Jak w ciąży nie przytyć za dużo?
Gdy zajdziesz w ciążę, musisz zaakceptować, że twoja sylwetka się zmieni i przybędzie ci dodatkowych kilogramów. Nadmierne przybieranie na wadze nie jest wynikiem twojego stanu, ale złej diety. Nie ma potrzeby, abyś jadła za dwoje. Powinnaś natomiast odżywiać się dla dwojga, a więc przede wszystkim zdrowo. Oto kilka zasad, co i jak jeść, aby w ciąży nie przytyć za dużo.
28.08.2012 | aktual.: 03.09.2012 10:56
Gdy zajdziesz w ciążę, musisz zaakceptować, że twoja sylwetka się zmieni i przybędzie ci dodatkowych kilogramów. Nadmierne przybieranie na wadze nie jest wynikiem twojego stanu, ale złej diety. Nie ma potrzeby, abyś jadła za dwoje. Powinnaś natomiast odżywiać się dla dwojga, a więc przede wszystkim zdrowo. Oto kilka zasad, co i jak jeść, aby w ciąży nie przytyć za dużo.
Wiele z nas ma w tym czasie nieposkromiony apetyt i nie potrafi sobie niczego odmówić, usprawiedliwiając się faktem, że w ciąży można sobie pofolgować. Nic dziwnego, że dogadzanie sobie przekłada się na nadmierne przybieranie na wadze. Chociaż zapotrzebowanie energetyczne w ciąży wzrasta, nie ma potrzeby, abyś jadła dwa razy więcej. W pierwszym trymestrze dodatkowe kalorie wcale nie są potrzebne.
Największy wzrost wagi następuje między II a III trymestrem, a zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie zwiększa się zaledwie o 300 kcal. To znaczy, że do tego, co zazwyczaj jadłaś, możesz dodać co najwyżej owoc i jogurt, albo kanapkę z pełnoziarnistego chleba z chudą szynką, sałatą i pomidorem. Podstawą twojego pożywienia powinna być zróżnicowana dieta. Musisz zadbać, aby twój organizm codziennie otrzymał składniki odżywcze zawarte w białku, witaminach, składnikach mineralnych i węglowodanach oraz nienasyconych kwasach tłuszczowych, co zapewni prawidłowy rozwój dziecka.
Wyeliminuj to, co szkodzi
Nawet jeśli dotychczas jadłaś w pośpiechu, byle co i byle jak, ciąża to czas, gdy powinnaś uważnie przyjrzeć się swemu jadłospisowi. Już od pierwszego miesiąca zrezygnuj z potraw, które nie przynoszą żadnych korzyści ani tobie, ani dziecku, a są przy tym wysokokaloryczne i ciężkostrawne. Zrezygnuj z fast foodów, które co prawda zaspokajają głód, ale stanowią prawdziwy balast dla ciebie i twojego malucha. Postaraj się wykluczyć z diety słodycze, wyroby z białej mąki, produkty konserwowane, które mają dużo kalorii i powodują przyrost wagi.
Jedz często
Staraj się jeść często, ale mało. To nic, że przyzwyczaiłaś się do późnych śniadań, obfitych kolacji i podjadania w ciągu dnia. Postaraj się jeść pięć posiłków dziennie, a do kolacji siadaj najpóźniej o godzinie 19. Jeśli między posiłkami dopadnie cię ochota na jedzenie - sięgnij po przegryzki, ale niech to nie będą chipsy czy ciastka, ale surowe warzywa, chrupkie pieczywo, owoce.
Pij zdrowe napoje
Niskozmineralizowana woda zapobiega odwodnieniu, co jest szczególnie ważne, gdy dokuczają ci nudności. Powinnaś pić około dwóch litrów niegazowanej wody w ciągu dnia. Ułatwia ona przemianę materii, oczyszcza komórki z toksyn oraz zapobiega zaparciom, które są zmorą wielu ciężarnych pań. Jeśli woda ci nie smakuje, dodaj do niej sok z cytryny. Zdrowe są też naturalne soki i zielona herbata.
Jedz dla dwojga
W III trymestrze ciąży jesteś najbardziej narażona na niedobory składników odżywczych. Dieta w tym okresie powinna zawierać dużo białka, gdyż dziecko potrzebuje go do budowy komórek. Główne źródła to: mięso (najlepiej chude), ryby, mleko, ser, jaja, produkty zbożowe, rośliny strączkowe. Zadbaj, aby w diecie nie zabrakło kaszy, brązowego ryżu, pełnoziarnistego pieczywa, zielonych i strączkowych warzyw, pestek z dyni i słonecznika.
Nie rezygnuj z ćwiczeń
Jeśli ciąża nie jest zagrożona, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, zapisz się na jogę, pływanie czy specjalne ćwiczenia dla ciężarnych. Ruch pozwala utrzymać dobrą formę, przygotować ciało do porodu i spalić dodatkowe kalorie. Pamiętaj, że każda z nas jest inna i inaczej przechodzi ciążę. Jeśli nawet przybywa ci więcej kilogramów, niż byś chciała, w żadnym wypadku nie stosuj w tym czasie odchudzających diet!
mpi/(kg)