Trwa ładowanie...
30-12-2015 09:01

Jest jedyną kobietą rabinem w Polsce

W Polsce w spisie powszechnym żydowskie pochodzenie zadeklarowało 7 600 osób. Przed wojną było ich ponad 3 miliony.

d2iwycn
d2iwycn

W Polsce w spisie powszechnym żydowskie pochodzenie zadeklarowało 7 600 osób. Przed wojną było ich ponad 3 miliony. Miejscem, które wyraźnie kojarzy się z kulturą żydowską, jest krakowski Kazimierz. Znajduje się w nim aż siedem synagog.

Katarzyna Olubińska z "Dzień Dobry TVN" postanowiła bliżej przyjrzeć się tej ciekawej tradycji. Zapytała rabina, co symbolizuje jarmułka i dlaczego to mężczyźni mają obowiązek ją nosić. Jarmułka jest znakiem, że nad człowiekiem jest ktoś jeszcze – Bóg. Przypomina ona, by strzec się grzechu. Z kulturą żydowską wiąże się także inny zwyczaj - obrzezanie chłopców. Następuje ono osiem dni po narodzinach. Wtedy też syn dostaje imię i zostaje włączony do wspólnoty.

Religia żydów kojarzy się z konserwatyzmem. Tymczasem w tych kręgach również widać ducha postępu. Świadczy o tych choćby fakt, że Tanya Segal została rabinem i obecnie jest jedyną kobietą pełniącą tę funkcję w Polsce. Opowiedziała, czym różni się postępowa synagoga od tradycyjnej oraz jak wygląda proces emancypacji kobiet.

d2iwycn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iwycn