Jedzenie, które ochroni cię przed rakiem piersi
Wiele czynników przyczynia się do rozwoju raka piersi. Znaczną rolę odgrywają nie tylko skłonności genetyczne, ale także styl życia. Eksperci twierdzą, że zdrowy tryb życia może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór nawet o 38 proc. Zatem co jeść, aby obniżyć ryzyko?
Wiele czynników przyczynia się do rozwoju raka piersi. Znaczną rolę odgrywają nie tylko skłonności genetyczne, ale także styl życia. Eksperci twierdzą, że zdrowy tryb życia może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór nawet o 38 proc. Zatem co jeść, aby obniżyć ryzyko?
Przede wszystkim postaw na kiełki!
Zarówno brokuły, jak i inne warzywa kapustowate, zawierają sulforafan - związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe. Ostatnie badania wykazały, że sulforafan hamuje działanie enzymu HDAC (deacetylaza histonowa), który negatywnie wpływa na zdolność organizmu do walki z nowotworem. Naukowcy twierdzą, że trzydniowe kiełki brokułów mają od 20 do 50 razy więcej sulforafanów niż dojrzałe brokuły.
Tekst na podst. huffingtonpost.com Monika Stypułkowska/ms/(kg)
Czosnek
Czosnek ma silne właściwości antynowotworowe. Francuscy naukowcy zauważyli, że kobiety, które regularnie spożywały czosnek, minimalizowały ryzyko zachorowania na raka piersi. Według nich również cebula chroni przed tym nowotworem.
Orzechy włoskie
Badania wykazały, że orzechy włoskie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi nawet o 50 proc. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że dzięki zawartości kwasów omega-3, antyoksydantów oraz fitosteroli redukują ryzyko wystąpienia raka sutka.
Pomidory
Pomidory są bogate w likopen. Badania naukowców z Harvardu dowiodły, że ten silny przeciwutleniacz redukuje ryzyko zachorowania na raka piersi i płuc.
Jagody
Jagody zawierają silne przeciwutleniacze, m.in. antocyjany i kwas ellagowy. Według American Institute for Cancer Research spowalniają one rozwój guzów i powodują naturalną śmierć nie tylko komórek raka piersi, ale także prostaty, jelita grubego i jamy ustnej.
Siemię lniane
Siemię lniane nie tylko spowalnia rozwój raka piersi, ale także ma działanie profilaktyczne. Jest cennym źródłem roślinnych lignanów, które mają właściwości przeciwrakowe.
Badania naukowców z Toronto University wykazały, że u kobiet spożywających siemię lniane wskaźnik wzrostu nowotworów Ki-67 zmalał o ok. 34 proc. Ponadto eksperci dowiedli, że olej lniany bogaty w kwasy omega-3 również hamuje rozwój raka piersi.
Granat
Granaty znane są ze swoich właściwości antynowotworowych dzięki zawartości przeciwutleniaczy - polifenoli. Badania wykazały, że owoce granatu są bogatym źródłem kwasu ellagowego, antyoksydantu, który jest uważany za inhibitora substancji rakotwórczych.
Naukowcy z Medycznego Uniwersytetu Karoliny Południowej twierdzą, że kwas ellagowy powoduje naturalną śmierć komórek raka piersi, płuc, prostaty, przełyku i skóry.
Kurkumina
Kurkumina odgrywa ważną rolę w blokowaniu aktywności cząsteczek zwanych RANKL, które znajduje się w agresywnych komórkach raka piersi.
Na podstawie badań przeprowadzonych na komórkach raka piersi naukowcy odkryli, że kurkumina odwraca wzrost spowodowany przez enzym o nazwie estradiol 17b aż o 98 proc. Zaobserwowano, że kurkumina zmniejsza guzy, czyli pomaga w leczeniu raka piersi, prostaty, płuc i skóry.
Zielona herbata
Zielona herbata jest cennym źródłem polifenola pochodzenia roślinnego EGCG (Galusan epigallokatechiny), który przede wszystkim spowalnia rozwój nowotworu piersi. EGCG jest silnym przeciwutleniaczem, który może powodować uszkodzenia komórek rakowych.
Ponadto zielona herbata blokuje działanie chemicznych kancerogenów, które są odpowiedzialne m.in. za raka piersi, żołądka i przełyku.
Tekst na podst. huffingtonpost.com Monika Stypułkowska/ms/(kg)