FitnessJak wybrać odpowiedni klub i zajęcia fitness?

Jak wybrać odpowiedni klub i zajęcia fitness?

Rośnie moda na sportowy tryb życia. Nie bez powodu. Rozpoczynająca się wiosna to czas, kiedy chowamy głęboko do szafy nasze zimowe płaszcze i wyciągamy lżejsze kreacje, które bardziej podkreślają nasze wdzięki.

Jak wybrać odpowiedni klub i zajęcia fitness?

05.04.2006 | aktual.: 27.05.2010 23:30

Rośnie moda na sportowy tryb życia. Nie bez powodu. Rozpoczynająca się wiosna to czas, kiedy chowamy głęboko do szafy nasze zimowe płaszcze i wyciągamy lżejsze kreacje, które bardziej podkreślają nasze wdzięki.

Panie, które zimą pozwoliły sobie na chwile łakomstwa, z pewnością myślą o tym, jak pozbyć się zbędnych kilogramów, których nie da się już ukryć pod szerokim swetrem. Nie ma nic lepszego na poprawę naszej sylwetki jak odrobina ruchu. Żadna dieta nie zastąpi sportu. Jeśli nie lubimy joggingu a na rower jest jeszcze za zimno, najlepiej wybrać się na zajęcia fitness. Pozwolą nam one odreagować stres, chwilowo zapomnieć o problemach a przy regularnych treningach, poczuć się młodziej, piękniej, odzyskać harmonię ducha i energię. Dla jednych będzie to zatem relaks i odpoczynek, dla innych ciężka praca nad własnym ciałem, piękną sylwetką, czasem nawet trudna walka ze swoimi słabościami. Na szczęście w wielu klubach oferty są tak przygotowane, by każdy znalazł to, czego najbardziej potrzebuje.

Wiele kobiet stroni od ćwiczeń, nie lubi się pocić i męczyć. Jednak należy pamiętać, że fitness to coś więcej niż tylko sport i wysiłek, jest to coraz bardziej popularny styl bycia, rosnąca moda na bycie sprawnym. Greckie słowa, które tworzą słowo aerobik (aer-powietrze i bios- życie), podkreślają, jak bardzo ta forma aktywności jest nam potrzebna. Nawet panie, które wcześniej unikały wszelkich form aktywności sportowej, mogą pokochać aerobik. Wszystko zależy od tego, czy uda nam się dopasować optymalny zestaw ćwiczeń, dobrać klub i zajęcia, które będą spełniać nasze oczekiwania. Poniżej kilka rad i uwag odnośnie tego, czym się kierować przy tym wyborze.

Jaki klub wybrać?
Wszystko zależy od naszego budżetu i potrzeb. Jeśli możemy pozwolić sobie wyłącznie na godzinę treningu w tygodniu, najlepiej wybrać klub oferujący karnety z limitowaną liczbą wejść, bądź z możliwością opłaty jednorazowej za każde zajęcia. W przypadku, gdy chcemy poświęcić więcej czasu na doskonalenie swojej sylwetki, warto wykupić nielimitowany karnet miesięczny, który pozwoli nam na korzystanie nawet z kilku godzin zajęć w ciągu dnia.

Dla najbardziej wymagających klientów istnieją luksusowe kluby o profilu bardziej elitarnym. Najczęściej są to pokaźnych rozmiarów centra sportowe, oferujące, oprócz zajęć fitness, siłownię, studio cardio, basen, jacuzzi, sauny, korty do squasha, gabinety kosmetyczne, masaże, bary ze zdrową żywnością czy pokoje zabaw dla dzieci, czekających na wysportowane mamy. Posiadanie karty członkowskiej takiego klubu, daje rozmaite przywileje w postaci indywidualnych treningów czy możliwości zapraszania gości na wspólny relaks. Wachlarz usług bywa tak szeroki, że można spędzić w takim miejscu w cały dzień.

Właściciele klubów nie zapomnieli też o osobach często podróżujących po kraju. Dla tych osób godne uwagi są sieci ośrodków fitness, posiadające swe siedziby w większych miastach w Polsce. Posiadacze kart członkowskich mogą korzystać z zajęć w dowolnym miejscu, bez dodatkowych opłat i zbędnych formalności.

