pomówienia, ale fakt naukowy wynikający z praw fizyki.

Intensywna moc, wysoka temperatura i długi czas nagrzewania mogą sprawić, że ciśnienie w jajku gotowanym w mikrofali wzrośnie na tyle, że rozsadzi skorupkę, a tym samym doprowadzi do eksplozji. Nie oznacza to jednak, że w mikrofalówce jajka na miękko ugotować się nie da. Można bowiem to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne jajko na miękko w skorupce. Zazwyczaj przyrządzane jest poprzez wrzucenie do wrzątku i gotowanie przez 4-5 minut. Drugi rodzaj jajka na miękko, który można przygotować w kuchence mikrofalowej to jajka w koszulkach.

d2vrcfh

Gotowanie jajka na miękko w mikrofalówce – naczynia

Do przygotowania jajek na miękko w mikrofali potrzebne będą odpowiednie naczynia. Najlepiej, gdyby wykonane były z plastiku, który sprawdza się również podczas gotowania wody w mikrofalówce. Unikać należy z kolei naczyń ceramicznych, a przede wszystkim metalowych lub posiadających przynajmniej metalowe elementy. Może bowiem dojść do iskrzenia, a w konsekwencji wybuchu kuchenki mikrofalowej.

Do gotowania* jajek na miękko w koszulkach w mikrofali* odpowiednie będą niewielkie pojemniczki wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wilgoć. Dzięki nim uda się przygotować jajka w kilka minut. Wystarczy nalać do pojemnika trochę wody i wbić jajko. Po przykryciu wieczkiem wstawić do mikrofalówki na około 2-3 minuty. Kolejny krok to wyciągnięcie jajek z mikrofalówki i odczekanie pół minuty, żeby przestygły. Zaletą pojemników jest to, że są niezwykle estetyczne i wygodne, dlatego nadają się do podawania jajek bezpośrednio w nich. Pojemnik do gotowania jajek w kuchence mikrofalowej to dobry sposób na drugie śniadanie przygotowywane w pracy.

Jajko na miękko z mikrofalówki – jak je przyrządzić?

Jeśli jednak nie nie mamy w wyposażeniu swojej kuchni pojemników na jajka w koszulkach z mikrofalówki, warto pomyśleć o prostym sposobie na przygotowanie jajek na miękko w skorupce. Jest zadanie z jednej strony łatwe, z drugiej zaś wymagające uwagi i ostrożności.

d2vrcfh

Kluczowym naczyniem podczas gotowania jajek na miękko w mikrofalówce jest plastikowa miska. Należy napełnić ją wodą do takiego poziomu, żeby jajka w całości znalazł się pod jej powierzchnią. To bardzo ważne, ponieważ mikrofale będą działały na ruch cząsteczek wody, a te będą oddawać ciepło zawartości jajka.

Warto zaznaczyć, że gotowanie jajek na miękko w mikrofalówce nie ma żadnego wpływu na ich smak czy zapach. Ani go ich nie zmienia, ani nie pozbawia. Poza tym mitem jest, że jajka zagotowane w kuchence mikrofalowej nie są zdrowe. Zachowują wszystkie swoje substancje odżywcze taka jak te gotowane tradycyjnie w wodzie.

d2vrcfh

Podziel się opinią

Share

d2vrcfh

d2vrcfh