"Jesteśmy gotowi". Ołena Zełenska mówi o najtrudniejszej zimie w Ukrainie

Ołena Zełenska jest pewna, że Ukraińcom uda się przetrwać zimę
Ołena Zełenska jest pewna, że Ukraińcom uda się przetrwać zimę
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. SPP

25.11.2022 09:56, aktual.: 25.11.2022 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy mają tragiczne konsekwencje dla mieszkańców. Zniszczenia odcinają ich od ogrzewania, wody i prądu. Ukrainę czeka trudna zima. Ołena Zełenska jest przekonana, że Ukraińcom uda się przetrwać kolejne miesiące. W rozmowie z BBC przyznała, że kraj jest gotowy na to wyzwanie.

Zbliża się niezwykle trudna zima dla Ukrainy. Ataki rakietowe Rosjan zniszczyły infrastrukturę krytyczną. Celem padły ukraińskie elektrownie i ciepłownie. Wskutek rosyjskich działań wojennych niektóre regiony kraju zostały całkowicie pozbawione prądu.

— Pojawiają się obawy, że ta zima będzie katastrofalna dla milionów Ukraińców, którzy stoją przed perspektywą miesięcy mroźnej pogody bez ogrzewania, elektryczności, wody i innych podstawowych środków — mówiła podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosemary DiCarlo.

Do problemów, jakie czekają niebawem Ukrainę, odniosła się Ołena Zełenska. Pierwsza dama przyznała w wywiadzie dla BBC, że kraj przetrwa zimę mimo chłodu i przerw w dostawie prądu. — Będziemy walczyć, ponieważ bez zwycięstwa nie możemy liczyć na prawdziwy pokój — stwierdziła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Przerwy w dostawie prądu nie są najgorszą rzeczą"

— Jesteśmy gotowi to przetrwać - zapewnia dziennikarzy BBC pierwsza dama. — Pokonaliśmy już tyle strasznych wyzwań, widzieliśmy mnóstwo ofiar, zniszczeń, że przerwy w dostawie prądu nie są najgorszą rzeczą, jaka może nas spotkać - dodaje.

Zełenska przytacza w rozmowie niedawno przeprowadzony sondaż. Aż 90 proc. Ukraińców stwierdziło, że są gotowi przetrwać brak energii elektrycznej przez dwa lub trzy lata, jeśli zapewni się ich o dołączeniu do Unii Europejskiej. Mimo tego Ołena Zełenska zdaje sobie sprawę z tego, że dla wielu mieszkańców to będzie długa i mroczna zima.

— Łatwo jest przebiec maraton, gdy wiesz, ile kilometrów masz przed sobą — wskazuje. Ukraińcy nie wiedzą, jak długo będzie jeszcze trwała wojna. — To dla nich bardzo trudne. Mamy w sobie nadzieję i ona pozwala nam iść do przodu — podkreśla pierwsza dama. Pewna siebie przyznaje, że Ukraińcy staną się silniejszym narodem za sprawą wojny z Rosją.

"Bałam się, ale rozumiałam, że to misja"

Ołena Zełenska wskazała, że wojna zmieniła życie każdego Ukraińca. Ludzie porzucają dotychczasowe zajęcia, chwytają za broń i stają do walki z Rosjanami. Inni szukają bezpiecznego schronienia poza granicami kraju. — Kuchnia, dzieci, kościół - to już nie są nasze zmartwienia. Kobieta, która przeżyła piekło wojny, nie robi kroku w tył — podkreśla.

Pierwsza dama wielokrotnie zabierała głos na arenie międzynarodowej, mówiąc o codziennych zmaganiach Ukraińców. — Bałam się, ale rozumiałam, że to misja. Nie mogłam przegapić takiej szansy — przyznaje, odnosząc się do wystąpień w Kongresie USA.

Niedawno Ołena Zełenska założyła własną fundację. Zajmuje się w niej najtrudniejszymi wyzwaniami dotyczącymi ukraińskich rodzin, w tym zdrowiem psychicznym i przemocą domową. — Nie możemy zdradzić Ukraińców na okupowanych terenach. Oni potrzebują pomocy. Nie możemy zostawić ludzi, którzy czekają na wyzwolenie — dodała.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także