UrodaJak wybielić zęby w domu? Popularne metody

Jak wybielić zęby w domu? Popularne metody

Jak wybielić zęby w domu? Popularne metody
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
20.08.2018 14:19, aktualizacja: 22.02.2019 12:47

Wybielanie zębów nie zawsze musi wiązać się z dużymi kosztami. Istnieje kilka domowych metod, za pomocą których rozjaśnimy odcień naszego uzębienia zarówno skutecznie, jak i bezpiecznie.

Dlaczego zęby żółkną?

Na odcień naszego uzębienia ma wpływ kilka elementów. Pierwszym z nich są uwarunkowania genetyczne, które są przyczyną posiadania tzw. "żółtej kości'", czyli ciemniejszego uzębienia, którego żółty kolor jest naturalny i nie jest spowodowany np. przez zaniedbanie. Ponadto, poza genetyką, czynnikami, które mają znaczny wpływ na odcień uzębienia są: nasz wiek, właściwa dieta oraz przyjmowane leki.

Niezwykle istotna jest również odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Zęby powinno się myć po każdym posiłku, co nie tylko ułatwi uzyskanie wymarzonej bieli uzębienia, ale również zminimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy i ubytków. Na biel zębów wpływa również ilość spożywanych produktów takich jak kawa czy wino, które silnie barwią zęby, nadając im ciemniejszy odcień.

Oprócz tego nie można także zapominać o regularnych wizytach u stomatologa, który najskuteczniej wyeliminuje wszelkie możliwe choroby wpływające negatywnie na kolor uzębienia.

Wybielanie zębów kurkumą

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się domowe sposoby na wybielenie zębów. Jednym z nich jest wykorzystanie do tego celu popularnego zioła, czyli kurkumy, która charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Sproszkowaną kurkumę dodaje się do pasty do zębów i stosuje co najmniej dwa razy w tygodniu, aby znacznie poprawić odcień zębów.

Wybielanie zębów olejem

Kolejnym z domowych sposobów na białe zęby jest płukanie ust olejem lnianym, sezamowym, rzepakowym lub słonecznikowym. Ten sposób uważany jest za niezwykle skuteczny, a regularne (codziennie rano) stosowanie oleju na zęby poprawi ich kolor oraz zapewni skuteczną ochronę szkliwa dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i antywirusowym.

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Za najszybsze domowe sposoby wybielania zębów uważa się te z zastosowaniem np. węgla aktywnego. Substancja ta posiada zdolność usuwania resztek jedzenia oraz ścierania wierzchniej warstwy osadu uzębienia. Tego typu węgiel dostępny jest w każdej aptece, gdzie do kupienia jest w formie kapsułek.

Aby przeprowadzić zabieg, powinno się wysypać z kapsułek sproszkowany węgiel, który później miesza się z pastą do zębów i stosuje do mycia co najmniej dwa razy w tygodniu. Podczas stosowania tej metody należy pamiętać, że może być ona bolesna dla tych, którzy posiadają wrażliwe uzębienie.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Drugim, niezwykle szybkim i zarazem skutecznym sposobem wybielania zębów w domu jest zastosowanie sody oczyszczonej. Nałożona na pastę silnie wybiela wierzchnią warstwę zębów, czyszcząc dodatkowo szkliwo z nadmiernego osadu. Mimo to jest to ryzykowna metoda ze względu na fakt, że w przypadku wrażliwszego uzębienia soda oczyszczona może uszkodzić szkliwo.