Trwa ładowanie...

Jaki odkurzacz wybrać, kiedy dom przejmują dzieci? Podpowiadamy!

Wychowanie dzieci to nie lada wyzwanie, które wymaga od rodzica przewidywalności oraz bycia w gotowości w zetknięciu z każdym zdarzeniem losowym. Również codzienne porządki przy dzieciach mogą generować dodatkowe potrzeby. Z pomocą przybywają wielofunkcyjne odkurzacze wzbogacone o dodatkowe możliwości, które pomogą w sprzątaniu nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń czy powierzchni. Zapoznaj się z wartymi uwagi funkcjami odkurzaczy, które okażą się niezastąpione dla rodziny z dziećmi.

Jaki odkurzacz wybrać, kiedy dom przejmują dzieci? Podpowiadamy!Źródło: iStock.com
d1msgje
d1msgje

Przy dzieciach przydatny okazać może się odkurzacz wodny. Odkurzacze z filtrem wodnym są w stanie sprzątać nie tylko standardowe zabrudzenia, takie jak kurz, piasek czy okruszki, ale także rozlane płyny czy chociażby błoto. Z kaszką dla dzieci czy musem owocowym również doskonale powinny sobie poradzić. Większość wodnych odkurzaczy ma również funkcję odkurzania w trybie zwykłym, na przykład z użyciem worka oraz filtru EPA lub HEPA. Natomiast odkurzanie ze zbiornikiem na wodę zapewni ci uprzątnięcie podłogi z mokrych plam i zabrudzeń. Wymienne końcówki pozwolą ci czyścić różne rodzaje posadzek, na przykład dywany, parkiet, kafle czy panele. Jeśli sięgniesz po urządzenie z wyższej półki cenowej, w pakiecie będziesz mieć również dużą moc silnika oraz ssania, dzięki czemu sprzątanie będzie bardziej skuteczne, a więc szybciej pozbędziesz się zabrudzeń i szybciej skończysz sprzątać, by wracać do poświęcania całej uwagi dzieciom. W przypadku gdy jakiś wypadek miał miejsce na dywanie, odkurzacz taki również na mokro wyczyści go, pochłaniając plamę, a ty nie będziesz musiał zabierać go do czyszczenia ani też na kolanach szorować plam, które pojawiły się na jego powierzchni. Zazwyczaj w zestawie znajduje się również turboszczotka, która bardzo skrupulatnie wyzbiera wszelkie zanieczyszczenia nie tylko z dywanu, ale również twardej nawierzchni. Doskonale poradzi sobie również z sierścią, której dobrze by było uniknąć na podłodze, gdzie bawią się dzieci. Turboszczotka to zatem konieczność, kiedy w domu mieszkają mali ludzie.

W domu, w którym mieszkają dzieci, zależy nam na skutecznym sprzątaniu, a więc pozbywaniu się kurzu i jak najmniejszym stopniu jego reemisji, by uzyskać jak najwyższą czystość powietrza. W tym celu wykorzystujemy filtry, które mają najwyższą skuteczność usuwania z powietrza nie tylko standardowych zanieczyszczeń, ale także bakterii grzybów czy wirusów. Są to filtry HEPA.

Pierwszy filtr HEPA stworzony został przez NASA - miał on chronić przed promieniowaniem. HEPA to z angielskiego High Efficiency Particulate Air, czyli filtr o wysokiej skuteczności. Może zatrzymać wyjątkowo drobne cząstki, dzięki czemu powietrze zostaje przefiltrowane nie tylko z kurzu, ale także bakterii, wirusów czy grzybów. Takie działanie korzystne będzie w domach, w których mieszkają alergicy, dzieci i osoby o niskiej odporności. Zrobiony jest z włókien szklanych. Filtry te oznacza się klasyfikacją - literą E lub H oraz numerem od 10 do 14. Im wyższy numer, tym większej skuteczności możemy się spodziewać. Najdokładniejsze filtrowanie gwarantuje nam H14. Filtry HEPA zamontujemy zarówno w odkurzaczach workowych, jak i cyklonowych.

Niezwykle przydatny, kiedy pod opieką mamy dzieci, okazać się może odkurzacz automatyczny. Robot sprzątający nie będzie bowiem pochłaniać wiele naszego czasu oraz uwagi, abyśmy mogli poświęcić je dla naszych maluchów - niezależnie od tego, czy trzeba się z nimi bawić, wyjść na spacer czy też nakarmić.

d1msgje

Czym kierować się przy wyborze automatycznego odkurzacza? Istotnych parametrów jest wiele. Po pierwsze - czas pracy. Może być to ok. 60 minut, ale także nawet 3 razy więcej! Jednak im dłuższy czas działania na jednym ładowaniu, tym oczywiście więcej kosztować będzie urządzenie. Jeżeli chcemy, by odkurzacz zdążył okrążyć całe mieszkanie, warto postawić na droższą wersję. Wyższej klasy modele sprzedawane są w zestawie ze stacją dokującą, do której sprowadzane zostają, gdy potrzebne jest naładowanie akumulatora. Dzięki temu nie musimy sami za każdym razem podłączać urządzenia do ładowania. Nie do pominięcia jest również kwestia czasu ładowania robota. Jeśli bowiem może on pracować około godziny, a nie zdąży wysprzątać całej powierzchni, a czas ładowania wynosi np. 4 godziny, sprzątanie może okazać się niewystarczająco efektywne. Interesuje nas również zastosowany system sterowania. Zależy nam na jak najdokładniejszym sprzątaniu podłogi oraz na umiejętności pokonywania napotkanych na trasie przeszkód. Najbardziej podstawowy jest system polegający na tym, że urządzenie po napotkaniu przeszkody odbija się od niej, tym samym zmieniając kierunek ruchu. Istnieje przy tym jednak spore ryzyko pominięcia niektórych zakamarków, a co za tym idzie - nieuprzątnięcia wszystkich zabrudzeń. Najlepsze modele odkurzaczy jednak korzystają z algorytmów, które pozwalają na wizualizację przestrzeni. Dzięki temu robot uczy się, jak wygląda powierzchnia mieszkania czy pokoju, by z niezwykłą skutecznością posprzątać w każdym miejscu.

Robot sprzątający sterowany może być poprzez panel przycisków, pilota lub nawet przez aplikację mobilną. Dzięki niej nawet nie będąc w domu, możesz uruchomić lub zatrzymać sprzęt i mieć nad nim kontrolę. Odkurzacz ma także czujniki, dzięki którym może sprawnie poruszać się w przestrzeni. Dzielimy je na zbliżeniowe oraz zderzeniowe. Pierwsze rejestrują zbliżenie się do przedmiotu, a nie dotknięcie skutkujące odbiciem się. Może to okazać się przydatne przy wrażliwych powierzchniach. Spośród zastosowanych w urządzeniach czujników wyróżniamy również czujniki zabrudzeń, dzięki którym robot zwiększa moc pracy, kiedy wyczuje większe zabrudzenia, a także czujniki schodów, które nie pozwolą robotowi spaść. Droższym urządzeniom niestraszne będą również progi. Trzeba sprawdzać w specyfikacji, jak duże różnice wysokości maszyna może pokonać.

Pojemność zbiornika decydować będzie o tym, jak często będziemy musieli go czyścić. Są to bowiem urządzenia bezworkowe. Bardzo wygodną opcją jest, aby urządzenie miało sygnalizację poziomu zapełnienia. Zastosowane filtry również nie pozostają bez znaczenia - szczególnie, jeżeli w domu mieszkają alergicy. Filtry HEPA pozwolą na najbardziej efektywne i bezpieczne oczyszczanie powietrza. Odkurzacze automatyczne nie produkują raczej dużo hałasu. Pamiętaj jednak, że będzie on zauważalny przy codziennym funkcjonowaniu. Pamiętaj też, że roboty sprzątające nie działają na zasadzie ssania tak jak inne odkurzacze. Za pochłanianie zanieczyszczeń odpowiedzialne są ruchome szczotki, które zagarniają zabrudzenia do wnętrza urządzenia, gdzie ewentualnie dopiero delikatna siła ssąca umiejscawiać je będzie w pojemniku na brud. Niektóre z urządzeń wyposażone są w szczotki, które potrafią wygarnąć zabrudzenia z kątów pomieszczenia, co może okazać się bardzo praktyczne, bowiem nie trzeba będzie poprawiać po maszynie, biorąc do ręki zwykły odkurzacz.

Zwróćmy również uwagę, aby robot dostosowany był do sprzątania różnych powierzchni, takich jak chociażby dywany. Sprzątanie ich różni się bowiem od odkurzania podłóg. Zmiana nawierzchni wymagać będzie zmiany szczotek czy rodzaju ich ruchu, a dzięki odpowiednim czujnikom urządzenie poradzi sobie z tym samo.

d1msgje

60 - 70db - jak to wygląda w odniesieniu do rzeczywistości? W trakcie takiej głośności można spokojnie rozmawiać między sobą, a rodzice wychowujący małe dzieci przede wszystkim docenią tą zaletę cichego odkurzacza. Dlaczego? Jest to skala hałasu ułatwiająca porządki przy śpiącym dziecku, a także późnym wieczorem, gdy pozostali domownicy dużo wcześniej położyli się spać, dzięki temu masz pewność, że porządki nikomu nie przeszkodzą w odpoczynku. Dość często w trakcie zakupu odkurzacza patrzymy na inne parametry niż głośność, choć w ostatnim czasie ten trend ulega zmianie pod wpływem większej dostępności nowych rozwiązań. Wbrew pozorom koszt cichego odkurzacza niewiele się różni od pozostałych, standardowych modeli.

Podczas gdy odkurzacz cichy umożliwia sprzątanie w późnych godzinach wieczornych bez obawy, że przerwiemy odpoczynek któregoś z domowników, to pozostałe odkurzacze okażą się pomocne w wielu innych czynnościach. Spośród bogatego wyboru odkurzaczy dostosowanych dla rodziny z dziećmi wybierz ten, który całkowicie odpowiada twoim wymogom. Wbrew pozorom to nie takie trudne! Obecnie na rynku można odkryć wiele nowości, które powstały w oparciu o zróżnicowane potrzeby każdego z nas.

d1msgje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1msgje