Blisko ludziJoanna Racewicz napisała poruszający wpis o życiu i umieraniu. "Sprawdzian z człowieczeństwa"

Joanna Racewicz napisała poruszający wpis o życiu i umieraniu. "Sprawdzian z człowieczeństwa"

Joanna Racewicz
Joanna Racewicz
Źródło zdjęć: © East News

04.04.2021 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Joanna Racewicz opisała historię przyjaciela, który zmierzył się ze śmiercią bliskiej osoby. Mężczyzna był gejem. Kiedy przyszedł do urzędu po akt zgonu ukochanego, usłyszał: "Pan jest nikim".

Dziennikarka i prezenterka podzieliła się w mediach społecznościowych opowieścią o umieraniu i upokorzeniu, jakiego doznał jej bliski znajomy.

"Karol umarł w zupełnej samotności, po niemal miesiącu walki o każdy oddech. Respirator służy już komuś innemu. On został cyfrą w statystyce. Kolejnym numerem na liście 'tych, którzy przegrali z pandemią. Jeszcze jednym przyczynkiem do "rekordu", który przez wszystkie przypadki odmieniają media" – napisała Racewicz o śmierci kolegi.

Później dodała, że historia Karola mogłaby się tutaj skończyć, być może byłaby przestrogą dla ludzi, którzy nie wierzą w COVID-19. Jednak ta opowieść ma ciąg dalszy. Karol był gejem, jego partner Adam spędził z nim 35 lat dorosłego życia. Kiedy przyszedł do urzędu po akt zgonu swojego partnera, spotkał się z upokorzeniem.

"A jakim prawem pan chce akt zgonu? Że 35 lat razem? A jakiś dokument na to jest? No właśnie. I dlatego mówię wyraźnie, że jest pan nikim. Niech pan przyśle kogoś z prawdziwej rodziny” – powiedział do Adama urzędnik.

Dziennikarka tak podsumowała tę sytuację: "Polskie prawo mówi o nich: "obcy". Urzędnicy częstują pogardą. Nawet teraz, w arcytrudnych czasach, które są sprawdzianem z człowieczeństwa. Dziś było mi - po ludzku - wstyd za kraj, który nie widzi tysięcy obywateli. I za urząd, który nie pojmuje, że nie można podeptać żałoby żadnego "petenta".

Joanna Racewicz – kim jest?

Joanna Racewicz jest dziennikarką telewizyjną, jak również autorką książek dotyczących katastrofy smoleńskiej. Mąż Joanny Racewicz Paweł Janeczek był jedną z ofiar, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Joanna Racewicz pracowała dla TVP i TVN, a także RMF FM. Znana jest telewidzom m.in. z "Panoramy" czy "Pytania na śniadanie". Ma na swoim koncie nominację do Telekamery.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (147)
Zobacz także