Dla osób, którym przede wszystkim zależy na dobraniu odpowiedniej formy ćwiczeń, najważniejsze powinno być to, żeby oferta zajęć fitness była jak najbardziej zróżnicowana. Panie, które szybko się nudzą i tracą entuzjazm, powinny szukać klubów, gdzie nie tylko formy ćwiczeń są różnorodne, ale są one prowadzone przez kilku instruktorów. Dzięki temu nie popadniemy w rutynę oraz będziemy mogły dobrać najbardziej nam odpowiadające zajęcia i ulubionych trenerów.
Jakie zajęcia wybrać?
Najpierw musimy realnie ocenić nasze fizyczne możliwości, lepiej nie zaczynać od Spinningu, jeśli naszym ostatnim wyczynem sportowym były zajęcia wychowania fizycznego w szkole średniej. Naprawdę warto zacząć ostrożnie, żeby nie zrazić się od samego początku. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące naszych oczekiwań. Co obrałyśmy sobie za cel, przychodząc do fitness klubu? Spalanie tkanki tłuszczowej czy rzeźbę ciała? Trening odprężający czy pracę nad nasza kondycją? Rozciąganie a może wzmacnianie mięśni? A może wszystko na raz? Niektóre treningi mają na celu pracę nad wybranymi partiami ciała, inne kładą nacisk na poprawę ogólnej kondycji, jeszcze inne na zabawę i relaks. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi formami zajęć, jakie możemy spotkać w fitness klubach.

Musimy być więc świadome, czego możemy się spodziewać po poszczególnych zajęciach. Wybierając się na BBS, możemy się spodziewać godzinnych ćwiczeń, mających na celu pracę nad zgrabnymi udami, jędrnymi pośladkami i płaskim brzuchem. Jednak oprócz rzeźby naszej sylwetki, watro też zadbać o ogólną kondycje naszego ciała. Za bloki ogólnorozwojowe, które dodatkowo pomagają spalić zbędną tkankę tłuszczową, można uznać zajęcia: Step Aerobik czy TBC. Osobom preferującym spokojne formy zajęć, najlepiej wypróbować Pilates, Stretch lub Jogę. Często w ofercie klubu można znaleźć lekcje łączące dobrą zabawę z troską o nasze sylwetki. Są to przede wszystkim zajęcia taneczne (Dance), na których można nauczyć się ciekawych układów choreograficznych, a nawet poznać podstawowe kroki różnych stylów – Funk, Salsa czy Latino. Osoby lubiące nietypowe formy aktywności powinny spróbować Tai- Bo oraz zajęcia na rowerach treningowych (Spinning), tam na pewno nie ma czasu na nudę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o formach aerobicu, zajrzyj do słowniczka * *Kilka porad praktycznych
Kiedy już podejmiesz decyzję i zdecydujesz się kupić karnet czy kartę członkowską do klubu fitness, sprawdź czy oferowane warunki są dla Ciebie odpowiednie. Poproś o oprowadzenie Cię po klubie, żebyś mogła ocenić szatnie, prysznice, toalety oraz sale treningowe. Jest to bardzo ważne, gdyż przy częstych treningach uciążliwe staje się czekanie w kolejce na prysznic, z którego na dodatek leci zimna woda. Warto też zwrócić uwagę na sprzęt. Bardzo szybko można stracić zapał do ćwiczeń, gdy okazuje się, że nie możemy dziś skorzystać z zajęć, gdyż zabrakło dla nas hantli czy stepu. Również zniszczone i przepocone maty powodują, że fitness przestaje być przyjemnością a kojarzy się wyłącznie z nieprzyjemnymi rzeczami.

