Kaszanka - kalorie, skład, wartości odżywcze. Czy kaszanka tuczy?
Kaszanka nie każdemu przypada do gustu. Wszystko z powodu zawartych w niej składników i sposobu jej wytwarzania. Jednak ten produkt ma także grono oddanych zwolenników. Ile kalorii ma kaszanka i co w niej znajdziemy? Czy warto ją jeść?
02.12.2018 | aktual.: 27.12.2018 12:21
Kaszanka - skład
Kaszanka składa się przede wszystkim z podrobów, czyli płuc, wątroby, skóry wieprzowej oraz dodatkowo krwi i tłuszczu. Całość uzupełniona jest kaszą jęczmienną lub gryczaną oraz, według uznania i w zależności od regionu jej wytworzenia, doprawiana jest pieprzem, cebulą lub czosnkiem. W sklepach najczęściej spotykana jest kaszanka pieczona, kaszanka parzona oraz kaszanka wędzona.
Produkcja kaszanki polega na zmieszaniu kaszy z podrobami wieprzowymi i ich obróbce termicznej, a następnie połączeniu ich z przyprawami oraz krwią i nadzianiu do osłonek z jelita wieprzowego. Gotowa kaszanka jest ponownie poddawana obróbce termicznej, a schłodzona jest gotowa do konsumpcji. Skład kaszanki czyni ją więc daniem dość specyficznym, jednak ma ona oczywiście swoich zwolenników.
Wartości odżywcze kaszanki
Kaszanka przede wszystkim wyróżnia się wysoką zawartością żelaza, które bierze czynny udział w magazynowaniu i transporcie tlenu w organizmie. Wykorzystywane jest również do produkcji czerwonych krwinek. Niedobór żelaza prowadzi do anemii, a zawartość tego pierwiastka w kaszance jest niehemowa, czyli lepiej przyswajalna przez organizm. Ze względu na swoją wysoką zawartość żelaza, kaszanka została uznana w Wielkiej Brytanii za superfood, czyli nieprzetworzony produkt naturalnego pochodzenia.
Wartości odżywcze kaszanki to jednak nie tylko żelazo, ponieważ jest ona bogata również w inne ważne dla organizmu składniki. Kaszanka dzięki wysokiej zawartości witaminy E i kwasu foliowego zapobiega niedokrwistości, a witaminy z grupy B oraz witamina A, D i K sprawiają, że jest ona bardzo odżywcza. Odżywczość kaszanki przejawia się również w postaci takich pierwiastków jak wapń, cynk czy miedź.
Kaszanka - kalorie
Kaszanka, w zależności od jej pochodzenia i sposobu przyrządzenia, będzie posiadała inne wartości kaloryczne. Najpopularniejsze dostępne w sklepach kaszanki w 100 g produktu będą zawierać około 380 kcal, natomiast mniejszą kalorycznością będą się cechować regionalne kaszanki wiejskie, których zawartość kaloryczna wynosi około 200 kcal.
Kaloryczność kaszanki rośnie również wraz ze sposobem jej przygotowania. Najwyższą wartość kaloryczną będzie mieć kaszanka smażona, należy jednak pamiętać, aby unikać dodatkowego przyprawiania sosami lub ketchupem, ze względu na ich ciężkostrawność oraz zawartość cukru.
Kaszanka bogata jest w białko oraz tłuszcze nasycone i nienasycone, a ze względu na dużą zawartość cholesterolu nie powinna być spożywana przez osoby z nadciśnieniem czy chorobami serca.
Z jedzenia kaszanki powinny również zrezygnować osoby borykające się z dną moczanową, ze względu na dużą zawartość puryn. Wysoka zawartość witaminy A w kaszance to również powód jej odstawienia w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ nadmiar tego produktu może spowodować wady rozwojowe u dziecka.
Kaszanka nie jest też dobrym rozwiązaniem dla osób szukających sposobu na skuteczne odchudzanie, ponieważ jej kaloryczność i zawartość tłuszczu mogą nam przeszkodzić w walce o wymarzoną sylwetkę.