Jak wyczyścić kaloryfer z kurzu?

Kaloryfery są miejscem o sprzątaniu, którego bardzo często zapominamy. Tymczasem wewnątrz grzejników gromadzą się duże ilości kurzu, które w sezonie grzewczym odpowiadają za niezbyt przyjemny zapach unoszący się w naszych domach. Wbrew pozorom czyszczenie grzejników nie jest zbyt skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem. Wystarczy odrobina chęci i przydatne akcesoria, które pozwolą dokładnie wyczyścić kaloryfer.

Jak wyczyścić kaloryfer z kurzu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

05.06.2018 | aktual.: 19.10.2018 12:33

Typ kaloryfera a czyszczenie

Duży wpływ na wybór najlepszej metody czyszczenia grzejników ma ich rodzaj. Najłatwiej czyści się grzejniki szczebelkowe, ponieważ charakteryzują się one otwartą konstrukcją, dzięki której można z łatwością wyczyścić wszystkie zakamarki. Nieco trudniej jest w przypadku kaloryferów panelowych, bowiem wymagają one zdjęcia osłon i grilla (kratki). Dla niektórych osób demontaż tych części jest dość kłopotliwy. W przypadku zdejmowania osłonki górnej wystarczy ją lekko podważyć w miejscu zatrzasku. Natomiast wówczas, gdy zabieramy się za zdejmowanie osłon przednich powinniśmy mieć na uwadze to, że niezamierzenie możemy uszkodzić nie tylko grzejnik, ale również całą instalację grzewczą. Żeby zdjąć osłony boczne wystarczy lekko pociągnąć je do siebie (niekiedy istnieje konieczność odkręcenia dwóch dużych śrubek).W celu zdjęcia osłony przedniej grzejnika należy wymontować najpierw głowicę, a następnie podważyć zatrzaski zlokalizowane przy mocowaniach ściennych.

Akcesoria do czyszczenia kaloryferów

Przed czyszczeniem kaloryfera należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Mowa tu przede wszystkim o:

  • specjalistycznej szczotce do czyszczenia grzejników, charakteryzującej się płaską powierzchnią wykonaną z mikrowłókna, dzięki czemu z łatwością usuwa kurz, nawet z trudno dostępnych miejsc. Poza tym szczotka ta działa antystatycznie, co oznacza, że przyciąga kurz, a jednocześnie zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Opcjonalnie zamiast szczotki do czyszczenia grzejników można użyć szczotki do czyszczenia butelek,
  • zestawie ściereczek z mikrofibry (w grę wchodzą także ściereczki bawełniane),
  • preparacie przeciw kurzowym - w sprayu, w płynie lub w aerozolu,
  • odkurzaczu, którego użycie jest najszybszym sposobem na pozbycie się zbędnego kurzu.
Ściereczki, preparaty i wszystko inne, czego potrzebujesz do utrzymania czystości w kuchni i w całym domu znajdziesz teraz w niskich cenach na WP radarOkazji.

Czyszczenie kaloryfera krok po kroku

1. Na początku należy pozbyć się zbędnego kurzu. Do tego celu najlepiej użyć odkurzacza - przy czym musimy mieć pewność, że nie wciągnie on żadnych ważnych elementów grzejnika (np. śrubek).
2. Po użyciu odkurzacza najlepiej usunąć resztki kurzu za pomocą specjalistycznej szczotki do czyszczenia kaloryferów.
3. Po usunięciu kurzu należy pozbyć się wszystkich zabrudzeń. W tej roli dobrze odnajdzie się płyn do naczyń i delikatna ściereczka z mikrofibry (warto pamiętać o tym, żeby nie używać do tego celu druciaków i czyścików!).
4. Po usunięciu zabrudzeń można użyć preparatu przeciw kurzowego, który spełnia przede wszystkim funkcję ochronną.

Kaloryfer należy czyścić co najmniej raz w roku (przed sezonem grzewczym). Wyjątek stanowią osoby uczulone na roztocza, które powinny czyścić swoje grzejniki raz na miesiąc.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)