Jodowanie powietrza w domu - jak to robić i dlaczego warto?
Dlaczego powinniśmy jodować powietrze w domu? Jod jest jednym ze składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Jego niedobór może stanowić przyczynę poważnych dolegliwości zdrowotnych. Jednym ze sposobów leczenia tych chorób jest jodowanie powietrza w domu.
15.03.2019 16:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skutki nadmiaru i niedoboru jodu
Jod jest jednym z pierwiastków występujących naturalnie w naszych organizmach. Jego niedobór może skutkować:
Niedobór jodu w dłuższym czasie może przyczyniać się do niedoczynności tarczycy, a także powstawania woli tarczycy — guzowatych powiększeń tego organu.
W przypadku nadmiaru jodu może dojść do nadczynności tarczycy, która charakteryzuje się:
- nadwrażliwością na ciepło,
- nadmierną potliwością,
- wzmożonym pragnieniem,
- drżeniem palców,
- przyspieszoną akcją serca,
- osłabieniem mięśni nóg,
- nieregularnym miesiączkowaniem.
Niekiedy może dojść nawet do zatrucia jodem, które objawia się: uczuciem pieczenia w ustach, nudnościami i wymiotami, biegunką i białkomoczem.
Zobacz także
Kiedy warto jodować powietrze w domu?
Wbrew pozorom nie każde zaburzenia funkcjonowania tarczycy można leczyć jodem. Wręcz przeciwnie w niektórych przypadkach jest to przeciwwskazane. Mowa tu głównie o: chorobach autoimmunologicznych, a także nadczynności tarczycy, przy której niezalecane jest przyjmowanie jodu. Również kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu krwionośnego powinny uprzednio skonsultować wyjazd nad morze czy jodowanie powietrza w domu.
Dodatkowo osoby, które zmagają się z nadmiarem jodu, powinny wyeliminować ze swojej diety takie produkty jak:
- jodowana sól kuchenna,
- dorsz,
- mintaj,
- makrela,
- ser edamski,
- tuńczyk,
- orzechy laskowe,
- brokuły,
- jaja,
- mleko.
Jodowanie powietrza w domu
Istnieje kilka popularnych sposobów na jodowanie powietrza w domu. Jednym z nich jest Zabłocka Mgiełka jodowa, która jest naturalną solanką, wydobywaną w Dębowcu. Zalicza się ją do wód leczniczych. W litrze tej solanki można odnaleźć kilka drogocennych pierwiastków. Mowa tu o: wapniu, magnezie, bromie i jodzie.
Wśród wskazań do jodowania powietrza w domu za pomocą Zabłockiej Mgiełki można wymienić:
- Choroby dróg oddechowych.
- Problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego.
- Astmę oskrzelową.
- Problemy z oddychaniem.
- Alergiczny nieżyt nosa.
- Oczyszczanie powietrza z alergenów.
- Rozedmę i pylicę płuc.
Dzięki regularnemu rozpylaniu naturalnej solanki z Dębowca w swoim domu można: nawilżyć gardło i udrożnić drogi oddechowe, zmniejszyć obrzęk zapalny błony śluzowej, a także rozrzedzić wydzielinę błony śluzowej.
Jodowanie powietrza w domu jest szczególnie zalecane w sezonie grzewczym, a także w okresie wiosenno-letnim w pomieszczeniach klimatyzowanych. Co więcej, w przypadku osób zmagających się z alergią na pyłki można jodować powietrze również w okresie pylenia alergenów, a także w okresie zwiększonej zapadalności na choroby układu oddechoweg