Jak zadbać, aby w domu było pięknie i elegancko?
Wiele osób utożsamia szeroko pojętą elegancję z ogromnym wkładem pieniężnym. Tymczasem wbrew pozorom wystarczy odrobina wyobraźni oraz samodyscypliny, a bajońskie sumy mogą pójść w odstawkę. Tak jest w przypadku mody, ale i dekoracji wnętrz. Podpowiadamy, jak ze skromnym budżetem stworzyć eleganckie i piękne mieszkanie.
Pierwsza zasada eleganckiego domu – porządek
Drogie meble, uderzające w oczy metki, a nawet opowieści, ileż to wnętrze nas nie kosztowało, nie sprawią w pojedynkę, że mieszkanie będzie eleganckie. Do osiągnięcia tego efektu potrzebne są czystość i porządek.
Trudno za eleganckie uznać rozrzucone ubrania, ślad wylanej kawy na stole czy naczynia w zlewie. Takich obrazków nie zobaczymy w docenianych pismach branżowych wyznaczających trendy. Jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie odbierane było jako eleganckie, powinniśmy zadbać przynajmniej w minimalnym stopniu o utrzymaniu wnętrz w porządku. Nie chodzi przecież o codzienne odkurzanie i mycie wszystkich kątów szczoteczką, ale poskładanie w jedno miejsce ręczników, zmycie naczyń czy ułożenie poduszek na kanapie.
W utrzymaniu porządku w eleganckim mieszkaniu mogą pomóc pewne gadżety. Chodzi między innymi o kosze na koce, których wieka mogą posłużyć również za stolik do kawy, półki i szafki wiszące czy pufy ze schowkiem, gdzie miejsce znają kable, kapcie albo czasopisma, według uznania.
Cięte kwiaty jako elegancki element pięknego mieszkania
Bez dwóch zdań, cięte kwiaty są wymagające. Trzeba dbać, aby zbyt szybko nie zwiędły i wymieniać je regularnie, gdy już to zrobią. Mimo to są piękną ozdobą eleganckich wnętrz. Pojawiają się na salach weselnych, w budynkach administracji publicznej, studiach nagrań telewizyjnych. Sprawiają, że pomieszczenia są ozdobione, ale nie przesycone.
Tak samo działa to w eleganckim mieszkaniu. Wybór odpowiednich kwiatów ciętych ułożonych w pięknych, szklanych czy porcelanowych wazonach to strzał w dziesiątkę. Dodają wnętrzom życia, świeżości i letniej beztroski. Kwiaty zdobiące piękne mieszkanie warto wybrać według własnych wymagań. Jeśli na przykład domownikom przeszkadza intensywny zapach, lepiej pomyśleć o kwiatach bezwonnych.
Eleganckie mieszkanie pełne światła
Światło to niepozorny twórca przytulnego, ciepłego nastroju w eleganckim mieszkaniu. Za dnia dodaje blasku, powiększa optycznie pomieszczenia i skutecznie je rozwesela. Wieczorami ciepłe, żółte światło umiejętnie rozmieszczone we wnętrzach o różnym przeznaczeniu otula materiałowe powierzchnie i gra subtelnym blaskiem na tych lakierowanych. Dlatego warto w ciągu dnia odsłaniać zasłony czy rolety, a wieczorem włączać odpowiednią sekcję oświetlenia.
W pięknym mieszkaniu światło punktowe oświetlać będzie obrazy czy witryny regału. Nowoczesne, eleganckie wnętrza mogą bazować na kolorowym oświetleniu LED umieszczonym w rogach ścian, pod szafkami kuchennymi lub półkami. Bardziej tradycyjne mieszkania kojarzą się z kolei z eleganckimi kinkietami oraz lampami z ozdobnymi abażurami, które nie tylko stanowią źródło światła, ale również stylowy mebel w określonym stylu. W eleganckim mieszkaniach w stylu industrialnym zadomowią się lampy w formie reflektorów czy punktowe światełka na metalowych stelażach.