Jaki strój?
Dziś już mało kto pamięta modne dawniej komplety składające się lycrowych leginsów i nakładanego na to jednoczęściowego kostiumu. Moda na stroje i akcesoria fitness zmienia się naprawdę szybko. Czołowe firmy produkujące odzież sportową, wychodząc naprzeciw kobiecym wymaganiom, projektują stroje w rozmaitych kolorach i krojach. Mimo że najbardziej popularne są proste bawełniane spodnie, obcisłe koszulki i buty nieco wyższe, ochraniające kostkę, możliwości jest mnóstwo. Na zajęcia Tae-Bo możemy kupić odpowiednio ucharakteryzowany à la bokserski strój, inaczej też ubierzemy się na Dance czy Spining – tu ważne jest, by spodnie nie były szerokie a bielizna najlepiej bezszwowa. Jednak tak naprawdę to przecież najważniejsze jest, aby było nam wygodnie i strój nie krępował ruchów. Słowniczek form aerobicu:
Hi-Lo, BBS, TBC czy może Core Board? Liczba różnych form ćwiczeń aerobiku wzrasta bardzo szybko. Kluby fitness prześcigają się w oferowaniu coraz ciekawszych i bardziej urozmaiconych zajęć. Jak się odnaleźć w gąszczu tych na pozór skomplikowanych pojęć, jak wybrać odpowiednie dla siebie zajęcia? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co się kryje za tymi tajemniczo brzmiącymi nazwami. Wszystkie zajęcia aerobiku dzielą się na kilka grup, w zależności od tego, co jest priorytetem danych form aktywności. Wyróżniamy Cardio, Muscle, Cardio&Muscle, Cooling.

CARDIO to zajęcia, podczas których wzmacniamy nasz organizm, spalamy tkankę tłuszczową. Muzyka i układy choreograficzne są dobrane odpowiednio do każdej formy zajęć.

Hi-Locombo(Hi-Lo) – zajęcia przy bardzo rytmicznej muzyce. Przeznaczone są dla osób o dobrej kondycji, gdyż wykonywane układy choreograficzne łączą podskoki, kopnięcia, wymachy, elementy biegu. Hi-Lo wpływa na poprawę pracy układu krwionośnego i oddechowego oraz wzmacnia nasze mięśnie.
Dance aerobic – zajęcia łączące zabawę z pracą nad sylwetką. Polegają na wykorzystaniu w układach elementów tańca. Istnieje bardzo dużo form tych ćwiczeń: Salsa, Latino, Afro, Hip Hop, Street Dance i inne. Zajęcia sprawiają dużo radości, jednocześnie rozwijając wybrane partie mięśni.
Muscle to zajęcia, których podstawą jest praca nad elastycznością, siła i bodową mięśni. Do tego wykorzystuje się rozmaite przybory – hantle, gryfy, gumy, piłki.
BBS – zajęcia, podczas których pracujemy nad mięśniami brzucha, pośladków i ud. Pozycje ćwiczeń są zmienne, można wykorzystywać różnego rodzaju przyrządy, przez co eliminuje się monotonię. Ostatnie 10 minut to rozciągnie mięśni.
TBC – Total Body Condition- zajęcia o charakterze ogólnorozwojowym. Forma aktywności, w której w takt szybkiej muzyki poprawiamy wydolność oraz siłę naszego organizmu. Można wykorzystywać przybory (hantle, step, pasy gumowe itd.). Po dłuższej, intensywnej rozgrzewce następują ćwiczenia izolacyjne na poszczególne partie mięśniowe a następnie ćwiczenia rozciągające.
Body sculpting – forma ćwiczeń mająca na celu pracę nad siłą i wytrzymałością naszych mięśni. Polega na ćwiczeniach kładących nacisk na rzeźbienie sylwetki, poprawę metabolizmu, uelastycznienie mięśni.
Fitball – ćwiczenia wykonywane z dużą piłką gimnastyczną. Oprócz szerokich walorów rehabilitacyjnych, zajęcia z piłką poprawiają koordynację, doskonalą równowagę, a co więcej, stanowią atrakcyjne urozmaicenie tradycyjnych form aerobowych. CARDIO & MUSCLE to połączenie ćwiczeń aerobiku z przyborami gimnastycznymi. Ta grupa zajęć ma na celu w większym stopniu zaangażować pracę grup mięśniowych.

