Trwa ładowanie...
Jest jedyną kobietą rabinem w Polsce

Jest jedyną kobietą rabinem w Polsce

W Polsce w spisie powszechnym żydowskie pochodzenie zadeklarowało 7 600 osób. Przed wojną było ich ponad 3 miliony.

Share
d4iszx8

W Polsce w spisie powszechnym żydowskie pochodzenie zadeklarowało 7 600 osób. Przed wojną było ich ponad 3 miliony. Miejscem, które wyraźnie kojarzy się z kulturą żydowską, jest krakowski Kazimierz. Znajduje się w nim aż siedem synagog.

Katarzyna Olubińska z "Dzień Dobry TVN" postanowiła bliżej przyjrzeć się tej ciekawej tradycji. Zapytała rabina, co symbolizuje jarmułka i dlaczego to mężczyźni mają obowiązek ją nosić. Jarmułka jest znakiem, że nad człowiekiem jest ktoś jeszcze – Bóg. Przypomina ona, by strzec się grzechu. Z kulturą żydowską wiąże się także inny zwyczaj - obrzezanie chłopców. Następuje ono osiem dni po narodzinach. Wtedy też syn dostaje imię i zostaje włączony do wspólnoty.

Religia żydów kojarzy się z konserwatyzmem. Tymczasem w tych kręgach również widać ducha postępu. Świadczy o tych choćby fakt, że Tanya Segal została rabinem i obecnie jest jedyną kobietą pełniącą tę funkcję w Polsce. Opowiedziała, czym różni się postępowa synagoga od tradycyjnej oraz jak wygląda proces emancypacji kobiet.

d4iszx8

Podziel się opinią

Share
d4iszx8
d4iszx8
Strona Główna WP