Jest siedliskiem bakterii. Jak w prosty sposób zdezynfekować gąbkę kuchenną?

Jest siedliskiem bakterii. Jak w prosty sposób zdezynfekować gąbkę kuchenną?

Trik na zdezynfekowanie gąbki kuchennej
Trik na zdezynfekowanie gąbki kuchennej
Źródło zdjęć: © Getty Images | yaroslav astakhov
05.12.2022 15:45

Chyba każdy wie, że gąbka kuchenna jest prawdziwym siedliskiem bakterii i należy ją jak najczęściej wymieniać. Jednak w trakcie jej używania nie zaszkodzi także co jakiś czas poddać ją dezynfekcji. Nie potrzebujesz do tego żadnych detergentów, a dwa produkty kuchenne.

Częste wymienianie gąbki kuchennej na nową to czynność, o której trzeba pamiętać i nie można odkładać na później. W końcu to właśnie nią myjemy szklanki, kubki czy sztućce, które potem trafiają do naszych ust. Chcemy więc mieć pewność, że faktycznie są czyste. A z gąbki mogą przedostawać się bakterie. Dlaczego namnażają się na niej tak szybko? Przede wszystkim ze względu na wilgoć. Gąbka do mycia naczyń jest niemal stale mokra, a do tego znajdują się na niej resztki jedzenia.

Ile bakterii znajduje się na jednej gąbce?

Czas na garść zaskakujących faktów, które mogą obudzić osoby zbyt rzadko wymieniające gąbkę. Dr Markus Egert z niemieckiego uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie dowiódł, że na gąbce mogą znajdować się nawet 82 miliardy bakterii o 362 różnych odmianach. Przerażające, prawda? Dlatego eksperci radzą, by wymieniać ją najrzadziej co tydzień, a najlepiej co 3-5 dni. W tym czasie warto ją także regularnie dezynfekować. Jednak absolutnie nie chodzi tu o użycie jakichkolwiek środków chemicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trik na zdezynfekowanie gąbki do mycia naczyń

Gąbkę do mycia naczyń zdezynfekujesz w bardzo prosty sposób. Potrzebne ci będą tylko dwa produkty, które z pewnością masz w swojej kuchni. Gąbkę wystarczy wsadzić do głębokiego talerza lub miseczki i zasypać ją łyżką soli, a następnie polać łyżką octu. Tak przygotowaną gąbkę trzeba zalać wrzątkiem i odczekać około 10 minut. Ta mieszanka zabije bakterie, więc gąbka stanie się zdecydowanie bardziej zdatna do użycia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta