Blisko ludziJedz surowe jajka, a dożyjesz 116 lat - radzi najstarsza Europejka

Jedz surowe jajka, a dożyjesz 116 lat - radzi najstarsza Europejka

Jedz surowe jajka, a dożyjesz 116 lat - radzi najstarsza Europejka

18.02.2015 09:36, aktual.: 25.02.2015 12:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sekret długowieczności Emmy to starannie przestrzegany rytuał i czynności, które praktykuje od 20. roku życia. Na czele listy znajdują się surowe jaja w diecie.

Emma Morano to najstarsza mieszkanka europejskiego kontynentu. Urodzona na północy Włoch w Verbanii w 1899 roku, miała siedmioro rodzeństwa. Kobieta nadal gotuje i krząta się po domu, choć nie uprawia już swojego ulubionego hobby, czyli tańca. Sekret długowieczności Emmy to starannie przestrzegany rytuał i czynności, które praktykuje od 20. roku życia. Na czele listy znajdują się surowe jaja w diecie.

- Na śniadanie zjadam kilka herbatników i popijam je wodą - opowiedziała staruszka reporterowi dziennika "La Stampa". - W ciągu dnia zjadam dwa jajka. Jedno surowe i jedno ugotowane - tak jak poradził mi lekarz, gdy byłam jeszcze panienką. Wcześniej zjadałam 3 jaja.

Makaron na lunch, kawałek pieczeni na obiad i szklanka mleka na kolację. 116-latka nigdy się nie głodziła, ale też nie przesadzała ze słodyczami.

Oprócz długiego snu (Emma kładzie się spać o 7. wieczorem, a dzień zaczyna o 6. rano), kolejną receptą na długie życie ma być... trzymanie się z dala od mężczyzn. Morano wyszła za mąż w 1926 roku i miała dziecko, które tragicznie zmarło w wieku sześciu miesięcy. Od 1938 roku żyje z mężem w separacji. - Nie byliśmy szczęśliwą parą - powiedziała dziennikarzowi z "New York Times".

Pomimo że miała kilku adoratorów, kobieta postanowiła się z nikim nie wiązać. - Nie chciałam być przez nikogo zdominowana - wyjaśnia.

Carlo Bava - lekarz, który zajmuje się "dumą Włoch", odkąd ta skończyła 90 lat, potwierdza, że generalnie jest ona dobrego zdrowia. Od czasu do czasu do Emmy zagląda sąsiadka i gotuje dla niej zupę. - Ponieważ moja pacjentka nie znosi szpitali, wszystkie zabiegi na przestrzeni lat, włącznie z transfuzją krwi i zakładaniem szwów, musiałem wykonać w jej niewielkim mieszkaniu - opowiada Bava.

Przez całe swoje życie Morano pracowała w różnych fabrykach oraz w kuchni szkoły z internatem. Przeszła na emeryturę w wieku 75 lat.

(mtr), WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (225)