Blisko ludziKatie Bouman – to ona stoi za zdjęciem czarnej dziury

Katie Bouman – to ona stoi za zdjęciem czarnej dziury

Katie Bouman przyczyniła się do sfotografowania czarnej dziury. Do zrobienia zdjęcia wykorzystano 9 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie.

Katie Bouman – to ona stoi za zdjęciem czarnej dziury
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Po raz pierwszy w historii zaprezentowano zdjęcie czarnej dziury, a dokładnie jej bliskiego otoczenia. Jej same nie da się sfotografować. Czarna dziura, o której od kilku dni piszą wszystkie media, znajduje się na środku galaktyki Panna A. Jej masa jest 6,5 miliarda razy większa od masy naszego Słońca.

Kim jest Katie Bouman?

Do tej pory naukowcy uważali, że niemożliwe jest sfotografowanie czarnej dziury. Sądzono, że zrobienie takiego obrazu będzie wymagało teleskopu o wielkości Ziemi. Okazało się jednak, że można zrobić zdjęcie czarnej dziury w inny sposób. Katie Bouman, która jest częścią międzynarodowego zespołu astronomów wraz ze swoimi współpracownikami wpadła na pomysł, aby uwiecznić czarną dziurę za pomocą teleskopów Event Horizon.

Katie Bouman ma 29-lat. Pracuje w Instytucie Technologii w Kalifornii. Wcześniej ukończyła elektrotechnikę na University w Michigan. Nauką interesowała się od zawsze. Jako licealistka prowadziła badania obrazowe u profesorów Uniwersytetu Purdue. O teleskopie Event Horizon po raz pierwszy dowiedziała się w szkole w 2007.

"Pracuję nad tym projektem od prawie sześciu lat i przez ostatni rok musieliśmy trzymać buzie na kłódkę. Nawet mojej rodzinie nie mogłam nic powiedzieć. To niesamowite, że w końcu możemy to pokazać całemu światu" – wyznała Bouman

Czym jest czarna dziura?

Czarna dziura to zaginające rzeczywistość koncentracje materii w przestrzeni. Powstaje, gdy gwiazda co najmniej pięć razy większa od masy naszego Słońca umiera w wybuchu supernowej. Z powodu eksplozji mamy do czynienia z zapadającym się rdzeniem, który przez potężne uderzenie "wciąga" w swoje wnętrze wszystko, co znajduje się w pobliżu. Stąd właśnie czarna dziura.

Obraz
© Materiały prasowe

Jak sfotografowano czarną dziurę?

Do sfotografowania czarnej dziury wykorzystano 9 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Dzięki temu uzyskano obraz o zdumiewającej rozdzielczości 10–20 mikrosekund. To niesamowite osiągnięcie. Jak do tej pory nigdy nie zobrazowano tego, jak wygląda granica horyzontu zdarzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Projektuje dla dojrzałych kobiet. Wśród nich jest wiele celebrytek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (63)