Blisko ludziKasia Dziurska choruje na SIBO. Mówi o jednej, często pomijanej przyczynie schorzenia

Kasia Dziurska choruje na SIBO. Mówi o jednej, często pomijanej przyczynie schorzenia

Polska trenerka walczy z SIBO i Hashimoto
Polska trenerka walczy z SIBO i Hashimoto
Źródło zdjęć: © Instagram | Kasia Dziurska

18.11.2021 20:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SIBO to skrót odnoszący się do zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Dolegliwość ta potrafi skutecznie utrudnić życie i pogorszyć samopoczucie. Popularna trenerka zwraca uwagę, co może być podłożem choroby.

Kasia Dziurska prowadzi prężnie rozwijającego się Instagrama. Jest też autorką książki mówiącej o tym, jak wygląda życie osoby chorującej na Hashimoto oraz SIBO. W ostatnim poście fitnessowa influencerka skupiła się na drugiej dolegliwości. Wyjaśniła, jaki związek ma ona ze stresem.

"Mamy na głowie za dużo obowiązków", a stres zbiera żniwo

Dziurska postanowiła zwrócić uwagę swoich obserwatorów na to, czym może grozić zbyt duża ilość stresu w naszym życiu. Mówiąc o stresie celebrytka nie ma na myśli jedynie traumatycznych wydarzeń - źródeł tego uczucia jest znacznie więcej, a skutki uboczne są te same.

- Mamy na głowie za dużo obowiązków i wszystkie chcemy realizować perfekcyjnie, nie potrafimy odmawiać nadmiernym wymaganiom, które stawia nam nasze otoczenie, a własne potrzeby lokujemy na szarym końcu listy priorytetów. Mówimy sobie: później odpocznę, wyśpię się, zadbam o zdrowe odżywianie. Problem w tym, że to "później" zwykle oznacza "nigdy" - słusznie zauważa pani Kasia.

Kasia pokazuje, jak wygląda życie z SIBO i Hashimoto
Kasia pokazuje, jak wygląda życie z SIBO i Hashimoto © Instagram | Katarzyna Dziurska

SIBO i stres. O tym warto wiedzieć

W praktyce oznacza to, że w naszym organizmie w takich momentach zaczynają szaleć tzw. hormony stresu, czyli kortyzol, adrenalina, noradrenalina, katecholaminy. Jaki ma to związek z SIBO?

- Hormony mają niekorzystny wpływ na mikrobiotę jelit, co sprzyja dysbiozie, obniżeniu odporności oraz pogorszeniu kondycji psychicznej; jak wiemy, jelita komunikują się z mózgiem za pośrednictwem nerwu błędnego. Negatywne myśli nakręcają objawy, a objawy negatywnie wpływają na stan psychiczny. Tak powstaje błędne koło, które bardzo trudno przerwać - dodaje Dziurska.

Niestety owo błędne koło przyczynia się właśnie do tego, że mamy później problemy zdrowotne. Stres okazuje się jedną z częstych przyczyn jelitowych problemów, a w tym SIBO, o którym pisze trenerka. Według Instytutu Mikroekologii, jeżeli wystąpią u nas:

  • bóle głowy, zmęczenie;
  • bóle brzucha;
  • wzdęcia i gazy;
  • biegunki lub zaparcia;
  • zgaga;
  • mdłości.

powinniśmy się udać do lekarza i poprosić skierowanie na właściwe badania.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także