Jak zmusić byłego męża do płacenia rachunków?

Jak zmusić byłego męża do płacenia rachunków?

Jak zmusić byłego męża do płacenia rachunków?
Źródło zdjęć: © Fotolia
01.08.2018 08:09

Konsekwencją rozwodu jest podział majątku u notariusza, który powinien przebiegać zgodnie z umową zawartą pomiędzy byłymi małżonkami. Sprawa nieco się komplikuje wówczas, gdy w grę wchodzą dzieci i obowiązek alimentacyjny jednego z rodziców. Co zrobić, jeśli były mąż uchyla się od obowiązku alimentacyjnego? Jak zmusić go do płacenia rachunków?

Podział majątku po rozwodzie

Najczęściej spotykaną praktyką jest podział majątku między byłymi małżonkami podczas postępowania rozwodowego w sądzie okręgowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia jest podział majątku na mocy porozumienia stron u notariusza. Przy podziale majątku w sądzie stosuje się zasadę, że wszystkie dobra materialne należy dzielić po równo. Wówczas, gdy jeden z małżonków czuje się pokrzywdzony takim obrotem sprawy, może złożyć wniosek o uwzględnienie swojego udziału w zgromadzonym majątku. Przy czym warto podkreślić, że w skład majątku wspólnego nie wchodzą dobra materialne zgromadzone przed ślubem, a także nieruchomości i inne dobra majątku osobistego (jest nim np. mieszkanie kupione za pieniądze od rodziców). W praktyce udowodnienie, że konkretne dobra stanowią część majątku osobistego jest bardzo trudne, ponieważ w polskim prawodawstwie widoczne jest faworyzowanie wspólności majątkowej małżonków.

W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą: dochody każdego z małżonków, przedmioty zakupione podczas trwania małżeństwa, dochody uzyskane z majątku wspólnego, a także środki zgromadzone na różnych funduszach (m.in. emerytalnym i pracowniczym).

Rachunki po rozwodzie

Dużym problemem byłych małżonków są kwestie związane z płaceniem rachunków, rat kredytu, czynszu mieszkaniowego itp. Jest to szczególnie problematyczne wówczas, gdy nieruchomość stanowi współwłasność w częściach ułamkowych obojga małżonków. W takim przypadku byli małżonkowie zobowiązani są do wspólnego pokrywania kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Jednakże w wyniku podziału majątku dom lub mieszkanie zazwyczaj przypada jednej ze stron. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy w grę wchodzą dzieci, a mąż zobowiązuje się w ramach obowiązku alimentacyjnego do płacenia czynszu i rachunków. Co jednak zrobić, gdy uchyla się od tego obowiązku?

Co zrobić, gdy mąż nie płaci alimentów?

W niektórych przypadkach były mąż może zobowiązać się do pokrywania czynszu i rachunków związanych z utrzymaniem mieszkania w ramach obowiązku alimentacyjnego. Warto wiedzieć, że uchylanie się od tego obowiązku jest unormowane prawnie. Dlatego też, jeśli nasz były mąż unika płacenia rachunków powyżej trzech miesięcy, warto zawiadomić o tym komornika. Przy czym, jeśli alimenty nie zostały zasądzone przez sąd, to warto wcześniej złożyć pozew i poczekać na wyrok sądowy. Jeśli już mamy w ręku wyrok a nasz były mąż nadal uchyla się od bowiązku alimentacyjnego to wtedy komornik, po ustaleniu majątku dłużnika, wyegzekwuje od niego wszelkie należności. W wyjątkowych przypadkach np. gdy ojciec naszych dzieci nie pracuje i jeśli przez dwa miesiące egzekucja komornicza nie przynosi żadnych efektów, można złożyć wniosek o wypłatę świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także