Core Board – forma aktywności, do której wykorzystujemy ruchomą platformę, która znajduje się na stojaku. Niestabilność przyrządu powoduje, że łapiąc równowagę, aktywizujemy ćwiczeń wszystkie mięśnie. Zajęcia te poprawiają naszą koordynację, refleks, wzmacniają mięśnie brzucha i pleców.
Spinning – trening na rowerach stacjonarnych w takt muzyki. Zajęcia są przeznaczone dla każdego, gdyż budowa roweru pozwala na indywidualne regulowanie poziomu intensywności do naszych możliwości. Instruktor aranżuje „wycieczkę”, podczas której przemierzamy różne trasy, jadąc w różnych pozycjach. Zajęcia często są prowadzone na różnych poziomach zaawansowania.
Step Aerobic – zajęcia z wykorzystaniem stopnia. Polegają na wchodzeniu i schodzeniu ze stepu. Jego funkcjonalność pozwala na urozmaicanie zajęć ciekawą choreografią, pracę nad wszystkimi mięśniami, skuteczne rozciąganie. Zajęcia mogą mieć różne poziomy intensywność i stopień skomplikowania choreografii (Step I, Step II). Natomiast Double Stepto forma zajęć wykorzystująca dwa stopnie, są to ćwiczenia przeznaczone dla osób zaawansowanych. Początkujący mogą nauczyć się podstawowych kroków na Intro Step. Ciekawą formą zajęć jest Step Interwał, podczas których łączy się ćwiczenia siłowe z podstawowymi krokami stepu.
Tae-Bo, Boks Aerobic - ciekawa forma zajęć łącząca podstawowe ćwiczenia aerobiku z elementami boksu i kick-boxingu. Włącznie intensywnej pracy nóg (kopnięcia, wyskoki) powoduje, że zajęcia wymagają bardzo dobrej kondycji, poziom intensywności jest naprawdę wysoki.
Aqua Aerobic – połączenie aerobiku i pływania. Zajęcia odbywają się na basenie, wykorzystuje się do nich min. piankowe sztangi, hantle, rurki. Wykonywane ćwiczenia są bardzo bezpieczne i mają mnóstwo zalet – min. pomagają w walce z cellulitem, wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, odciążają stawy i kręgosłup.

COOLING to różne rodzaje ćwiczeń mające na celu wyciszenie, odprężenie oraz rozciągnięcie mięśni. Zajęcia te mogą występować jako oddzielna forma lub stanowić zakończenie każdej formy aktywności.

Callanetics - program trzydziestu ćwiczeń, które wykonujemy w ciągu godziny. Celem zajęć jest poprawa sylwetki i zwiększenia sprężystości mięśni. Ćwiczenia wykonywane są powoli, dużą uwagę przywiązuje się do techniki, gdyż precyzyjne powtarzanie ćwiczeń uaktywnia się głęboko zlokalizowane mięśnie, przez co redukuje się tkankę tłuszczową i kształtuje sylwetkę.
Joga – zbiór praktyk fizycznych, psychicznych i duchowych wywodzących się z Indii. Połączenie ćwiczeń oddechowych, elementów medytacji, ma na celu odnalezienie harmonii człowieka. Joga pomaga zwalczyć bóle głowy i stawów, działa korzystnie na psychikę, dzięki tym ćwiczeniom, możemy łagodniej przejść czas przekwitania, zredukować stres. Joga jest również polecana kobietom w ciąży.
Pilates – zestaw ponad 500 ćwiczeń, których źródła można odnaleźć w jodze, balecie oraz ćwiczeniach siłowych. Powolne rozciąganie, spinanie i rozciąganie mięśni wpływa na poprawę elastyczności i sprężystości naszych mięśni oraz pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Zajęcia wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie.
Streching – ćwiczenia, podczas których kolejno napinamy, rozluźniamy a następnie rozciągamy mięśnie. Zajęcia zapobiegają kontuzjom, wydłużają mięśnie i uelastyczniają ciało, likwidują skurcze, poprawiają samopoczucie i rozluźniają.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)