Najpopularniejsza ryba nad morzem jest niezdrowa. Unikaj jak ognia

Jakie ryby jeść nad morzem?
Jakie ryby jeść nad morzem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.06.2024 18:59, aktual.: 17.06.2024 20:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon urlopowy można uznać za rozpoczęty. Wielu wczasowiczów wybierze się nad morze. Obowiązkową "atrakcją" w nadmorskich restauracjach są ryby. Tylko na które się zdecydować? Część należy omijać szerokim łukiem.

Podczas wakacji często zapominamy o zdrowiej diecie. I choć oczywiście wczasy mamy po to, aby oderwać się od codzienności, warto wybierać te zdrowsze przysmaki.

Sezon letni nad morzem to czas, gdy królują ryby. Jakie jeść, aby uniknąć tych, które mogą nam zaszkodzić? Oto przydatna lista.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Będziesz nad morzem? W restauracji zamawiaj te ryby

O tym, na jakie ryby można się skusić bez wyrzutów sumienia, z WP abcZdrowie rozmawiała dietetyczka Agnieszka Pisakła-Topczewska. Co poleca zamówić nad Bałtykiem?

- Wybierajmy te ryby, które żyją krótko, czyli dorsza czy flądrę, która dodatkowo jest rybą niskodenną, więc jest w mniejszym stopniu narażona na przenikanie dużych ilości substancji toksycznych do mięsa. Inne ryby, które warto jeść, to śledź czy makrela - radzi ekspertka.

Jak stwierdza, bez obaw możemy też sięgnąć po sardynki. W morskich rybach znajdziemy wiele ważnych witamin i minerałów i innych składników odżywczych, jak m.in. fosfor, magnez, potas, selen, witamina D, czy cenne białko.

Ryby, których lepiej unikać

Dietetyczka odradziła wybór pangi, która nie jest rybą naturalnie występującą w przyrodzie, a "tworem genetycznym stworzonym na potrzeby szerokiego rynku konsumpcyjnego". Piskała-Topczewska radzi też uważać na łososia. Jeżeli w menu restauracji nie jest podkreślone, że jest to łosoś dziki, północnoatlantycki, lepiej dla zdrowia zrezygnować z dania.

Ekspertka odradza też konsumowanie rekina, tuńczyka oraz miecznika, czyli ryb długożyjących.

- Tuńczyk, aby uzyskać odpowiedni gabaryt, czyli ok. 40-50 kg, musi żyć 20-30 lat. Najczęściej także ten gatunek ryb jest poławiany w morzach, w których dochodzi do różnego rodzaju katastrof statków przewożących ropę do Europy itd. Stężenia kadmu, ołowiu czy cynku są wielokrotnie przekroczone w rybim mięsie - wyjaśniła specjalistka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także