Jak zagotować wodę w mikrofalówce?
Mikrofalówka to urządzenie, które znalazło zastosowanie zarówno w gastronomii, jak i w domowych kuchniach. Dawniej spełniała funkcję sprzętu do podgrzewania pożywienia, dziś posiada szereg dodatkowych funkcji, które pozwalają grillować, gotować i rozmrażać.
14.08.2018 | aktual.: 31.08.2018 12:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy można gotować wodę w mikrofalówce?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie, co ma swoje uzasadnienie. Przeglądając internet, znaleźć można szereg doświadczeń, które wskazują, że gotowanie wody w mikrofali może być niebezpieczne. Faktycznie może dojść do przegotowania wody, która po potrząśnięciu lub w kontakcie z jakimś przedmiotem eksploduje.
Nie oznacza to jednak, że wody nie można w mikrofalówce gotować w ogóle. Należy jednak robić to z głową i z zastosowaniem kilku ważnych zasad.
Zobacz także
Co się dzieje z wodą gotowaną w mikrofalówce?
Woda w mikrofalówce może się przegrzać. Przegrzanie to stan, w którym ciecz osiąga o wiele wyższą temperaturę niż temperatura jej wrzenia.
Woda przy standardowym ciśnieniu w wysokości 1014 hPa gotuje się w temperaturze 100 st. C. Uaktywniają się w niej pęcherzyki powietrza, które skupiają się na nierównej powierzchni naczynia czy wokół zanieczyszczeń, na przykład drobinek kamienia. Zwykła woda z kranu takie cząsteczki zawiera, więc trudno ją przegotować, choć nie jest to niemożliwe.
Zupełnie inaczej jest w przypadku wody destylowanej lub z kranu, ale podgrzewanej w gładkim naczyniu, na przykład ceramicznym kubku. Wtedy trudno o pęcherzyki unoszące parę wodną. W konsekwencji woda przegrzewa się powyżej 100 st. C, ale zupełnie nie występuje moment wrzenia, który symbolizuje zagotowanie wody. W mikrofalówce kubek z wodą porusza się na równiej powierzchni, więc nie dochodzi także do wstrząśnięcia. Dopiero moment, w którym woda zostanie delikatnie wzburzona lub znajdzie się w kontakcie z innym ciałem, sprawi, że momentalnie się zagotuje, a nawet spowoduje eksplozję.
Zobacz także
Bezpieczne gotowanie wody w mikrofalówce
W mikrofalówce z powodzeniem można podgrzewać już zagotowaną wcześniej wodę. Wystarczy umieścić ją w pojemniku i włączyć mikrofalówkę na niewielkiej mocy oraz z krótkim czasem grzania.
Jeśli jednak zależy nam na zagotowaniu wody w mikrofali, to trzeba:
- umieścić wodę w pojemniku plastikowym lub małym rondelku,
- włożyć do pojemnika słomkę, łyżeczkę lub nawet torebkę z herbatą, które staną się miejscem do gromadzenia pęcherzyków,
- nastawić rozważną moc kuchenki mikrofalowej oraz krótki czas.