Kawa na ciebie nie działa? Pijesz ją w nieodpowiednich godzinach
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kubka tego naparu. Niestety, zdaniem naukowców, picie kawy zaraz po przebudzeniu nie jest dobre. Dlaczego? Wyjaśniamy.
19.07.2023 | aktual.: 19.07.2023 17:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kawa to napar sporządzany ze zmielonych i uprażonych ziaren kawowca. To pyszny, ale też i zdrowy napój, który pobudza i wzmaga skupienie, a do tego przeciwdziała rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Jak się okazuje, nie powinno pić się jej z samego rana, bowiem nie zadziała pobudzająco.
Kiedy pić kawę, żeby nas pobudziła?
Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie kawy. Część z nas pije klasyczną "parzuchę", czyli zmielone ziarna kawy zalane wrzątkiem, część pije mocną kawę z kawiarki, a jeszcze inni sięgają po kawę speciality, parzoną w dripie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kawy lubisz, nie powinnaś pić jej zaraz po przebudzeniu. Dwie godziny po wstaniu w naszym organizmie utrzymuje się wysoki poziom kortyzolu. To tzw. hormon stresu. Dzięki niemu rankiem jesteśmy czujni i skupieni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sięgając po kawę zaraz po przebudzeniu, "usypiamy" kortyzol, sprawiając, że pozbawiamy się dawki naturalnej energii. Dlatego też naukowcy radzą, aby spożywać kawę nie wcześniej niż dwie godziny po wstaniu z łóżka. Dopiero wtedy zadziała pobudzająco.
Nie przesadzaj z kawą. Możesz nabawić się kołatania serca
Kawa to źródło wielu witamin i antyoksydantów. Przeciwdziała rozwojowi choroby Parkinsona czy Alzheimera. Wpływa na prawidłową pracę serca i wątroby, a także poprawia krążenie. Dlatego też warto pić ją regularnie. Nie można jednak przesadzać z jej ilością.
Zdrowa, dorosła osoba nie powinna wypijać więcej niż 320 mg kofeiny dziennie. To dawka, która odpowiada czterem dużym, mocnym kawom. Nadmiar kofeiny może wywołać uczucie lęku, a także kołatanie serca, a w konsekwencji może doprowadzić do wypłukania się magnezu z organizmu.
Warto powstrzymać się też od picia kawy na dwie godziny przed lub po zażyciu leków bądź suplementów. Kawa ogranicza wchłanianie się składników odżywczych. Nie powinno się także pić jej do posiłku, zwłaszcza takiego, który obfituje w białko bądź magnez.
Czytaj także: Nigdy nie łącz z kawą. Konsekwencje są poważne
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl