ycipk-2iflzc

Katie Bouman – to ona stoi za zdjęciem czarnej dziury

Katie Bouman przyczyniła się do sfotografowania czarnej dziury. Do zrobienia zdjęcia wykorzystano 9 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katie Bouman jest asystentką profesora informatyki w Instytucie Technologii w Kalifornii
Katie Bouman jest asystentką profesora informatyki w Instytucie Technologii w Kalifornii (Materiały prasowe)
ycipk-2iflzc

Po raz pierwszy w historii zaprezentowano zdjęcie czarnej dziury, a dokładnie jej bliskiego otoczenia. Jej same nie da się sfotografować. Czarna dziura, o której od kilku dni piszą wszystkie media, znajduje się na środku galaktyki Panna A. Jej masa jest 6,5 miliarda razy większa od masy naszego Słońca.

Kim jest Katie Bouman?

ycipk-2iflzc

Do tej pory naukowcy uważali, że niemożliwe jest sfotografowanie czarnej dziury. Sądzono, że zrobienie takiego obrazu będzie wymagało teleskopu o wielkości Ziemi. Okazało się jednak, że można zrobić zdjęcie czarnej dziury w inny sposób. Katie Bouman, która jest częścią międzynarodowego zespołu astronomów wraz ze swoimi współpracownikami wpadła na pomysł, aby uwiecznić czarną dziurę za pomocą teleskopów Event Horizon.

Katie Bouman ma 29-lat. Pracuje w Instytucie Technologii w Kalifornii. Wcześniej ukończyła elektrotechnikę na University w Michigan. Nauką interesowała się od zawsze. Jako licealistka prowadziła badania obrazowe u profesorów Uniwersytetu Purdue. O teleskopie Event Horizon po raz pierwszy dowiedziała się w szkole w 2007.

"Pracuję nad tym projektem od prawie sześciu lat i przez ostatni rok musieliśmy trzymać buzie na kłódkę. Nawet mojej rodzinie nie mogłam nic powiedzieć. To niesamowite, że w końcu możemy to pokazać całemu światu" – wyznała Bouman

ycipk-2iflzc

Czym jest czarna dziura?

Czarna dziura to zaginające rzeczywistość koncentracje materii w przestrzeni. Powstaje, gdy gwiazda co najmniej pięć razy większa od masy naszego Słońca umiera w wybuchu supernowej. Z powodu eksplozji mamy do czynienia z zapadającym się rdzeniem, który przez potężne uderzenie "wciąga" w swoje wnętrze wszystko, co znajduje się w pobliżu. Stąd właśnie czarna dziura.

Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-2iflzc

Jak sfotografowano czarną dziurę?

Do sfotografowania czarnej dziury wykorzystano 9 teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Dzięki temu uzyskano obraz o zdumiewającej rozdzielczości 10–20 mikrosekund. To niesamowite osiągnięcie. Jak do tej pory nigdy nie zobrazowano tego, jak wygląda granica horyzontu zdarzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2iflzc

Zobacz także: Projektuje dla dojrzałych kobiet. Wśród nich jest wiele celebrytek

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2iflzc

ycipk-2iflzc
ycipk-2iflzc